Sevgililer Günü Cebinizi Yakmasın: 10 Tavsiye

Sevgililer Günü Cebinizi Yakmasın: 10 Tavsiye

Sevgililer günü… Sevgilisi olanların hoş beklentiler, belki heyecan içine girdiği, dükkan vitrinlerine kalp figürlerinin çizildiği, çiçek fiyatlarının üçe katlandığı o özel gün… Günümüzde tüketim toplumunun en önemli araçlarından olan sevgililer gününün tarihçesi aslında hiç de sanıldığı gibi loş ışıkta sevgiliye vukuatsız olarak teslim edilen güllerle ve lavanta kokulu mumlarla ilgili değil. Hatta bir takım ansiklopedik kaynaklar sevgililer gününün bu anlamını doğrudan “ticari” sınıfına dahil etmişler.

Sevgililer Günü

Tarihçesinden devam edecek olursak, bir Romalı olan Aziz Valentin (Valentinus, St. Valentine), Hristiyanlara yardım ettikleri için evlenmeleri yasaklanan bazı Roma askerlerinin nikahlarını kıyan bir gönül dostu efsaneye göre. Daha sonra yaptıkları yüzünden hapse giren Aziz Valentin, Asterius isimli gardiyanın kızını mucizevi bir şekilde iyileştirir ve idam edilmeden önce bu kıza “Valentin’in…”imzalı bir mektup bırakır. Yıllar sonra da her yıl 14 şubatta anılmaya başlar bu olay Hristiyanlar tarafından.

Daha sonra İngiliz şiirinin babası kabul edilen “Geoffrey Chaucer” bazı eserlerinde bu güne romantizm ve aşk atfetmiştir. Bunun etkisiyle (o zamanlar edebiyatın hayat üzerinde etkisi daha fazla tabi) 14 Şubat insanların birbirlerine çiçek hediye ettiği, sevgi mesajlı kartlar gönderdiği bir gün haline gelir.

Fakat EcoTripSoS – Ucuz Tatil Rehberi olarak sizlere 14 Şubat Sevgililer Günü tarihçesinden ziyade, bu günü anlamlı kılmanın yanında cebinizi de yakmayacak bazı tavsiyeler vermek istiyoruz.

1. Sevgililer gününü tüketimle ilişkilendirmeyin.

Televizyon reklamları, tüketim pompalamaları, parayla (ya da pahalı hediyelerle) ilişkilendirilen insani değerler benliğimizi yeyip bitirmeye devam ediyor. Duracağı da yok… Siz de bu furyaya kendinizi kaptırıp sizi bir dahaki sevgililer gününe kadar taksit ödemek zorunda bırakacak bir hediye tercih edebilir ya da (aslında daha anlamlı olan) sevgilinizi mutlu edecek bir sevgililer günü organizasyonu üzerine kafa yorabilirsiniz. Biz ikincisini tavsiye ediyoruz. Kendinize “X TL ile ne alınabilir?” diye sormayın, “Ne yapsam sevgilim mutlu olur?” diye sorun.

Sevgililer Günü

2. Organizasyonunuzu küçültün.

Bir çok insan Sevgililer Günü’nde sevgilisine çiçek almak isteyecektir. Ya da istemeye istemeye alacaktır, orasını biz bilemeyiz. Bildiğimiz şey her yıl 14 Şubat’ta, Taksim’de olsun, Kızılay’da olsun bir sürü erkeğin elindeki çiçeği nereye saklayacağını şaşırdığı… Bizim düşüncemiz ise şu, 30 tane gülün yarattığı etkiyi 1 tane gül de yaratabilir. Tabii iki kişi arasındaki sevgiden bahsedebiliyorsak… Bu yüzden, miktarları, rakamları küçültmek kullanışlı olacaktır. Böylece kalan 29 güle vereceğiniz parayı daha yaratıcı başka bir fikir için de harcama fırsatınız olur.

3. Doğaya güvenin.

Cafcaflı restaurantlar, tepemize dikilen kemancı, kolunda beyaz havlu asılı hazır kıta garson… Bunların hepsi etkileyici olabilir, inkar edecek değiliz. Fakat şuna inanıyoruz, bunların hiç biri insanı doğal güzellikler kadar etkileyemez. Bahsettiğimiz büyük organizasyonun çok altında bir bütçeyle çevrenizde gözlere fazlasıyla hitap eden bir yer, sevgiliniz üzerinde beklenmedik bir etki bırakabilir. Hatta doğru zamanlamayla yıldızların altında yapılacak bir yürüyüş bile istediğiniz havayı yaratabilir.

Sevgililer Günü

4. Anıları canlandırın.

İnsan beyni kötü anıları silme eğilimindedir, siz güzel olanlara yönelin. Sevgilinizi mutlu ettiğini bildiğiniz bir olayı tekrar canlandırın. İlk buluşmanız, ilk öpüşmeniz, evlilik teklifinizi yaptığınız yer… Aklınıza hangisi gelirse, bu özel anları tekrarlamak sevgililer gününüzü daha da özel yapabilir.

5. Hediyenizi kişiselleştirin.

Sevgililer gününü tüketimle ilişkilendirme meselesine dönelim ve soralım, hangisine daha çok değer verirsiniz? El emeği örgü bir giysiye mi, yoksa satın alınmış hazır bir tanesine mi? Ortak akıl üzerinde kafa yorulmuş, emek verilmiş, zaman harcanmış olan bir hediyenin insan gözünde daha değerli olduğunu söylemekte. Genel nüfus için tasarlanmış bir ürünü satın alıp hediye etmektense, içine emeğinizi, fikrinizi ve sevginizi koyabileceğiniz bir hediye “yapın”.

6. Sevgilinizi şaşırtın.

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım, sevgililer gününde sevgilinize çiçek alıp yemeğe götürdüğünüzde mutlu olabilir, fakat şaşırmaz. Sevgilinizin boynunuza atlayıp nefesinizi kesercesine sarıldığı anları düşünün. Hepsi de onu şaşırttığınız, aynı zamanda çok mutlu ettiğiniz, hormon dengesini birkaç dakikalığına da olsa bozduğunuz anlara denk geliyor değil mi? Daha pahalısını değil, daha hormonlusunu düşünün…

Sevgililer Günü

7. Yemek hazırlayın.

Kişiselleştirilmiş hediyeler tavsiyemizin bir başka ayağı da kişiselleştirilmiş bir yemek. Zaman, emek ve düşüncelerinizi sevgilinize yönlendirmeniz en genel haliyle zaten onu mutlu edecek. Üstüne bir de güzel bir yemekle gelen tokluk hissi… En iyi restaurant bile size bunları veremez.

8. Sevgilinizin işini yapın.

Yazımızın başından beri sevgiliniz için bir şeyler yapmanız konusunda tavsiyeler veriyoruz. Bir de şu açıdan bakalım, sevgilinizin her gün (ya da düzenli olarak) yaptığı, fakat aslında yapmaktan nefret ettiği bir işi bugünlük siz devralın. Örneğin ütü, kimse ütü yapmayı sevmez, değil mi? Sen seviyor musun? Tamam, geç otur, konuşalım… Neyse efendim, dememiz odur ki, hoşlanılmaksızın yapılan işlerden birini seçin ve sevgiliniz için bir günlüğüne de olsa (1 hafta da olabilir) siz yapın. Verilecek en güzel hediyelerden biri bu olacaktır.

9. Sevgililer günü fırsatlarını takip edin.

Oteller, restaurantlar, boğaz turları… Bunlar konusunda hala fikriniz değişmediyse, 14 Şubat’a birkaç hafta kala fırsat sitelerini takip etmeye başlayın. Emin olun 100’lerce site sevgililer günü fırsatları sunuyor olacak. Size uygun olanı satın alın. Fakat mümkün olan birkaç siteden fiyat karşılaştırması yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Çünkü bazı indirimler(!) aslında indirim falan değil.

sevgililergunu6

10. En basiti, sevdiğinizi söyleyin, tekrar söyleyin!

Açıklamaya gerek var mı? Özellikle bazı erkekler, utanmayın, sıkılmayın, sevgilinize onu sevdiğinizi söyleyin, hem de bir çok kez!

Sonuç olarak, 14 Şubat Sevgililer Günü cebinizde yara açan, 6-9-12-24 taksit ödeme durumunda kaldığınız ve netice itibariyle en fazla bir yemek yediğiniz bir gün olmak zorunda değil. Asıl odaklandığınız konu sevgilinizin sizin için özel olduğunu hissettirmek olmalı. Aksi durumda zaten birkaç gün içinde unutulmuş olur…

Summary
Sevgililer Günü Cebinizi Yakmasın: 10 Tavsiye
Article Name
Sevgililer Günü Cebinizi Yakmasın: 10 Tavsiye
Description
Sevgililer günü nereden gelmektedir? Sevgililer günü nasıl ekonomik geçirilir?
Author

Leave a reply

Your email address will not be published.

16 + thirteen =