2014 Yükselenleri

2014’ün Yükselenleri: Vietnam, Meksika, Tanzanya

Breaking Travel News haberine göre dünya çapında operasyonlara imza atan İngiliz turizm devi Kuoni, 2014 yılı için en çok tercih edilen ülkeler listesini açıkladı. Listede Maldivler, Mauritus ve Sri Lanka sırasıyla ilk üçe yerleşirken, ilk üçte kendine yer bulamayan üç ülke dikkatleri üzerine çekti.

Kuoni raporuna göre, tek partili sosyalist bir rejimle yönetilen ve bugünlerde adı Flappy Birds ile anılan Vietnam, en çok satan destinasyonlar listesinde tam 9 sıra yükselerek 13. sırada kendine yer buldu.

Diğer yandan, göz alıcı plajlarına her şey dahil sistemini de ekleyerek ciddi bir turizm hamlesi yapan Aztek ve Mayaların diyarı Meksika, tam 12 sıra birden yükselerek, 29. sıradan 17. sıraya yükseldi.

Geçtiğimiz yıllarda adından pek söz ettirmeyen ve sınırları içerisinde yüzün üzerinde yerel dil konuşulan Tanzanya, Kuoni’nin yükselen değerler listesinde 2. sırada gösterildi.

Bir diğer gelişme ise Latin Amerika’dan. Son dönemde turizm alanında adını daha sık duymaya başladığımız Küba’nın 2014 yılı sonu itibariyle 8. sıraya yerleşmesi ön görülüyor.

Peki bu ülkeleri çekici yapan ne?

Bir kere isim itibariyle Vietnam hepimiz için çok tanıdık. Çocukluğumuz Amerika’nın Vietnamlı kötü adamları yendiği, film sonunda Amerikan bayrağının dalgalandığı, şehitlere saygı duruşunda bulunulan filmleri izlemekle geçti. İşin aslını çok sonra anladık tabi. Bunun yanında, Vietnam oldukça ucuz bir ülke, gönlünüzce yeyip içip coşabiliyorsunuz. Asya’ya özgü doğası da tabii ki tercih sebeplerinden.

Örneğin Thien Mu Pagodası (Hue)

Thien Mu Pagodası

Pagoda, çoğunlukla Taoist ya da Budistler tarafından yapılan, dini özellik atfedilen Asya tipi kulelerin genel adı. Hue bölgesinde bulunan Thien Mu Pagodası da bunun en güzel örneklerinden. Aynı zamanda bu yapı, imparatorluk dönemi başkentinin simgesi olarak kabul ediliyor. Kule 1601 yılında yapıldığında daha sade bir görünüme sahipmiş fakat zaman içinde renovasyon çalışmaları ile bugünkü halini almış.

Vietnam’a gitmek için bir diğer sebep ise Ha Long Körfezi

Ha Long Körfezi

Gözlere fazlasıyla hitap eden bu körfez, Vietnam’ın kuzeyinde 120 km boyunca uzanıyor. Anlamı ise “Dünya’ya İnen Ejderhaların Körfezi”. Körfezin içerisinde binlerce küçük adacık var ve çoğu ormanla kaplı. Bazılarında ise inanılmaz büyüklükte mağaralar var. Tabii uygun olanlarında bölgeye özgü yüzen balıkçı köyleri de görülebiliyor.

Tanzanya

Vahşi doğasıyla ve 126 farklı milletten oluşan etnik çeşitliliğiyle ünlü Tanzanya ise safari severler için biçilmiş kaftan. Bitmeyen doğal güzellikleri ve eko-çeşitliliği ile her yıl daha fazla turist çekmeyi başaran ülke adını turizm dünyasında daha çok duyuracak gibi görünüyor. Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bazıları şöyle:

Ngorongoro Koruma Alanı

Ngorongoro Koruma Alanı

2-3 milyon yıl önce patlayan bir yanardağ sonucu oluşan kraterin içi olan Ngorongoro, sayısız hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Soyu tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan siyah gergedan da yine bu bölgede bol miktarda mevcut.

Serengeti Milli Parkı

Serengeti Milli Parkı

Dünya’nın en popüler safari destinasyonlarından olan Serengeti Milli Parkı, en çok Mayıs ayında tercih ediliyor. Çünkü bu dönemde Afrika antilopları ve zebralar gruplar halinde bu bölgeye akın ediyor.

Meksika

Dünyanın 10. en büyük petrol üreticisi konumunda olan Meksika’nın turizmde bu kadar ilerlemesinin sebebi tabii ki de petrol değil. Yukarıda da belirttiğimiz gibi her şey dahil otelleri ve tarihi/doğal güzellikleri başarılı bir şekilde harmanlamayı başaran Meksika, son yıllarda turizm deyince ilk akla gelen isimlerden.

Chichen Itza

Chichen Itza

Maya toplumunun bilinen en büyük şehri olan Chichen Itza, Meksika’nın en çok turist çeken lokasyonlarından. Daha çok şehrin içindeki El Castillo isimli tapınak/piramit ile tanınan Chichen Itza da astronomik gözlemler için kullanılan noktalar da mevcut.

Teotihuacan

Teotihuacan Güneş Piramidi

Tarihi Aztekler’den de geriye uzanan Teotihuacan medeniyetinin bıraktığı en önemli eserlerden biri meşhur Güneş Piramidi. Bölgeye giden turistlerin mutlaka uğradığı bir lokasyon olan piramit, içinde bir çok gizemi de barındırıyor. En çok merak edileni ise bu insanların aniden nereye gittiği…

Dikkat ettiyseniz bu yılın yükselen destinasyonlarının hepsi bize binlerce kilometre uzakta. Fakat söylemeliyiz ki üç ülkenin üçü de cebinize oldukça uygun ülkeler. Bir kere giriş yaptıktan sonra çok fazla para harcamıyorsunuz. ‘Zaten gitmesi mesele’ diyenler için de ucuz uçak bileti rehberimizi öneriyoruz.

Leave a reply

Your email address will not be published.

sixteen − 4 =

  • 0
 
 

2015 Yılı Seyahat Sektörü Trendleri

Tatil için para biriktirme ve belirli hizmetlerin ücretleri konusunda bir süredir yazıyoruz. Fakat 2014 yılının tatil sezonu neredeyse bitiyor (seyahat sezonu ise asla bitmez!). Pe[...]

  • 0
 
 

Ucuz Tatil İpuçları: Varış Sonrası

Şimdiye kadar EcoTripSos’ta sizlere hep A noktasından B noktasına nasıl ucuza gideceğinizi ve başınızı A yastığından B yastığına koyarken paranızı nasıl cebinizde tutacağınızı anla[...]