Dünyanın En Büyük Tapınakları

Dünyanın En Yaygın Dinleri ve Bazı Önemli Tapınakları

İnancın insan davranışları üzerindeki etkisi şüphesiz ki oldukça ciddi boyutlarda ve insanlar muhtemelen tarihin başlangıcından beri tapınaklar inşa etmekte. İnsanlığın bilinen ilk tapınağı Şanlıurfa’da ortaya çıkarılmış olan Göbekli Tepe. Göbekli Tepe tapınağı 1994 yılında Alman arkeolog Klaus Schmidt tarafından ortaya çıkarılmış. Yapının geçmişi ise yaklaşık 11,000 yıl geriye dayanıyor!

Schmidt’e göre Göbekli Tepe, şu ana kadar ortaya çıkarılmış olan en eski yapı ve yapı aslında taş devrinden kalma bir ibadethane [1]. Yapının en önemli özelliği ise şu fikri ortaya çıkarması: “Avcı – toplayıcı toplumlar binalar inşa etmişti!”.

Tapınak içerisinde bulunan duvarlar insan ve hayvan figürleriyle kaplı ve bu figürlerin ölülerin ruhlarını koruyabilmek adına duvarlara yerleştirildiği düşünülüyor.

Yani bilinenler ışığında söyleyebiliriz ki insanlar 11,000 yıldır tapınaklar inşa ediyorlar. Estetik ve mimarideki gelişmelerin de yardımıyla bu yapılar zaman içerisinde “kullanışlı” seviyesinden “anıtsal” seviyesine yükseldi. Yazımızın devamında dünyanın en çok takipçisi olan 5 dini ve bu dinlere ait en önemli tapınaklardan bazılarına göz atıyoruz.

Borobudur, Java, Endonezya

Borobudur Buddhist Temple, Indonesia

Budizm 376 milyon mesubuyla dünyanın en yayın 5. dini inancı olma özelliğini taşıyor [2] ve Endonezya’da bulunan Borobudur (Barabudur) tapınağı Guiness Dünya Rekorları [3] kaynaklarına göre dünyanın en büyük Budist tapınağı. Tapınağın 9. yüzyılda inşa edildiği biliniyor.

Konfüçyus Tapınağı, Pekin, Çin

Temple of Confucius, Beijing

Bazı kaynaklarda Konfüçyanizm ve Taoizm olarak ayrıştırılabilen Çin Halk İnanışı 394 milyon takipçiyle dünyanın en yaygın 4. dini inancı [2]. 1302 yılında yapılmış olan Konfüçyus Tapınağı Çin’de bulunan 2. en büyük Konfüçyanist tapınak.

Sri Ranganathaswamy Tapınağı, Srirangam, Hindistan

Sri Ranganathaswamy Temple, India

Oldukça fazla sayıda mensubu bulunan Hinduizm (900 milyon) dünyanın en yaygın 3. dini inancı [2] ve Srirangam’da bulunan ve 631,000 m² alanı kaplayan Sri Ranganathasway Tapınağı devasa kuleleri ve tarihsel referanslarla dolu renkli yapsıyla mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Tapınağın yapımı ise 9. yüzyıla dayanıyor.

İmam Rıza Camii (Türbesi), Mashhad, İran

Imam Reza Shrine, Iran

Dünyanın en fazla mensubu olan 2. dini inancı konumunda olan İslam’a (1.5 milyar) [2] ait yüzlerce anıtsal eser dünyanın her yerine yayılmış durumda. İmam Rıza Türbesi de Goharşad Camii, müze, kütüphane, ilahiyat fakültesi, mezarlık, yemekhane, Razavi İslami Bilimler Üniversitesi ve bazı diğer binalarla devasa bir yapı. Bu özelliğiyle İmam Rıza Türbesi Kabe’nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram’dan sonra dünyanın en büyük ikinci camisi olma özelliğini taşıyor.

Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan

St Peter Basilica, Vatican

Dünyanın en çok inanana sahip dini inancı (2.1 milyar) [2] olan Hristiyanlığa ait anıtsal eser sayısı da azımsanamayacak düzeyde. Dünyanın en büyük Katolik ibadethanesi olan Aziz Petrus Bazilikası da Roma’nın ilk Papa’sı ve Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Petrus’un kabristanı. 18 Kasım 1626’da kutsanan [4] bazilika Roma imparatoru Konstantin tarafından 4. yüzyılda yaptırılmış.

Leave a reply

Your email address will not be published.

one × 3 =

  • 1
 
 

Avrupa'ya Öğrenci Gözüyle Bakmak: AEGEE

Uluslararası öğrenci örgütlerini hep sevmişimdir. Çünkü bu tür örgütler kişiliğinize yeni bir çok değerin eklendiği, size bilmediğiniz yönlerinizi gösteren ve bildiklerinizi değişt[...]

  • 0
 
 

Dünyanın En Çok Alkol Tüketen 10 Ülkesi

Alkollü içkiler kimimiz için yasakları ve sorunları, kimimiz için ise keyfi çağrıştırıyor. Özellikle erken yaşlarda alkollü içki tüketmenin ileride büyük problemlere sebep olabildi[...]

  • 0
 
 

Dünyanın En İyi Kayak Merkezleri 2014 - Adaylar

Kayak, snowboard ve her tür kış sporu sevdalısı için açılan tesislerin sayısı her yıl artıyor ve bunun sonucunda da sektör durmadan büyüyor. Bir çok insanın üst düzey tesisler ya d[...]