EcoTripSoS - Avrupa Birliği Gençlik Projeleri

AB Gençlik Projeleri (EU Youth in Action Program)

Farkında mısınız bilmiyoruz, ama Avrupa Birliği devasa yapısı içerisinde uzun yıllardır gençleri de düşünen birimlere sahip. 1989-1999 yılları arasında varlığını sürdürmüş olan “Youth for Europe” programı bunlardan biri, 2000-2006 yılları arasında devam etmiş olan “YOUTH Programme” ise bir başkası. Tabii bunlar oldukça eski örnekler, bizim seyahat etmemizi kolaylaştırabilecek uygulamalar değil. Fakat 2007’den beri yürürlükte olan bir program var ve bu program seyahat, konaklama, yeme-içme masraflarınızı karşılıyor! “Youth in Action” programı!

AB Hibe Projeleri

Youth in Action programı aslında oldukça kapsamlı ve kendi içinde muhtemelen daha önce adlarını duyduğunuz eylem planlarını kapsıyor. Bu eylem planları da kendi içinde gruplara ayrılıyor. Aşağıda basit bir listeyle göstermeye çalışalım:

 1. Youth for Europe – Action 1 (Avrupa için Gençlik – Eylem 1)
  1. Gençlik Değişimleri (Eylem 1.1)
  2. Gençlik İnisiyatifleri (Eylem 1.2)
  3. Gençlik Demokrasi Projeleri (Eylem 1.3)
  4. European Voluntary Service – EVS – Action 2 (Avrupa Gönüllü Hizmeti – Eylem 2)
  5. Youth in the World – Action 3 (Dünyada Gençlik – Eylem 3)
   1. AB Komşusu Ülkelerle İşbirliği (Eylem 3.1)
   2. Diğer Ülkelerle İşbirliği (Eylem 3.2)
   3. Youth Support Systems – Action 4 (Gençlik Destek Sistemleri – Eylem 4)
    1. Avrupa düzeyinde gençlik alanında aktif oluşumlara destek (Eylem 4.1)
    2. Avrupa Gençlik Forumu desteği (Eylem 4.2)
    3. Gençlik çalışmaları ve örgütlerinde aktif oluşumların eğitimi ve iletişimi (Eylem 4.3)
    4. İnovasyon ve kaliteyi özendiren projeler (Eylem 4.4)
    5. Gençlik çalışmaları ve örgütlerinde aktif oluşumlar ve kişiler için bilgilendirme etkinlikleri (Eylem 4.5)
    6. Ortaklıklar (Eylem 4.6)
    7. Program bünyesindeki yapılara destek (Eylem 4.7)
    8. Programa değer katanlara destek (Eylem 4.8)
    9. Support for European Cooperation in the Youth Field – Action 5 (Gençlik Alanında Avrupa İşbirliği Desteği – Eylem 5)
     1. Gençlik politikası sorumlularının toplantıları (Eylem 5.1)
     2. Gençlik alanındaki çalışmalar konusunda bilgi üreten etkinliklere destek (Eylem 5.2)
     3. Uluslararası örgütlerle işbirliği (Eylem 5.3)

Gördüğünüz gibi Avrupa Birliği gençleri bir çok alanda uzun yıllardır destekliyor ve desteklemeye de devam ediyor. Bu uygulamarın bir çoğu resmi ve ciddi işler, farkındayız, ama gençlik programlarına katılımcı olarak girdiğinizde işin yalnızca eğlenceli tarafıyla ilgileniyorsunuz. Çünkü bir çok genç sadece Eylem – 1 ve Eylem – 2 kapsamındaki projelere dahil oluyor, geziyor, eğleniyor, öğreniyor, gönüllü hizmet sağlıyor ve ülkesine geri dönüyor.

Bu projelerin amaçlarını en genel haliyle sayacak olursak, gençlik hareketliliği (youth mobility), gençlerin kültürel anlayış düzeyini artırmak,  kadın-erkek eşitliği algısı yaratmak, çok dilliliği ve çok kültürlülüğü desteklemek, toplumsal ayrımcılık faktörlerini ortadan kaldırmak ve okul dışı bir ortamda öğrenme imkanları sunmak olarak bir liste çıkıyor karşımıza. Bunu da nasıl yapıyoruz? Tabii ki farklı ülkelerden gelen gençleri kaynaştırarak!

AB Hibe Projeleri

AB Gençlik Projeleri Nasıl İşler?

Avrupa Birliği Gençlik Projelerinin şöyle bir işleyiş tarzı var: Bir proje gönüllüler tarafından hazırlanıp o ülkenin Ulusal Ajans’ına sunuluyor. Kabul alması halinde proje onaylanıyor ve katılımcılar için duyuruluyor. Her projenin bir konusu var ve o yılın öncelikli konuları AB Youth in Action programı yönetimi tarafından belirleniyor. Siz de belirli bir konudaki projeye başvurup katılımcı olarak dahil oluyorsunuz  ve belirlenen sürede o konuyla ilgili çalışmalar yapıyor ve aynı esnada seyahat etmenin, yeni kültürler ve insanlar tanımanın tadını çıkartıyorsunuz.

AB Gençlik Projeleri Ne Kadar Sürer?

Aslında bu sorunun belirli bir cevabı yok. Çünkü projeler 1 haftadan tutun birkaç yıla kadar sürebiliyor. Tamamen projenin cinsine ve yapısına bağlı.

AB Gençlik Projeleri Nerede Yapılır?

Yukarıda verdiğimiz listeye bakarsanız, AB Gençlik Projelerinin Avrupa’nın her yerinde, hatta bazen dünyanın farklı noktalarında yapıldığını görebilirsiniz. Projelerin temel amacı zaten gençlerin birbirlerinin kültürlerini tanıması ve kültürel farkındalık yaratarak hoşgörü kültürünün oluşturulması olduğu için Bayburt’ta ya da Amsterdam’da bir projeye katılmanız mümkün!

Masrafları kim karşılıyor?

Masrafları Ulusal Ajans kanalıyla Avrupa Birliği karşılıyor. Fakat bir takım kısıtlamalar belirlenebilir. Mesela Eylem 1.1 gençlik değişimlerinde genellikle %70’e varan bir karşılama söz konusudur. Fakat farklı tür projelerde giderlerin %100’üne kadar dönüşüm sağlanabiliyor.

Giderler konusunda bilinmesi gereken bir başka konu, masrafları öncelikle sizin yapmanız. Yani uçak biletinizi, gerekirse vizenizi ve sizi proje mahalline ulaştıracak diğer giderleri öncelikle cebinizden ödüyorsunuz. Daha sonra gittiğiniz yere bilet vb belgelerinizi veriyorsunuz, hesapları yapılıp belirlenen yüzde oranında paranızı alıyorsunuz.

AB Hibe Projeleri

AB Gençlik Projeleri bedava (ya da çok ucuz) tatil midir?

Net bir şekilde, hayır! Ücretsiz konaklama yazımızda Couchsurfing gibi sitelere yalnızca “beleş oda” gözüyle bakmanın ne kadar yanlış olduğundan bahsetmiştik. Aynı konu AB Gençlik Projelerinde de geçerli. Hatta burada işlerin biraz daha ciddi olduğunu söyleyebiliriz. Katıldığınız projelerde gün boyunca devam eden bir program olacaktır ve siz katılımcı olarak bu programa (hastalık vs gibi durumlar hariç) uymak zorundasınız.

Unutmayın bu projeler o yıl AB tarafından gerekli görülen konularda, eğitim – farkındalık yaratmak gibi amaçlar güdülerek yapılıyor ve katılımcıların görevi de projenin başarıyla tamamlanmasını sağlamak. Yani proje esnasında size verilen görevleri ve sorumlulukları yerine getirmeniz gerekiyor.

Projelere nasıl katılırım?

Çok kolay! Ulusal Ajans sitesinden projeleri takip edin ve başvuru tarihleri içerisinde düzenleyen gruba ulaşıp katılmak istediğinizi iletin. Onlar sizi yönlendireceklerdir. Onun dışında bazı proje grupları kendi web siteleri üzerinden de konuyla ilgili bilgi veriyorlar. Örneğin yıllardır başarılı projeler yürüten Zift Organizasyon resmi sitesi üzerinden detaylı bilgi alabilir ve açık projelere başvurabilirsiniz.

Konuyla ilgili bir çok Facebook grubu da mevcut.  İlk akla gelenlerden bir tanesi Do Great Things Network isimli grup. Bu gruba üye olduğunuzda proje ilanlarını anlık takip edebilir ve uygun olanlara başvuru yapabilirsiniz.

EcoTripSoS olarak AB Gençlik Programlarıyla ilgili temel bilgileri verdiğimiz bu yazımızın detayları için bu sayfayı takip edin.

1 Comment

 1. Pingback : Avrupa'ya Öğrenci Gözüyle Bakmak: AEGEE | EcoTripSos

Leave a reply

Your email address will not be published.

15 − three =