Avrupa'ya Öğrenci Gözüyle Bakmak: AEGEE

Avrupa’ya Öğrenci Gözüyle Bakmak: AEGEE

Uluslararası öğrenci örgütlerini hep sevmişimdir. Çünkü bu tür örgütler kişiliğinize yeni bir çok değerin eklendiği, size bilmediğiniz yönlerinizi gösteren ve bildiklerinizi değiştiren ‘tecrübe paketleri’ gibi gelir bana. İşin güzel yanıysa, bu tür örgütler aracılığıyla toplumsal bilinç kazanmanın yanında ‘seyahat etme mecburiyeti’ de hayatınızın bir parçası oluverir. Seyahat etme mecburiyeti deyince gözünüz de korkabilir, fikir çok hoşunuza da gidebilir. Fakat bir düşünün, binlerce üyesi olan bir öğrenci örgütü ve seyahat etme mecburiyeti beraberinde ne getirebilir? Tabii ki de EKONOMİK SEYAHAT! Tam da bizim alanımız! Bu yazımızda da hayatınıza farklı kültürleri, tartışma ortamlarını, çalışma gruplarını ve en önemlisi seyahati bir arada sokmayı başarabilen bir öğrenci örgütünü tanıtıyoruz. AEGEE!

aegee

AEGEE Nedir? 

Bu yazımızda bahsedeceğimiz AEGEE de böyle bir öğrenci örgütü. İlk bakışta hepimizin aklına aynı soru geliyor muhtemelen, “Nedir bu AEGEE?”. Açılımı şöyle: “Association des États Généraux des Étudiants de l’Europe”. İngilizcesi “European Students’ Forum”, Türkçesi ise “Avrupa Öğrencileri Forumu”. 1985’te Paris’te kurulan topluluğun kuruluş amacını kendi ağızlarından çevirirsek: “Ekonomik ve siyasal olarak bütünleşik, oluşumu ve gelişimine gençleri de dahil eden, demokratik, çeşitli ve sınırsız bir Avrupa!”. Bu amaçla AEGEE, gençleri eğitim, tartışma ve temsil platformlarında bir araya getirerek karşılıklı anlayış, kişisel gelişim ve eğitim olanakları yaratmanın yanında, Avrupa halklarını yakınlaştırmaya gayesine de hizmet ediyor. Tabii bunu AB projelerinde de sık sık kullanılan ifadeyle “youth mobility” yani “gençlik hareketliliği ekseninde gerçekleştiriyor. Ekonomik seyahat demiştik, değil mi?

AEGEE Hangi Coğrafyayı Kapsar? Kaç kişiye hitap eder? 

AEGEE’nin hangi ülkeleri kapsadığını saymaya kalkarsak sizlere sıkıcı bir liste okutmak zorunda kalacağız. Bu yüzden şöyle yapalım: Avrupa haritasını önünüze koyun ve sol tarafı İskoçya, sağ tarafı Azerbaycan, yukarısı Finlandiya ve aşağısı Malta’ya ulaşan bir daire çizin. İşte AEGEE’nin kapsadığı coğrafya bu dairenin içi (Suriye, Irak, İran hariç, Ermenistan, Azerbaycan dahil). Günümüzde 40 ülke ve 200 kadar şehirde faaliyet gösteren örgüt 13.000 civarında üyeye sahip ve büyümeye devam ediyor.

Aegee Ofisleri

Aegee Ofisleri Haritası

AEGEE Ne Tür Aktiteler Düzenler?

Aslında AEGEE çatısı altında düzenlenen aktivite türleri sınırsız desek çok da yanlış bir şey söylemiş olmayız. Fakat ana başlıklar altında toplamamız gerekirse, ciddi ve hassas olanlardan içinde daha çok eğlence barındıranlara doğru sıralayabiliriz.

1. Tartışma Forumları 

Tartışma forumları genellikle Avrupa’nın farklı noktalarında yılda iki kez yapılan ve AGORA adı verilen devasa toplantılarda (1000 kişi ve üstü), çalışma grupları tarafından oluşturulur ve üniversitelerin konferans salonlarında gerçekleştirilir. Konuşmacılar belirlenen gündem maddeleri hakkında konuşur, sorular sorulur, varsa çözümler sunulur. Bazen TBMM TV tadında hararetli tartışmalarla da karşılaşılabilir.

2. Temsil ve Lobi Faaliyetleri

Lobi faaliyetleri deyince hemen şu sıralar güncel olan ‘faiz lobisi’ gibi şeyler gelmesin aklınıza. Burada amaçlanan, 13.000 öğrencinin belirli bir konudaki ortak kararını daha geniş kitlelere veya uluslararası alanda daha fazla söz sahibi olan kuruluşlara duyurmak. Söz sahibi kuruluşların listesinin zaman zaman Avrupa Komisyonu gibi büyük kuruluşlar olabildiği de görülmüştür.

3. Kişisel Gelişim ve Eğitim

AEGEE’nin bir diğer amacı da eğitim kursları, çalışma atölyeleri ve benzeri organizasyonlar aracılığıyla üyelerini liderlik, takım yönetimi ve iletişim becerileri alanlarında geliştirmek ve bu sayede daha faal ve üretken bireyler ortaya çıkarmak. Oldukça yoğun çalışma ve katılım gerektiren bu tür programlar yine Avrupa’nın bir çok noktasına yayılıyor ve üyeler istediklerine katılabiliyorlar.

4. Tematik Projeler

Tematik projeler AB’nin “Youth in Action” programıyla aynı mantıkta aslında. Bir grup üye, belirlenen bir konu üzerinde çalışıyor (1 hafta da olabilir 3 ay da) ve ortaya bir ürün çıkarıyor. Çoğunlukla basının da ilgisini çekebilecek konular tercih ediliyor. Bu tür projelerin konu alanları da yine birbirinden çok farklı olabilir. Bir ağacın kurtarılmasından tutun da kadınlara uygulanan şiddet hakkında bilinçlendirme projelerine kadar gidebiliyor konular.

5. Kültürel Değişim

Son olarak, kültürel değişim programları, tahmin edebileceğiniz gibi, bir araba öğrencinin bir ülkeye gidip oranın kültürünü tanıması, insanlarıyla kaynaşması ve tarihi ya da doğal güzelliklerini görmesi şekilde cereyan ediyor. Burada amaç kültürlerin kaynaşması ve karşılıklı anlayışın, farklı kültürlere saygının ve hoşgörünün geliştirilmesi, kitlelere yayılması. “Yeni arkadaşlar edinmek ve kalıplaşmış algıları yıkmak” ise yine hedeflenenler arasında.

Genellikle 1 haftalık kısa süreler halinde gerçekleşen kültürel değişim projelerini Avrupa’nın herhangi bir şehrinde, yılın herhangi bir zamanında bulmak mümkün. Fakat bir tanesi var ki, belki de en güzeli, Yaz Üniversitesi.

aegee - yaz üniversitesi

Nedir bu AEGEE – Yaz Üniversitesi dediğiniz?

AEGEE – Yaz Üniversitesi, yaz aylarında 1 ile 4 hafta arasında uzunluğa sahip, AEGEE ofisi olan herhangi bir şehirde düzenlenen bir organizasyon türü. Bu organizasyonun genel amaçlarına değinecek olursak, yine kendi ağızlarından, “Avrupa’nın çok kültürlü yapısını anlamak ve keşfetmek, milli sınırların etkilerini ortadan kaldırmak, hoşgörü için çalışmak ve açık fikirli bireyler yaratmak” diyebiliriz.

İçeriği ise hızlandırılmış Hollandaca kursu da olabilir, İspanya tarihi de… Hatta Türkiye’de uzun bir fotoğraf gezisi bile olabilir! Her katılımcı bu organizasyon boyunca ülkelere özgü yemeklerin tadına bakıp, müziklerine, danslarına eşlik edebiliyor. Geceleri ise katılımcı ülkelerin yerel kıyafetlerini, yemeklerini, içkilerini deneyip eğlenebiliyor.

Nerede kalınıyor?

Konaklama konusu organizatörler tarafından çözülüyor. Çoğunlukla diğer üyelerin evinde kaldığınız Yaz Üniversitelerinde zaman zaman hosteller ya da okul yurtları tercih edilebilir. Okul yurdu deyince KYK yurtları aklına gelen okuyucularımız varsa hemen fikirlerini değiştirsinler, bekliyorum… Değiştirdiniz mi? Devam edelim o zaman.

Peki ya ulaşım?

Yaz üniversiteleri öğrenciler tarafından üniversiteler bünyesinde kurulmuş olan ve çok cüzi bir üye aidatıyla gelir elde eden AEGEE ofisleri tarafından yapıldığı için, ulaşım bedellerini katılımcılar kendileri karşılamak zorunda.

Yaz Üniversiteleri ücretli mi?

Bu soruya hem evet, hem hayır diye cevap vermeyi tercih ediyorum çünkü 2 haftalık bir yaz üniversitesinin tipik ücreti 150 Euro. Yani 150 Euro’ya 15 gün boyunca konaklama, yemek, şehir turları, diğer geziler ve organizasyona dair aklınıza ne geliyorsa hepsi karşılanıyor. Kısacası oldukça hesaplı.

Yaz Üniversitelerine kaç kişi katılır? Kimler katılabilir?

Bu organizasyonlara genellikle 20-50 arasında katılımcı kabul ediliyor. Çok azmış diyorsanız eğer tekrar düşünün. Çünkü 200 şehirde 200 yaz üniversitesi yapıldığını varsayarsak, bir yaz boyunca toplam 10.000 üyenin katılma şansı var.

Kimler katılabilir konusu ise biraz değişiyor aslında. Çünkü 3 farklı yere başvuru yapabiliyorsunuz başvuru aralığında. Hepsine motivasyon mektubu dedikleri yazıdan ayrı ayrı birer tane göndermeniz gerekiyor. Bu yazıda neden oraya gitmek istediğinizi, ya da neden diğerlerini değil de o bölgeyi tercih ettiğinizi anlatıyorsunuz. Fakat bunu bir mülakat süreci gibi görmeyin derim, çünkü zaten çok fazla organizasyon oluyor ve boş kontenjan olduğu sürece hızlıca kabul ediliyorsunuz. Ancak başvuru yolladığınız yere fazlaca yığılma varsa değerlendirme sürecine tabi tutulursunuz.

Aegee - Yaz Üniversitesi Geceleri

Aegee – Yaz Üniversitesi Geceleri

AEGEE organizasyonları için vize gerekli mi?

Eğer Türk vatandaşıysanız evet, gideceğiniz organizasyon AB üyesi ülkelerden birindeyse Schengen vizesi almanız gerekiyor. Vize istemeyen ülkelerden birine gidiyorsanız (Makedonya, Sırbistan, Rusya vs) şanslısınız, pasaportunuzu cebinize koyup devam edin.

Fakat “Bana vize verirler mi? Ya vermezlerse?” gibi çekinceleri kafanızdan çıkarın. Çünkü AEGEE, AB nezdinde tanınan bir örgüt ve organizasyona kabul edildiğinizde atacağınız bir mail ile ışıltılı bir davetiye yazısı tarafınıza gönderiliyor. Evraklarınızı konsolosluğa teslim edip bir kaç gün sonra vizenizi alabiliyorsunuz. Şıkır şıkır yeni alınmış pasaportuma Schengen vizesini ekletmek 48 saatten az sürmüştü bu davetiyeyle. Bankada param yoktu, daha önce yurtdışına çıkmamıştım. Öğrenciydim zaten, hey gidi günler… Zaten bu detaylarının çoğunluğunun hikaye olduğunu düşünüyorum ama, yine de kolaylık sağlıyor özetle.

Sonuç olarak AEGEE, isteyene Avrupalı gençlerin arasında ciddi bir politik çevre, isteyene iş ortamı (AGORA’larda seçilen temsilciler bir kaç yıllığına Brüksel’deki merkeze transfer oluyor), isteyene de gezme, eğlenme fırsatı sunuyor. Bütün bunların size katacağı tahmin edemediğimiz özellikler de cabası. Eğer ilginizi çektiyse, www.aegee.org adresindeki resmi siteden size en yakın AEGEE ofisini (lokal deniyor jargonda) tespit edebilir ve üye olabilirsiniz. Yakınlarınızda AEGEE ofisi yok mu? Siz kursanıza!

Leave a reply

Your email address will not be published.

13 + 5 =

  • 2
 
 

En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Teknolojinin ilerlemesi ve havayolu şirketlerinin sayısının artmasıyla geçmiş yıllarda yalnızca Türk filmlerdeki çok zengin kötü adamlar tarafından kullanılabilen uçaklar her kesim[...]

  • 6
 
 

Dine En Az Önem Veren 10 Ülke

İnanç konusu tarih boyunca savaşlara, çatışmalara, en olmadı tartışmalara sebep olmuş bir konu. Bir çok insanın benlik tanımında mensubu olduğu din ilk sıralarda yer alıyor. Dinler[...]