En İlginç Afrika Gelenekleri

Yaşayan En Enteresan 10 Afrika Geleneği

Hep filmlerden ya da belgesellerden gördüğümüz Afrika… Kendine özgü, mistik, bazen özgür, bazen kanlı bir coğrafya… Her şeye rağmen geleneklerine en iyi sahip çıkan toplulukların yaşadığı bir coğrafya aynı zamanda. Fakat iyi mi ettiler acaba bu geleneklere sahip çıkarak? Kararı size bırakıyor ve sizi Afrika’ya özgü 10 enteresan gelenek ile baş başa bırakıyoruz.

1. Nijer’de bulunan Wodaabe kabilesinde her yılın belirli bir döneminde yapılan Gerewol Festivali’nde herkes dans eder ve bazı erkekler, evli olmalarına aldırmadan başka kadınları kaçırırlar. Eğer kadının kocası yeni çifti yakalamazsa ve kadın da bu birlikteliği reddetmezse evlilikleri kabile tarafından kabul edilir. (Kaynak)

African Traditions / Afrika Gelenekleri

Wodaabe erkekleri

2. Güney Afrika’nın bir çok bölgesinde, evlilik için erkeğin kız tarafına “lobolo” diye anılan başlık parasını vermesi gerekir. Bölgenin yerlileri bu paranın aileleri yakınlaştırıp karşılıklı saygı ve destek anlayışını yerleştirdiğine inanırlar. (Kaynak)

African Traditions / Afrika Gelenekleri

Damadın ailesinden gelinin ailesine…

3. Kenya ve Kuzey Tanzanya bölgelerine yaşayan Masailer’de tükürmenin yeri çok başka. Selamlaşmak için tüküren Masailer, el sıkışırken de ellerinin içine tükürürler. Aynı zamanda yeni doğan bebeklerin de üzerlerine tüküren Masai erkekleri bebeğin kötü, çirkin olduğunu söylerler. Bu sayede bebeği ruhlardan uzak tutacaklarına inanırlar. Bizdeki nazar anlayışına benziyor bu anlamda. (Kaynak)

Masai genci

Masai genci

4. Uganda’da yaşayan bir azınlık olan Banyankole kabilelerinde evlilik demek gelinin teyzesine eziyet demek. Bir çift evlendiğinde gelinin teyzesi hem damatla yatıp “iktidar testi” yapıyor, hem de geline bekaret testi uygulayıp sonucu halka ilan ediyor. (Kaynak)

African Traditions / Afrika Gelenekleri

-Yeğenin mi var derdin var…

5. Madagaskar’da yaşayan Malagasy halkı her 5 ya da 7 yılda bir ölen yakınlarının mezarına gider, ölüleri mezarlarından bir bir çıkartır ve canlı müzik eşliğinde hep birlikte bir güzel kurtlarını dökerler. Bu işleme Famadihana adı verilir. Bu enteresan gelenek, bu halkın aile bireylerine duyduğu sevgi ve saygının bir göstergesi olarak kabul edilir. (Kaynak)

African Traditions / Afrika Gelenekleri

Madagaskar’da cenaze coşkusu

6. Başka Malawi olmak üzere Afrika’nın bir çok bölgesinde “dul arındırma” adıyla bir ritüel mevcuttur. Kocası ölen kadının kirlendiğine ve kötü ruhlarla çevrelendiğine inanan kabile mensupları, ölen erkeğin ruhunun da özgürleşebilmesi için dul kadını ölenin kardeşiyle, bir akrabasıyla ya da köylüsüyle yatmaya zorlarlar. (Kaynak)

African Traditions / Afrika Gelenekleri

Malawi’de dul bir kadın olmak…

7. Güney Amerika’da da görülen, kadınların 15-16 yaşında geldiğinde dudaklarının anneleri tarafından kesilmesiyle yerleştirilen ahşap diskler günümüzde ağırlıklı olarak Mursi, Surma ve Sara kabileleri tarafından kullanılmaktadır. Dudak içindeki ahşap disklerin anlamı pek belirgin değildir. Kimileri başlık parası fazla olan kadının dudağındaki disk büyük olur derken, kimi de köle tacirlerinin beğenmesini engellemek için bu disklerin kullanıldığını söyler. (Kaynak)

African Traditions / Afrika Gelenekleri

Surma kadını

8. Etiyopya’nın Hamar kabilesinde ise bir erkeğin erkek kabul edilebilmesi için ilginç bir gelenek mevcut. Hem de herkese zarar bir gelenek. Teste girecek olan erkeğin kız arkadaşları test alanında dans ediyorlar önce, sonra büyükleri tarafından sopayla dövülüyorlar, ta ki vücutlarında yaralar oluşana dek. Bu, kızların arkadaşlarına olan bağlılığını gösteriyor. Daha sonra genç delikanlı 4 tane boğa/öküz/dana artık Allah ne verdiyse üzerlerine çıkıyor ve düşmeden bir ileri bir geri 3 tur yapmak suretiyle erkekliğini ilan ediyor. Aslında teste giren kişi erkekliğini her anlamda ilan ediyor ele güne, çünkü bu test çıplak yapılıyor. (Kaynak)

African Traditions / Afrika Gelenekleri

Hamar erkeği erkek oluyor

9. Güney Sudan ve Güneybatı Etiyopya’da yaşayan Surma kabilesinde erkekler evlilik çağına girdiklerini göstermek için vücutlarını tebeşir marifetiyle yerel çizgilerle bezeyip, kabilenin diğer erkekleriyle dövüşürler. Silah olarak yalnızca uzunca bir sopa kullanılan bu dövüşler aracılığıyla erkekler uygun bir eş bulmayı amaçlar. Yaralanmalar oldukça yaygındır, bazen ölümlü kazalar da olabilmektedir. (Kaynak)

African Traditions / Afrika Gelenekleri

Surma delikanlısı

10. Son garip geleneğimiz de Moritanya’dan. Bu ülkenin yerlilerinde nedense zenginlik olgusu şişmanlıkla özdeşleştirilmiş. Fakat erkeğin değil, kadının şişmanlığıyla. Bu yüzden 5 – 15 yaş arası kızlar “şişmanlama merkezlerine” götürülüyorlar anneleri tarafından. Kadının vücudu ne kadar yağlı olursa, karnında bıngıl bıngıl ne kadar çok kat varsa kocasının o kadar zengin olduğu anlaşılıyor. (Kaynak)

African Traditions / Afrika Gelenekleri

Moritanya’da Güzellik

Fantastik Afrika geleneklerimizin sonuna geldik, her ne kadar binlerce yıllık halk geleneklerine sahip çıkmak güzel olsa da, evlenmek için öküzlerin üstünde koşma şartı olmaması güzel yine de. Hızını alamayan okuyucularımız için “İstatistik ve Örneklerle Hollanda Efsaneleri” makalemizi öneriyoruz.

Leave a reply

Your email address will not be published.

11 − 8 =

  • 0
 
 

Çadır, Doğa, Motivasyon : Kamp Yapmak

Konaklamak için hiç para ödemeden eğlenceli bir tatil yapmayı kim istemez ki? Doğayı seviyorsanız ve doğadan gelebilecek olan küçük hasarlara hazırsanız kamplar tam size göre demek[...]

  • 0
 
 

IATA Hava Yolcusu Analiz Raporu (9/14)

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) geçtiğimiz günlerde Ekim 2014 dönemine ait hava yolcusu verilerinin analizi tamamladı. IATA tarafından sunulan raporda hava yolcusu ha[...]