Alexandar Svetozarevic

18 Yaşında 34 Ülke Gezen Adam: Aleksandar Svetozarević

Seyahat etme, gezme arzusu doğuştan gelen ve bunu bastıramayan insanlar vardır. Hareket halinde olmak bu insanların tek şansıdır ve evlerinde geçirdikleri süre, yeni bir seyahat planı için zaman yaratmaktan ibarettir aslında. Alexandar Svetozarević de bu adamlardan yalnızca bir tanesi. Seyahat virüsünden muzdarip bu arkadaşım küçük sayılabilecek yaşına rağmen çok ve büyük işler başarmış. Kendisiyle 3-4 yıl kadar önce Couchsurfing aracılığıyla tanıştım. O zamandan beri birkaç kez görüşebildik, görüşemediğimiz zamanlarda da Facebook sağ olsun irtibatı koparmadık.  Çok okuyan, evinde deneyler yapan, ama en önemlisi bu çok gezen adamı, Aleksandar’ı biraz olsun tanımanızı, tecrübelerinden faydalanmanızı istedik. Kendisine EcoTripSoS – Ucuz Tatil Rehberi’nde yayınlamak için birkaç soru sormak istediğimi söylediğimde sınavlarına rağmen hiç düşünmeden kabul etti ve çok da açıklayıcı cevaplar verdi bize. Bu durumda bize de sizlerle paylaşmak düşüyor…

19 Yaşında 34 Ülke Gezen Adam

Aleksandar Kızıl Meydan’da (Rusya)

Merhaba Alexandar, uzun zaman oldu… Nasıl gidiyor? Okuyucularımıza kendini tanıtarak başlamak ister misin?

Merhaba Kutay, gerçekten de 2 yıl oldu neredeyse görüşmeyeli… Bu aralar sınavlarla boğuşuyorum, biraz sıkıcı. Kendimden bahsetmem gerekirse, adım Aleksandar, Sırbistanlıyım. Öğrenciyim ve boş kaldıkça seyahat etmeye gayret ediyorum. Aslında gezmeye oldukça erken başladığımı söyleyebilirim, şu ana kadar Avrupa ülkelerinin yarısından fazlasını gezmişimdir. Bunun dışında Kazakistan üzerinden otostopla Çin’e gittim ve Sibirya üzerinden yine otostopla geri döndüm. Van’dan Gelibolu’ya kadar olan hatta da birkaç kez otostop yapmışlığım var.

Maşallah… Peki seyahat etmeye nasıl başladın? Bir çok insan yurt dışı dendiğinde tedirgin olurken senin gezmeye iten şey neydi?

Hmm, aslında çocukluğumdan beri yeni şeyler keşfetmeye meraklıydım. Küçükken çevredeki sokakların tümünü yürüyerek gezme alışkanlığım vardı. 15 yaşına geldiğimde ise yurt dışı seyahatlerine başladım. Okula gittiğim için tatil dönemlerini beklemem gerekti ama yine de 3 yıl içinde 30 ülkeden fazlasını görmeyi başardım.

O azmi gördüm zaten ben de sende! 🙂 Şu ana kadar kaç ülkeyi gezdin? İçini baymayacaksa sayabilir misin?

Tabii, alfabetik sıraya koyacak olursak şöyle :

Almanya, Avusturya, Belarus, Belçika, Bosna – Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, Irak, İtalya, İsviçre, Kazakistan, Kıbrıs (iki tarafı da), Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya, Mısır, Polonya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tunus, Türkiye, Ukrayna, Yunanistan.

19 Yaşında 34 Ülke Gezen Adam

Alexandar’ın Gezdiği Ülkeler (Mavi)

Alexandar Fransa'da

Bir maşallah daha o zaman sana! Bunca ülkenin içinde ‘en sevdiğin’ bir tanesi var mı peki?

Aslında bir tanesini seçip “En sevdiğim ülke bu!” demek çok zor çünkü her yerin kendine özgü bir çekiciliği ve keşfedilmeyi bekleyen doğal ya da kültürel güzellikleri var. Fakat seçmek zorunda kalsaydım İsviçre ya da Türkiye derdim sanırım. Bir kere Türkiye şu ana kadar gezdiğim yerler arasında seyahat etmesi en kolay olanı! Görülecek bir sürü yer var ve Türkler misafire bayılıyorlar! Bir de Sırpça’da bir çok Türkçe kelime var ve bu durum hem Türkiye’yi benim için daha ilginç kılıyor, hem de iletişimi kolaylaştırıyor.

Aynı durum bizim için de geçerli, Sırbistan’dayken ‘hayde’ ve ‘buyrun’ üzerine az geyik yapmamıştık hatırlarsan! Peki kaç dil biliyorsun ve hangi dilleri? Sence yabancı dil seyahatin önünde bir engel teşkil edebilir mi?

Haha, hatırlamaz mıyım? Akıcı konuşabildiğim diller Sırpça ve İngilizce, fakat bir kaç dilde daha işimi görebilirim. Bence yabancı dil bilmeyen biri de rahatlıkta seyahat edebilir. Tek sahip olmanız gereken şey kendinizi ifade etme isteği! Bu jest-mimik kullanarak da olabilir, bir kağıt parçasına bir şeyler çizerek de… Fakat yine de belirtmeliyim, gittiğiniz ülkenin dilinde en az birkaç selamlama ve teşekkür ifadesi bilmek hoş olacaktır.

Aynı fikirdeyim, bu gibi küçük şeylerin insanların yüzünde bıraktığı gülümsemeyi ve yarattığı hoş atmosferi görmek gerçekten de güzel oluyor. Gelelim EcoTripSoS – Ucuz Tatil Rehberi’nin asıl ilgi alanına… Seyahatlerinde çok para harcıyor musun? Diyelim ki 1 ay boyunca gezeceksin, ne kadar paraya ihtiyacın olur?

Genellikle kısıtlı bir bütçeyle seyahat ettiğim için çok para harcayamıyorum. Bence her insan birkaç gün gezip her gördüğü şeyi satın alarak fütursuzca para harcamak veya daha dikkatli bir şekilde harcama yaparak 1 ay boyunca gezmek arasında seçim yapabilir.

Ne kadar para harcayacağınız ise gittiğiniz yere göre büyük farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin Çin’de 1 Euro’ya tüm öğle yemeğinizi aradan çıkarabilirken bazı ülkelerde tek bir sandviç 5 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Fakat yine de 1 ay boyunca 300-400 Euro gibi bir parayla Avrupa’yı gezmek mümkün.

19 Yaşında 34 Ülke Gezen Adam

Aleksandar Helsinki’de (Finlandiya)

Alexandar Fransa'da

Alexandar Fransa’da

Doğru, özellikle couchsurfing ve otostop ikilisine (ya da yürüyüş) bağlı kalındığında geriye yalnızca yeme-içme kalıyor. Peki seyahatlerini nasıl finanse ediyorsun?

Şu an öğrenci olduğum için para konusuyla ailem ilgileniyor. Fakat yıl boyunca dikkatli bir şekilde para biriktirdiğimi de söylemeliyim.

Seyahatine başlamadan önce bütçeni planlıyor musun?

Seyahat ederken olası tecrübe fırsatlarını kaçırmamak için bütçemi planlamıyorum aslında. Hiçbir zaman ‘Günde X Euro harcayacağım’ diye bir planım olmaz. Zaten bütçe konusunun insanın seyahat ettikçe, zamanla kazandığı bir tecrübe olduğunu düşünüyorum. Bir süre sonra içgüdüleriniz size nerede ne kadar harcayacağınızı söylüyor.

Plan yapınca illa ki bir aksilik çıkar zaten. En iyi planın bile bir esneklik payı olmalıdır bence. Öyleyse biraz daha özele inelim. Seyahatlerinde ucuz ulaşımı nasıl sağlıyorsun?

Şehirler arasında çoğunlukla otostop yapıyorum. Aslında konu yalnızca para da değil, otostop genellikle diğer ulaşım yöntemlerinden daha hızlı ve kesinlikle daha eğlenceli. Tanımadığınız birinin arabasına biniyorsunuz ve iki dost olarak ayrılıyorsunuz.

Uzun mesafelerde de bazen ekonomik uçuşlardan faydalanıyorum. Yeterince erken rezervasyon yaparsanız Avrupa’nın bir noktasından diğerine 10-20 Euro  gibi fiyatlara uçuş bulmanız mümkün.

19 Yaşında 34 Ülke Gezen Adam

Aleksandar Urumçi’de

Doğru söylüyorsun, Poznan – Londra uçuşunun 20 Euro’ya satın alındığına şahit olmuşluğum vardır benim de, erken rezervasyonla tabii ki. Peki konaklamayı ucuza getirmenin yolu nedir sence?

Sık sık hostellerde kalırım, ama daha iyisi tabii ki de couchsurfing. Hem bu sayede ilginç insanlarla tanışıp birkaç günlüğüne de olsa hayatı paylaşabiliyorsunuz. Gittiğiniz yerde ne yenir, ne içilir, neresi gezilir bilgileri de yanınıza kar kalıyor.

Couchsurfing aktif kullanıldığında gerçekten de bir çok insanın hayatını değiştirebilecek bir proje. Bu kadar çok gezen bir insana sormazsak eksik kalır, seyahatlerinde başına gelen en garip şey ne oldu şimdiye kadar?

Düşünüyorum, fakat o kadar çok ki, hangisi en garip, birkaç cümleyle nasıl anlatabilirim inan bilmiyorum. Ural Dağları’nda 60 küsür model bir kamyonun içinde gecenin bir yarısı seyahat etmem mi? Yine Ural Dağları’nda sarhoş bir Rus’un beni arabasına alması ve 10 km/s hızla gideceğim yere götürmesi mi? Kaç saat sürmüştü hatırlamıyorum bile… Ya da yalnızca beyaz tenli olduğum için Çinlilerin bana rock star muamelesi yapması mı? Dediğim gibi o kadar çok var ki…

Tahmin edebiliyorum, her dakika yeni bir şeyle karşılaşıyor insan gezerken. Rock star olayı çok güzelmiş yalnız… Röportajımızın sonuna geliyoruz artık, ucuz tatil, ucuz seyahat hakkında söylemek istediğin son bir şey var mı?

Hmm, belki birkaç küçük tavsiye… Paranızı harcamadan önce düşünün, yiyecek ve suyunuzu turistik olmayan yerlerden alın, gittiğiniz yerlerde turist gibi değil, oranın yerlisi gibi yaşayın. En kullanışlı olabilecek tavsiyelerim bunlar.

19 Yaşında 34 Ülke Gezen Adam

Aleksandar Çin’de

Gerçekten de öyle. Özellikle ‘turist’ ve ‘bölgenin yerlisi’ konusu… Aleksandar, zaman ayırıp sorularımı yanıtladığın için çok teşekkür ederim. Uzun zaman sonra seninle tekrar sohbet etmek güzeldi. Edirne’den tekrar ne zaman geçiyorsun? 🙂

En kısa zamanda… En geç yaza ordayım! Röportaj için ben teşekkür ederim, umarım okuyucularınıza birkaç kullanışlı fikir verebilmişimdir.

Bence daha da fazlasını yaptın! Tekrar teşekkürler, kendine iyi bak! Чувај се! цао!

(Türkçe cevap veriyor) Bir şey değil, görüşürüz.

EcoTripSos: Aleksandar’ın yaşıyla ilgili küçük bir hata olmuş, 19 yazmışız, kendisi uyardı, 18 olarak düzelttik. 🙂

Leave a reply

Your email address will not be published.

fifteen − 5 =

  • 1
 
 

En Ucuz Tren Bileti Nasıl Bulunur?

Trenle seyahat ülkemizde demiryollarının yetersizliği ve trenlerin çok eski ve çok yavaş olması nedeniyle daha az tercih ediliyor olsa da, özellikle yurtdışında ciddi bir seyahat a[...]

  • 0
 
 

Biri Ucuz Otel Mi Dedi?

Oda veya dairelerini belirli süreli olarak kiraya veren ticari kar amacı güden konaklama işletmelerine otel adı verilir. Ev kiralamanın kısa süreli versiyonu da diyebiliriz. Çünkü [...]

  • 0
 
 

ALS Ice Bucket Challenge: Başlangıcı ve Yayılması

Bugünlerde dünya "Ice Bucket Challenge" isimli bir oyunla çalkalanıyor. Oyun temelde oyuncunun içi buzlu su dolu bir kovayı kafasından aşağı boca etmesi ve tanıdığı/tanımadığı başk[...]