Alışveriş Turu Nedir?

Alışveriş Turu Nedir?

Alışveriş yapmak kişisel ihtiyaçlarımızı karşılamak ve yaşamımıza devam etmek için olmazsa olmazlarımızdan. Kimileri içinse alışveriş yapmak bir tutkudur. Rengârenk vitrinleri olan büyük mağazalardan, semt pazarlarına kadar bir sürü alışveriş noktası bulunmaktadır fakat malumunuz, önemli olan mağazanın fiziksel yapısı değil, cüzdanımıza uygunluğudur.

Alışveriş turları bildiğiniz turlar gibi içerisinde konaklama, yeme içme, eğlence, dinlenme, kültürel geziler barındırmaz. Bu turlar sadece alışveriş içindir. Anlaşacağınız bir acenteye turun ödemesini yaptıktan sonra size kalan işler alışveriş yapmak için heyecanlanmak ile başlar. Çünkü bu tur sadece sizin ülkenizde olmayabilir. Örneğin hemen hemen her hafta sonu Edirne bu tarz tur misafirlerini ağırlıyor. Genelde Bulgaristan’ dan gelen alışveriş tutkunları AVM’ lerden, yerel ürünler satan esnafa, esnaftan semt pazarına kadar her yeri dolaşıp istedikleri ürünleri gümrükten geçirme izni kapasitesine kadar alabiliyorlar.

Alışveriş Turları

Alışveriş turlarıyla ilgili gözlemlediğimiz, dikkat edilmesi gereken bazı detaylardan bahsedecek olursak, isminizin yazılı olduğu stickerlar ile başlayabiliriz. Neden mi?  Çünkü kocaman bir otobüsün içerisinde tıpkı sizin gibi alışverişini bitirip elinde bir sürü poşet ile tekrar otobüse binecek olan yaklaşık 40 yolcu daha var. Kimse poşetlerinin bir diğeriyle karışmasını istemez öyle değil mi? Bu soruya cevabınız kuşkusuz “evet” olacaktır. Öyleyse stickerlarınızı çantanıza atmayı unutmayın. Dilerseniz aldıklarınızı içerisine yerleştireceğiniz valizleri de yanınızda götürebilirsiniz. Böylece sticker kullanmanıza da gerek kalmadığı gibi aldıklarınızı tek parça halinde ve kolayca taşıyabilirsiniz. Bizim önerimiz büyük, çekçekli dediğimiz valizler. Gerçekten sizin için büyük kolaylık olacaktır.

Bir diğer öneri ise, kendi ülkenizdeki ya da şehrinizdeki fiyatları mutlaka araştırın. Aynı ürün için hem daha fazla para ödeyip hem zaman harcayıp hem de kmlerce yol gitmenize belki de gerek kalmayacaktır. Böylece artan paranız ile katıldığınız diğer bir alışveriş turunda yöresel bir ürünü alma fırsatınız oluşabilir.

Alışveriş Turları

Alışveriş turlarına katılmadan önce alacaklarınızın bir listesini oluşturmak size zaman kazandırır. Böylece birlikte seyahat ettiğiniz turistler “Ne alsak?” diye dükkan dükkan gezerken siz gittiğiniz alışveriş merkezinde ya da o bölgede, size ayrılan süre dolmadan bir kahve içip dinlenebilirsiniz. Hatta vaktiniz varsa birkaç tarihi eser gezip seyahatinizi biraz olsun kültürelleştirebilirsiniz.

Alışveriş turları hem gezme, hem de kendi bölgenizde bulunmayan ürünleri satın alma imkanı sunuyor. Siz de şehrinizdeki el yakan ürünlerden şikayetçi iseniz araştırın, mutlaka tur paranızın ödemesi dahil karlı bir alışveriş yapabileceğiniz yerler mevcuttur.

Summary
Alışveriş Turu Nedir?
Article Name
Alışveriş Turu Nedir?
Description
Bazı acenteler alışveriş tutkunlarına özel turlar düzenlemektedir. Peki alışveriş turu nedir? Alışveriş turlarında nelere dikkat etmeliyiz?
Author

Leave a reply

Your email address will not be published.

fifteen − seven =