EcoTripSos - Araç Paylaşımı

Hem Bütçe Dostu, Hem Konforlu: Araç Paylaşımı

Siz de bütçenizi yormadan seyahat ederken konforu bir kenara bırakmak istemeyenlerden misiniz? Sizin için mükemmel bir tavsiyemiz var : Araç Paylaşımı! Kısaca açıklamak gerekirse, araç paylaşımı bir yabancıyla aracınızı ve yakıt ya da gişeler gibi diğer giderleri paylaşma işidir. Aracınızda ne kadar çok yolcu olursa o kadar ucuza seyahat edersiniz.

Otostoptan farklı olarak araç paylaşımı A noktasından B noktasına ulaşmayı hedefleyen iki veya daha fazla kişinin anlaşmalı olarak birlikte seyahat etmesidir. Seyahat boyunca yakıt ve yola ilişkin diğer masraflar yolcu başına eşit miktarlara bölünür. Siz de seyahatinizi daha hesaplı kılarken koltuğunuzda keyfinize bakabilir ve yeni arkadaşlarınızla sohbetin tadını çıkarabilirsiniz. Hem ucuz, hem rahat, hem de eğlenceli!

Arac Paylasimi

Araç paylaşımının reklamını kısaca yaptıktan sonra bir de avantajlarına göz atalım.

Araç paylaşımı paranızı cebinizde tutar. Araç paylaşımının çevreciliği ve yarattığı sosyal imkanlarla ilgili konuşmaktan hepimiz hoşlansak da, ‘kısıtlı bütçe’ bu yöntemi tercih etmede en önemli neden olarak karşımıza çıkıyor. Denklem gayet basit. Diyelim ki, aracım 100 km’de 8 lt benzin tüketiyor. 8 lt benzin maliyeti ise 39,2 Lira. Eğer aracımı 3 kişiyle paylaşırsam 100 km başına masrafım 9,8 Liraya düşer. Bu da 100 km’de 29,4 Lira kazandığım anlamına gelir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, denklem gayet basit, paranız cebinizde kalır ve siz de kalan parayla gitmeyi çok istediğiniz konsere bir bilet alır, koca bir akşam yemeği yer ya da bir kaç çiçek satın alıp sevgilinizi mutlu edersiniz.

Araç paylaşımı eğlencelidir! 300 kilometrelik bir yolda, sürücü belgesi sahibi 3 yolcuyla seyahat ettiğinizi düşünün. Aracı sırayla kullanabilir ve bu esnada kitap okumanın ya da etrafı izlemenin keyfini sürebilirsiniz. Uyuyabilirsiniz bile! Yol yorgunluğuna son!

Araç paylaşımı çok eğlencelidir! Gezegenimizde yaşayan binlerce halkın size sunabilecekleri sınırsızdır. Mesela hayatları! Tabii ki kimse sizin için kendini kurban etmeyecek, fakat araç paylaşımı yoluyla son derece insani bir ihtiyaç olan sosyalleşme ve bir başka kültürün, bir başka hayatın tecrübelerinden faydalanma imkanı bulacaksınız. Öğrenmek değil, öğretmek mi istiyorsunuz? Müsterih olun, ilginç hayat tecrübeleriniz yolcularınız için kesinlikle tarlalara bakmaktan daha ilginç olacaktır.

Arac Paylasimi

Araç paylaşımı çevrecidir. Hepimizin yüzleşmesi gereken bir gerçek var. Yaşadığımız gezegeni gündelik ihtiyaçlarımızı(!) gidermek adına yavaş yavaş yok ediyoruz. Araçlarımızın tükettiği her litre benzinde doğa bizden biraz daha uzaklaşıyor (Not: Şehirleşmiş alanlarda hava kirliğinin yarısından fazlası motorlu taşıtlar yüzünden meydana gelir!) ve araç paylaşımı bu kirlenmeyi en azından yavaşlatabilecek bir yöntemdir. Konunun uzmanlarına göre dönüşü olmayan bir noktaya çoktan gelmiş olabiliriz. Araç paylaşımı yöntemini kullanarak cüzdanınızla aranızı düzeltirken torununuzun hayatını da kurtarıyor olabilirsiniz. Bir düşünün!

Günümüzün iletişim imkanları göz önünde bulundurulduğunda diyebiliriz ki, araç paylaşımı size bir kaç ‘tık’ kadar yakın! Basit bir internet aramasıyla araç paylaşımı gruplarına üye olabilir, akıllı telefonunuza bir araç paylaşımı uygulaması yükleyebilir ya da en basitinden komşuları, eşi dostu tek arabayla gitmeye ikna edebilirsiniz. Hem paranız cebinizde kalsın, hem yeni arkadaşlar edinin, hem de doğayla dost yaşayın!

Leave a reply

Your email address will not be published.

one × four =

  • 0
 
 

Orduya En Çok Yatırım Yapan Ülkeler

Savunma şüphesiz ki tüm devletler için kaçınılmaz bir harcama kalemi. Her yıl milyarlarca dolar yeni silahlar, yeni üsler ve acemi askerler için harcanıyor halen. Fakat kullanılan [...]

  • 0
 
 

Business Traveller Asia-Pacific Seyahat Ödülleri

Business Traveller havayolları, şehir rehberleri, turizm haberleri ve daha bir çok konuda makaleler, raporlar ve haberler yayınlayan üst düzey bir seyahat dergisi. 1976 yılında İng[...]

  • 0
 
 

2014'ün Yükselenleri: Vietnam, Meksika, Tanzanya

Breaking Travel News haberine göre dünya çapında operasyonlara imza atan İngiliz turizm devi Kuoni, 2014 yılı için en çok tercih edilen ülkeler listesini açıkladı. Listede Maldivle[...]