AB Turizm Tercihleri Raporu

Avrupalı’ların Tatil Alışkanlıkları

Herkes bir şekilde seyahat eder, burası tamam. Herkesin seyahat konusunda kendi nedenleri ve nasılları olmakla beraber, kişisel deneyimler ve tercihler işin içine girdiğinde devasa bir sektörle karşı karşıya kalıyoruz. Bu sebeple turizm profesonelleri ve konunun ilgililerinin akademik yöntemlerle hazırlanmış araştırma sonuçlarını incelemesinde fayda olduğu kesin.

Bu ihtiyaca cevap verebilmek ve biraz da kendi ekonomilerini gözlemleyebilmek adına Avrupa Birliği araştırmacıları her yıl “Avrupalı’ların Turizm Tercihleri” adıyla bir araştırma yürütüyor ve sonuçları AB’nin resmi sitesi olan www.europa.eu, adresinde yayınlıyor.

Araştırma temel olarak Avrupalı’ların seyahate çıkma nedenlerini, bilgi ve organizasyon için tercih ettikleri araçları, turist profilini, sevilen destinasyonları, tatil tiplerini, memnuniyet düzeylerini ve bir sonraki yıl için yapılan tatil planlarını ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Bu yılki araştırma sonuçları da 28 AB ülkesinin yanında Türkiye, Karadağ, Makedonya, İzlanda, Norveç, Sırbistan ve İsrail gibi ülkelerin de katılımıyla 30,000 üzerinde katılımcının verdiği cevapların istatistik analize tabi tutulmasıyla oluşturuldu [1]. Sonuçların yayınlanması çok da yeni olmasa da, bir kaç ay içinde 2015 araştırma sonuçları gelmiş olacağından geçen yıl neler oldu hatırlamakta fayda var.

Turist Profili

Backpacker

2014 araştırmasının sonuçlarına göre Avrupalı’ların %70’i yıl boyunca en az 1 gecelik bir seyahat gerçekleştiriyor. Oranların en yüksek olduğu ülke %90 ile Norveç olurken, Türkiye %44 ile en az gezen Avrupa ülkesi oluyor. Seyahat eden kişilerin %50’sinin tatili 4-13 gün arası sürerken, %25’i 2 haftadan uzun bir tatil yapmayı tercih ediyor. Katılımcıların %44’lük bir kesimi ise “para” konusunun seyahat önünde bulunan en büyük engel olduğuna inanırken, %20’si kişisel ve özel sebeplerden dolayı seyahat edemediğini belirtiyor.

Bilgi – Organizasyon ve Aynı Destinasyona Tekrar Gitme

Thinking man

Rapora göre seyahat eden Avrupalı’ların yarısına yakını güneş-deniz-plaj üçlüsünü tercih ederken %30’luk bir bölümü aile, arkadaş ya da akraba ziyaretinde bulunmak için seyahat ediyor. Bunun yanında, bir destinasyona ikinci kez gitmek için en önemli sebep “doğal güzellik” olarak ortaya çıkıyor.

Bilgi toplama kaynaklarına gelirsek, bir arkadaş ya da akrabadan gelen olumlu fikirler Avrupalı’lar için en önemli destinasyon tercihi sebebi. Yine de bir bilgi kaynağı olarak Internet %60’lık bir kesim tarafından tercih ediliyor.

Araştırmada elde edilen bulgular gösteriyor ki seyahat planlaması için Internet en çok Norveç’te (%80) en az ise Karadağ’da (%19) kullanılıyor.

Avrupalı’lar Nerelere Gitmeyi Tercih Ediyor?

Road Signs

Araştırma sonuçlarına göre Avrupalı’ların %40’ı tatillerini kendi ülkelerinde geçiriyor. Bir diğer %40’lık kesim AB içinde kalmak koşuluyla yurt dışına çıkarken %20’lik en küçük grup ise AB bölgesinin dışında tatil yapmayı tercih ediyor.

En çok tercih edilen ülkelerse sırasıyla İspanya, Fransa, İtalya, Almanya ve Avusturya.

Avrupalı’lar Seneye Nerede Tatil Yapacak? 

Öncelikle söylemek gerekir ki Avrupalı’ların %10’luk bir bölümü ekonomik sebeplerle bir sonraki yılın tatilini iptal etmiş bile. Tatil yapmayı planlayanların ise %40’ı kendi ülkelerinde bir yere gitmeyi, %30’u ise AB sınırlarında herhangi bir ülkeye gitmeyi planladığını beyan etmiş. AB ülkelerinin dışına çıkmayı planlayanların oranıyla %16.

Son Söz

Görünen o ki Avrupalı’ların büyük bir çoğunluğu tatil için ülkelerini terketmiyor. Ülkelerini terk eden grubun ise çoğunluğu AB sınırlarında kalmaya devam ediyor. Kıtayı terk eden tatilciler toplam Avrupa nüfusunun yalnızca küçük bir bölümü ve bunun nedeni de genellikle ekonomik. Amerika ve Asya’da konuşlanmış olup Avrupalı turistleri hedefleyen şirketlerin işi seneye de oldukça zor görünüyor. Diğer yandan bu haber AB turizm şirketleri için oldukça sevindirici.

“Avrupalı’ların Turizm Tercihleri” raporunun tamamını (İngilizce) görüntülemek için lütfen kaynak bağlantıya tıklayın.

Kaynaklar

1. http://ec.europa.eu/public_opinion/flash/fl_392_en.pdf

Leave a reply

Your email address will not be published.

1 × 3 =

  • 0
 
 

Interrail Amerika (USA Rail Pass) Nedir?

Trenle gezi, tren turu, interrail, "abi bu yıl Interrail yapalım kesin" derken sizlere Interrail hakkında detaylı bilgi verebilme fırsatını yakalamış, nerede kalınır, nasıl gidilir[...]

  • 0
 
 

Hostel Nedir?

Hostel kelimesinin Türkçe karşılığı yurttur. Evet, bildiğiniz yurt. Peki bunun gezip tozmakla ne alakası var? Bir oda düşünün, içinde 4 adet ranza ve hiç tanımadığınız 7 kişi var. [...]

  • 0
 
 

2014'ün Yükselenleri: Vietnam, Meksika, Tanzanya

Breaking Travel News haberine göre dünya çapında operasyonlara imza atan İngiliz turizm devi Kuoni, 2014 yılı için en çok tercih edilen ülkeler listesini açıkladı. Listede Maldivle[...]