Bisiklet Sürüş Güvenliği İçin 15 Öneri

Bisiklet Sürüş Güvenliği İçin 15 Öneri

Daha önceki bisiklet yazımızda en ucuz ve en sağlıklı ulaşım imkanlarından biri olan bisiklet konusunda bilgi vermeye çalışmıştık. Fakat bir kritik bir noktayı atladığımızı farkettik: ‘Bisiklet Güvenliği!’. Bisikletle gezmek, şehirden şehire, ülkeden ülkeye geçmek hem zevkli, hem de ucuz, evet, fakat temel güvenlik prensipleri dikkate alınmadan yapılan bir bisiklet yolculuğu hem yasal sorunları, hem de sağlık problemlerini beraberinde getirebilir. Takdir edersiniz ki EcoTripSoS – Ucuz Tatil Rehberi olarak böyle bir vebalin altına giremezdik, bu yüzden bugün sizlere bisiklet güvenliği için 15 adet öneri sunmak istiyoruz.

Bisiklet Sürüş Güvenliği

1. Bisikletinizin iyi durumda olduğundan emin olun.  Bisikletinize atlayıp kendinizi yollara vurmadan önce mutlaka frenlerinizi, lastiklerinizi ve diğer önemli parçaları kontrol edin. Eğer emin olamadığınız bir parça varsa tamir edene ya da ettirene kadar YOLA ÇIKMAYIN.

2. Selenizin boyu sizin boyunuza uygun olsun. Genel kural pedala bastığınızda bacağınızın tam gerilmemesidir. Bunun yanında durduğunuz zaman ayağınızı yere koyarak dengenizi koruyabilecek bir yükseklikte olmanız gerekir. Selenizi bu prensiplere göre ayarlayın. Durduk yere düşmeyin.

3. Her zaman tetikte olun. Bu kuralı asla aklınızdan çıkarmamanızı öneririz. Özellikle şehir içlerinde bisiklet sürerken. Trafikte olduğunuzu unutmayın, her an bir yerden bir yaya ya da başka bir araç, en olmadı bir kedi fırlayabilir. Her an tetikte olmanız kazaların önüne geçme yolunda en kritik önlem…

Bisiklet Sürüş Güvenliği

4. Kendinizi görünür kılın. Özellikle geceleri bisiklet sürüyorsanız polislerin ve yol işçilerinin giydiği cinsten parlak kıyafetlere yönelin. Bu tür giysiler sayesinde ciddi bir mesafeden görünür hale gelirsiniz ve yolun sağından araçlara göre oldukça yavaş seyreden bir bisikletçi için görünürlük önemlidir. Kask kullanımını söylemiyoruz bile…

5. Trafik kurallarına uyalım. Uymayanları uyaralım. Bisikletin bir taşıt olduğunu unutmayın. Trafik kurallarının tamamına uyun. Bu sayede hem trafikteki yerinizi hak etmiş, hem de trafik kurallarının düzenleyici özelliğinden faydalanmış olursunuz.

6. Yolun sağından gidin ama çok da sağa yanaşmayın. Bisiklet ve motorsikletler yolun sağından gitmek durumundadırlar. Bu kurala uyun. Fakat yolun sağına çok fazla yaklaşırsanız, gidonunuzun, kolunuzun ya da dizinizin varsa sağınızdaki bariyerlere ya da duvara sürtünme riski doğar. Bu sürtünme de düşüp trafiğin ortasına savrulmanıza sebep olabilir. Sağınızda yolun sonuyla güvenli bir mesafe bırakın.

Bisiklet Sürüş Güvenliği

7. Kavşaklarda hafif soldan devam edin. Kavşaklara geldiğinizde yolun en sağında durmak sorun yaratabilir. Şöyle ki, sağdaki yoldan gelen sürücü yalnızca araçların geldiği açıyı kontrol edecektir. Bu durumda, eğer fazlaca sağa yanaştıysanız, sizi gözden kaçırabilir. Bu yüzden, kavşaklarda trafiğin içine çokça girmeden hafifçe sola yanaşmak sizi daha görünür kılabilir.

8. Diğer sürücülerle göz teması kurun. Kavşaklarda, yol verme ortamının oluşabileceği yerlerde sürücülerle mümkün mertebe göz teması kurun. Bu küçük iletişim hamlesi sürücüleri varlığınızdan haberdar edip kazaların önüne geçebilir.

9. Ağır araçlara fazla yaklaşmayın. Ağır araçların görüş açısı daha kısıtlıdır. Bu yüzden ağır araçların park ederken yön tarif eden bir yardımcı bulundurması zorunludur hatta. Bunun yanında, fazla yaklaştığınız bir tır eğer yeterince hızlı gidiyorsa sizi savurabilir. Bunu hatırınızda tutarak, ağır araçların mümkün mertebe gerisinde kalın.

Bisiklet Sürüş Güvenliği

10. El işaretlerini kullanın. Dönerken ya da şerit değiştirirken elinizle işaret vermek bir anda arkanızdaki ve karşınızdaki sürücülerin dikkatini üzerinize çeker ve herkesi sizden haberdar eder. Bundan faydalanın. Fakat ne olursa olsun, işaret vermek için tek elinizi kullanın.

11. MP3 Çalar, cep telefonu gibi cihazlar kullanmayın. Mecbur kalmadıkça iki elinizi de gidonun üzerinden ayırmayın. Cep telefonuyla konuşmak hem bisikletinizi tek elinizle sürmek, hem de dikkatimizi yola değil, konuşulanı anlamaya yoğunlaştırmak anlamına gelir. Bisikletinize binmeden önce telefonunuzu sessiz moda alın. Böylece hem dikkatiniz dağılmaz, hem de sürüşünüzün sonunda sizi arayanlara dönebilirsiniz.

MP3 çalar, radyo gibi şeylerden ise kesinlikle uzak durun. Unutmayın, kulaklarımız gözlerimizle birlikte en önemli güvenlik araçlarımız. Çevredeki sesleri duymamız güvenli bir sürüş için şart.

12. Ani frenlerde ağırlığınızı seleye verin. Acil durumlarda ağırlığınızı öne değil, selenize doğru odaklamaya çalışın. Ön ve arka frenlerinize eşit şiddette basın. Bu önlemler durmanızı kolaylaştırır.

13. Park halindeki araçların en az “bir kapı mesafesi” uzağından geçin. Park halindeki araçlar bisikletçiler için ‘görünmez kaza’ kaynağı olarak hizmet verirler. Siz aracın durmasına güvenerek solundan hızlıca geçmeye niyetlenirsiniz, o esnada araçtan inen, sizi de farketmeyen sürücü de “pat” diye kapıyı açıverir. Ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Bu yüzden göz kararıyla kapı açılsa bile zarar görmeyeceğiniz bir mesafeden geçin.

Bisiklet Sürüş Güvenliği

14. Mümkün mertebe bisiklet yollarını kullanın. Ülkemizde halen yetersiz olsa da, bazı noktalarda bisiklet yolları var. Eğer bu yolları yürüyüş yolu ilan eden teyzeler sinirinizi bozmayacaksa mutlaka bisiklet yollarını kullanın. Hele ki Hollanda, Danimarka gibi ülkelerde kesinlikle bisiklet yolundan ayrılmayın. Durduk yere ceza yersiniz.

15. Yayalara her zaman öncelik verin. Evet, bisiklet sürüyor da olsanız her zaman öncelik yayaların. Bu kuralı her şartta uygulamaya gayret edin çünkü bisiklet kazaları gerçekten ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Yoldan geçen yayanın sağır-dilsiz olma ihtimalini her zaman göz önünde bulundurun.

Bisiklet yolculuğu yapmak isteyenlere sunacağımız öneriler bunlar. Hem kendi güvenliğiniz, hem de başkalarının güvenliği için bisiklet sürerken bu detaylara mutlak suretle dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Fakat güvenlik kritik bir konu. Bu yüzden yazımıza ekleyeceğiniz, gözden kaçırdığımız bir önlem varsa mutlaka bize yorum yazın, ya da e-posta yoluyla ulaşın. Güvenli sürüşler…

Leave a reply

Your email address will not be published.

14 + 15 =

  • 0
 
 

Dünyanın En Çok Konuşulan Dilleri

“Dil” insanlar (ve diğer türler) arasında iletişim amacıyla kullanılan en iyi ve en kullanışlı (en önemlisi değil) araç. Kısaca tanımlamak gerekirse dil, “insanların karmaşık ileti[...]

  • 0
 
 

Hostel Nedir?

Hostel kelimesinin Türkçe karşılığı yurttur. Evet, bildiğiniz yurt. Peki bunun gezip tozmakla ne alakası var? Bir oda düşünün, içinde 4 adet ranza ve hiç tanımadığınız 7 kişi var. [...]