EcoTripSoS - Bozcaada Rehberi

Uzun Ömürlü İnsanların Adası: Bozcaada – 3

Bozcaada’nın turkuaz renkli plajlarından da biraz bahsetmem gerek. Altın renkli kumların uzandığı plajlar adeta insanı büyülüyor. Rüzgârlı havada bile koylar denize girmenin zevkini yaşatıyor. Tertemiz denizi, kumluk ve sakin. Suyu soğuk olmasına rağmen, dipdiri yapıyor insanı, sanki yeni bir hayatın başlangıcı… Bu plajlardan; Ayazma en kalabalık ve popüler olanı,   plajlardan; Ayazma en popüler olanı, son derece kalabalık, çevresinde tesisler bulunmuyor. Gezdiğim plajlar içinde, Mermer burnu ya da halkın Tuz burnu dediği Akvaryum, görülmeye değer. Sakin, gelenler tarafından da titizlikle temizliğine özen gösterilen balıklarla birlikte yüzebileceğiniz harika bir yer. Denizden kayalara çarpan dalgalar kayaları tuz tabakasıyla kaplamış ve adeta mermer görüntüsü vermiş. Ayazma plajı yakınındaki Sulu Bahçe ve Habbele plajı da deniz tercihi olanların görmesi gereken yerlerden.

Bozcaada Gezisi

Ayazma Plajı’na giderken sağda, Rum Ortodoks cemaatine ait halkın Ayazma Manastırı dediği Rum azize Aya Paraskevi 1734 yılında yapılmış bir manastır bulunuyor. Ulu çınarların olduğu manastır önünde oturup, denizi seyretmek insana büyük bir keyif veriyor. Önünde bir çeşme ve iki adet de tek katlı bir yapı var manastırda. Kutsal su anlamına gelen Hagiasma’den türemiş bir kelime Ayazma.26 Temmuz’da burada Ayazma Panayırı denen bir etkinlik düzenleniyor. Yan tarafında bulunan mağara’da dilekler dileniyor. Bozcaada’da bulunan 36 manastırdan sadece iki tane kalmış bugün. Burada,26 Temmuz’da, toplanılıyor, danslar edilip Aya Paraskevi adlı azize anılıyormuş. Büyük bir aşk duyarak sevdiği gençten ayırmak için babasının Ayazma’da hapsettiği Paraskevi aş acısıyla öldüğünde, iki genç arasındaki büyük aşk için herkesin dileklerinin gerçekleşmesi amacıyla bir dilek pınarı yapılmış manastır’a.

Hafif hafif esen rüzgarların insanın yüzünü yalayarak mutlu ettiği, içten, samimi, sıcak insanların yaşadığı, kristal kadar duru, insanı dipdiri yapan deniziyle Bozcaada görülmesi gereken yerlerden biri.

1 Comment

  1. 2 March 2016  18:59 by Bozcaada Reply

    Gerçekten çok ilginç bi konuya değinmişsiniz. Daha çnce hiç bu açıcan düşünmemiştim. Ne kadar da uzun yaşıyorlarmış öyle.

Leave a reply

Your email address will not be published.

9 + two =