Buz Oteller

Buz Oteller: Nedir? Nerede Bulunur?

Kar, buz ve dokunduğunuz her yerin soğuk olduğu bir ortam düşünün… Tatilinizi böyle bir yerde geçirmek ister miydiniz? “Kesinlikle hayır!” diyorsanız tekrar düşünün, çünkü karın buzun içerisinde eğlenmenizi sağlamak için çalışan insan sayısı oldukça fazla… Ciddiyim, buzdan oteller yapıyor bu insanlar, sonraki yıl tekrar, sonra tekrar…

Buz oteller genellikle yalnızca kar ve buzdan yapılıyor, bazılarında ise çelik bir iskelet kullanılabiliyor. Harç olarak ise beton değil, İngilizce “snow” ve “ice” kelimelerinin birleşiminden oluşan “snice” isimli bir kar-buz karışımı kullanılıyor.

Peki yazları ne oluyor bu otellere? İşin aslı buz oteller yaz aylarında eriyip gidiyor. Fakat önceki otelden kalan tonlarca buz yine bir sonraki otelin yapılması için değerlendiriliyor.

Nerede bu buz otel?

Öncelikle söylemeliyim ki dünyada birden fazla buz otel var. Her yıl İsveç, Norveç, Kanada, Japonya ve Romanya’da inşa ediliyorlar. Tek tek bakalım nasıl oteller bunlar…

The Ice Hotel, İsveç

Ice Hotel

The Ice Hotel odalarından bir manzara, İsveç

Jukkasjärvi isimli küçük bir İsveç kasabasında bulunan The Ice Hotel, 1989 yılından beri Aralık-Nisan ayları arasında hizmet veriyor. Tesisin yakınlarında bulunan Torne Nehri inşaatı yapanlara bir otel yapacak kadar kar ve buz sağlayabiliyor, barın bardaklarına varıncaya kadar! Tüm odalar, yataklar, kolonlar ve ağırlıklı olarak lobi tarafında görebileceğiniz heykeller tamamen buzdan yapılmış. Otelin yapımı için her yıl 100,000 ton buz ve 30,000 ton kar kullanılıyor. Yıl sonunda ise otelden geriye yalnızca 1,000 ton buz kalıyor, fakat bu kalıntı buz da diğer otelin yapımı için kullanılıyor. Otelin gecelik kişi başı fiyatı 300 Dolar civarında.

Alpha Resort Tomamu, Japonya

Ice Hotel
Japonya’daki buz otelde bir akşam yemeği…

Hokkaido Adası’nda bulunan Shimukappu köyünde konumlanmış olan Alpha Resort Tomamu, her yıl Ocak-Mart arasında konuklarını ağırlıyor. Aynı İsveç’teki otel gibi burada da her şey buzdan yapılmış ve konuklar yemek salonunda buzdan yapılma sandalyelerle baş etmek zorunda. Fakat gözünüz korkmasın, tüm sandalyeler rahatınız düşünülerek koyun derisiyle kaplanmış. Buz otelin Japon versiyonunda bir gece kalmanın bedeli 600-900 Dolar arasında değişiyor.

Hôtel de Glace (Buz Otel), Kanada

Ice Hotel
Kanada’nın buz otelinden mükemmel dekorasyon manzaraları

2001 yılının ilk gününden beri, Kanadalılar da Charlesbourg kentinde kendi buz otellerini işletiyorlar. Quebec City’nin 5 kilometre kadar kuzeyinde yer alan Hotel de Glace her yıl Ocaktan Nisana 3 aylık bir sürede çalıştırılıyor. Otelin 51 çift kişilik odası bulunuyor ve ısıtma sistemine bağlı olan tek bölümü banyo-tuvaletlerin bulunduğu alan. Bu alan da zaten farklı bir yapının içinde bulunuyor. Yapımı için mekanik yöntemlerle elde edilen özel bir tür karın kullanıldığı Hotel de Glace tam 30,000 ton kar ve 500 ton buz kullanılarak inşa ediliyor. Kişi başı gecelik ücret 250 Dolar dolaylarında.

Hotel of Ice, Romanya

Ice Hotel
Buz Kilise, Hotel of Ice, Romanya

2034 metre rakımda hizmet veren Hotel of Ice, aynı zamanda Doğu Avrupa’nın ilk buz oteli olma özelliğine sahip. Fakat bu otele ulaşım oldukça zor, teleferikle gitmek tek şansınız. Diğer buz oteller gibi Aralık-Nisan arasında çalışan Hotel of Ice, hava şartlarına göre Mayıs ayına kadar hizmet verebiliyor. 14 odasıyla oldukça küçük bir kitleye hizmet veren Hotel of Ice neredeyse her gün tam kapasite dolulukta. Rezervasyon yaptırmadan kalmak mümkün değil. Bu otelin bir başka özelliği ise tamamen buzdan yapılma bir kiliseyi de bünyesinde barındırması. Gecelik ücret diğerlerine göre daha makul, 130 Dolar’a Hotel of Ice’ta bir gece geçirmek mümkün.

Kirkenes Snow Hotel, Norveç

Ice Hotel
Kirkenes Snow Hotel’den geniş bir oda…

Kirkenes Snow Hotel’e ulaşmak için Norveç’in Rusya sınırına yakın olan en doğudaki şehrine, Kirkenes’e gitmeniz gerekiyor. 20 odasıyla küçük bir otel olarak faaliyet gösteren Kirkenes Snow Hotel 2006 yılından beri hizmet veriyor. Otelin yapımı ve dekorasyonu Finli ve Japon sanatçılara ait. Doğal bir yalıtkan olan kar yardımıyla dışarıda -30 derece bile olsa otel içi -3 veya -5 derece dolaylarında. Kalmak zorunda da değilsiniz, 25 Dolar dengi Norveç Kronunu verdiğiniz takdirde oteli gezebilir ya da 400 Dolar olan oda ücretini ödeyip geceyi Kirkenes’te geçirebilirsiniz.

Sorrisniva Igloo Hotel, Norveç

Ice Hotel
 Sorrisniva Igloo Hotel’in muhteşem lobisi…

Norveç’in Finnmark bölgesinde yer alan Sorrisniva Igloo Hotel 2000 yılından beri her yıl yeniden inşa ediliyor. Otelin bir özelliği de Avrupa’nın en kuzeyindeki otel olması. Sorrisniva’nın 30 odası bulunuyor ve her yerinde buzdan heykeller görmek mümkün. Odaların dışında, gelen konuklar “buz barda” zaman geçirebilir, “buz galerisini” ziyaret edebilir ve hatta “buz şapelde” ibadet edebilir. Buzdan yataklarınızın üstünde sıcacık uyku tulumunuzun içinde bir gecenin maliyeti 350 Dolar. Oteli ziyaret etmek içinse 25 Dolar ödemeniz gerekiyor.

Dünyanın tüm buzdan otelleri bunlar. Korkutucu görünebilir, fakat ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde mutlaka yer almalı!

Leave a reply

Your email address will not be published.

3 × 2 =

  • 0
 
 

Oda Kiralama - Günlük Kiralık: Nasıl Yapılır?

Bir seyahatten dönüşümüzde en çok duyduğumuz sorulardan biri, hatta belki en çok sorulanı ‘Nerede kaldın?’. Barınma ihtiyacı insanlık tarihinin başlangıcıyla ortaya çıktı ve halen [...]

  • 0
 
 

Gezgin Dostu Akıllı Telefon Uygulamaları

Seyahate çıkarken şüphesiz aklınızda bir sürü soru var, kalacağınız yeri beğenecek misiniz, A noktasından B noktasına hangi araçla gideceksiniz, memnun kalacak mısınız… Hep söyledi[...]