En Dakik Havayolları

Ağustos Ayının En Dakik Havayolları

Uçakların kalkış veya inişlerinde yaşanan rötarlar özellikle iş seyahati yapanlar için büyük bir sorun. Amerikan Ulaştırma Bürosu ve USA Today dergisine göre rötar sebepleri şunlar [1] [2]:

1. Bakım sorunları

2. Yakıt ikmal süresi

3. Kötü hava şartları

4. Sistem arızası

5. Hava trafiği

6. Geciken inişler

7. Güvenlik sorunları

Sebep ne olursa olsun, bu rötarların bir çok toplantıyı ve buluşmayı erteletme gücünde olduğu bir gerçek.

Okuyucularına uçuş rötarları hakkında detaylı bilgi verebilmek ve en sık rötar yapan şirketleri tespit edebilmek adına “FlightStats” her ay farklı kategorilerde geniş bir rapor yayınlıyor. Bir kaç gün önce de uçuş rötarları Ağustos raporu kendi sitelerinde yayınlandı. Bu rapor ortalama rötar sürelerini verdiği gibi, havayolu şirketlerni de rötar sürelerine ve yüzdelerine göre sıraya dizen bir rapor. Öyleyse FlightStats verilerine göre Ağustos ayında en az rötar yapan 5 havayolu şirketine bir göz atalım [3].

5. SAS (Scandinavian Airlines System – İskandinav Havayolları)

Scandinavian Airline System

FlightStats Ağustos raporuna göre SAS uçakları en az rötar yapan 5. havayolu şirketi. Ağustos 2014’te SAS’a ait uçuşların %87.12’si rötarsız tamamlanırken, rötar ortalaması 4.87 dakikada kaldı.

4. Jet Airways – Hindistan

Jet Airways India

Hindistan’ın Jet Havayolları da 2014’ün en dakik havayolları arasında. Tüm uçuşlarının %87.24’ü zamanında başlayıp biterken ortalama rötar süresi 4.81 dakika oldu.

3. Air New Zealand

Air New Zealand

%53’ü Yeni Zelanda devletine ait olan Air New Zealand Ağustos 2014’ün 3. en dakik havayolu şirketi. Uçuşlarının %87.37’si tam zamanında gerçekleşirken rötarlarının ortalaması 4.61 dakika oldu.

2. JAL (Japonya Havayolları)

Japan Airlines

2014’ün 2. en dakik havayolu Japonya Havayolları %87.98 oranla bu ünvanı hak ediyor. Ortalama rötar süresi 4.28 dakika olan şirketin “Yarınlara Uçun” sloganı oldukça gerçekçi görünüyor.

1. Saudia

Saudi Arabia Airlines

Dünyanıza Hoşgeldiniz” gibi oldukça kişiselleştirilmiş bir slogan kullanan Suudi Arabistan Havayolları Ağustos 2014 itibariyle “dünyanın en dakik havayolu” oluyor. Zamanında başlayıp biten uçuşların oranı %88.73 ve ortalama rötar süresi 5.09 dakika.

Raporun tamamı için 3 numaralı kaynağa tıklayınız.

Kaynaklar

1. “Understanding the Reporting of Causes of Flight Delays and Cancellations”. Bureau of Transportation.

2. Levin, Alan (December 22, 2007). “Airline glitches top cause of delays”.

3. http://www.scribd.com/doc/240245865/FlightStats-August-2014-Airline-On-Time-Performance-report

Leave a reply

Your email address will not be published.

twenty − 2 =

  • 0
 
 

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Başka bir şehre taşınmandan önce ilk kontrol edilen detay şehirdeki hayat pahalılığı. Her şehrin kendine özgü bir ekonomik standardı var. Bu da her şehirde ortalama bir hayat süreb[...]

  • 0
 
 

En Güvenli Yollar Hangi Ülkelerde?

Trafik kazalarında her yıl binlerce insan yaşamını yitiyor. Bu anlamda yol güvenliğinin önemini tartışmaya dahi gerek yok. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre dünyada her yıl 1 mi[...]

  • 1
 
 

Dünyanın En Cana Yakın ve En Soğuk Şehirleri

Şehirler çoğunlukla kültürleri, tarihleri ya da doğal güzellikleri için ziyarert edilir. Bazı insanlar gittiği şehirle duygusal bir bağ kurarken, bazıları ise yalnızca halk turistl[...]