Din Olgusuna En Az Önem Veren Ülkeler

Dine En Az Önem Veren 10 Ülke

İnanç konusu tarih boyunca savaşlara, çatışmalara, en olmadı tartışmalara sebep olmuş bir konu. Bir çok insanın benlik tanımında mensubu olduğu din ilk sıralarda yer alıyor. Dinler arası tartışmalar olduğu gibi, bir dinin içerisinde de yapılması ve yapılmaması gerekenler zaman zaman anlaşmazlıklara sebep olabiliyor. Farklı mezhepler, aynı mezhebin farklı yorumları, dini önem atfedilen kültürel objeler (örneğin nazar boncuğu) derken konu iyice dallanıp budaklanıyor.

Peki din konusunun hayatımızdaki önemi nedir? Pek çok kişi için bu sorunun cevabı farklı. Kimileri için inanç her şeyden önce gelirken, kimilerinin her şeyden önce gelecek bir inancı yok. Toplumsal genellemeler, bireysel farklılıklarla genelleme olmaktan çıkabiliyor pekala.

Tahmini rakamlar üzerinden devam edersek, dünya nüfusunun inanç konusunda dağılımında ilk 5 şöyle:

1. Hristiyanlık: 2.1 Milyar

2. İslam: 1.5 Milyar

3. Herhangi bir dinin mensubu değil: 1.1 Milyar

4. Hinduizm: 900 Milyon

5. Geleneksel Çin İnanışı: 394 Milyon (Konfüçyanizm, Taoizm)

Rakamlar ilginizi çektiyse, dünyanın en yaygın 5 dinine ait 5 önemli tapınak yazımıza da bir göz atabilirsiniz. Ayrıca ülkelerin sosyo-ekonomik verilerinden derlediğimiz diğer makalelerimize de göz atın:

1. Asgari ücretin en düşük olduğu ülkeler

2. Dünyanın en huzurlu ülkeleri

3. Orduya en çok yatırım yapan ülkeler

4. Nüfusu en büyük ülkeler

5. Suç oranı en düşük ülkeler

6. İntihar oranı en yüksek ülkeler

7. Asgari ücretin en yüksek olduğu ülkeler

Dinin insan hayatındaki yeri de dünyanın farklı noktalarında ciddi farklılıklar gösterebiliyor. Bu konuda beyhude genellemelerden kaçınıp konuya daha bilimsel/rakamsal yaklaşmak isteyen kuruluşlar sayesinde biz de detayları alabiliyoruz. Örneğin ABD merkezli performans yönetimi ve danışmanlık şirketi Gallup, Inc., 155 ülkeyi kapsayan bir istatistik araştırma yapmış. Yöntem oldukça basit, “Din, hayatınızda önemli bir yer tutar mı?” diye soruluyor katılımcılara, “Hayır” cevapları listeleniyor. Ortaya da aşağıdaki sonuç çıkıyor.

10. Finlandiya

Dine Önem Vermeyen Ülkeler

Kuzey Işıkları – Finlandiya

Kuzey ülkelerinden Finlandiya, “Din, hayatımda önemli bir yer tutmuyor.” diyenler listesinde %69 ile 10. sırada. Nüfusun 5.5 milyon civarında olduğunu düşündüğümüzde 4 milyon kadar insan için geçerli bu istatistik.

9. Japonya

Dine Önem Vermeyen Ülkeler

Hokkaido – Japonya

Uzak Doğu’nun uzak ülkesi Japonya’da da inanç konusunda önem vermeyen insanların nüfusa oranı %71. Bu rakam, 127 milyon nüfuslu ülkenin 90 milyonluk bir kısmına denk geliyor.

8. Çek Cumhuriyeti

Dine Önem Vermeyen Ülkeler

Karlovy Vary – Çek Cumhuriyeti

Peri masalı tadında şehirleriyle Doğu Avrupa’nın gezilesi ülkelerinden olan Çek Cumhuriyeti’nde dinin hayatlarında önemli bir yer tutmadığını söyleyen kişilerin oranı %72. Diğer bir deyişle, 11 milyonluk nüfus içerisinde 8 milyona yakın insan için geçerli verilen oran.

7. Fransa

Dine Önem Vermeyen Ülkeler

Paris – Fransa

Etnik olarak oldukça karmaşık olan Avrupa’nın sözü geçen ülkesi Fransa’da inanca önem vermeyen insanlar nüfusun %74’ünü oluşturuyor. 67 milyonluk nüfusun yaklaşık 50 milyon kadarı için geçerli olan bu anlayışın geçmişi Fransız İhtilali’ne kadar uzanıyor.

6. İngiltere (Birleşik Krallık)

Dine Önem Vermeyen Ülkeler

Buckingham Sarayı – İngiltere

Araştırmaya göre İngiltere’nin %76’sı (50 Milyon civarı) için inanç hayatı yönlendiren bir olgu değil. Aslında İngiltere’nin durumu biraz ilginç. Çünkü 2008 yılına kadar Hristiyanlığı eleştirmek kanunen yasaktı. Fakat bu kanunun son uygulanışı 1921 yılında gerçekleşmiş. 2008 yılında da kanun yürürlükten kalkmış.

5. Norveç

Dine Önem Vermeyen Ülkeler

Fyord Trollunga – Norveç

İskandinav ülkeleri “enler” listelerine giremeyince huzursuzluk oluyor anlaşılan. Nüfusun %78’inin “Din hayatımda önemli bir yer tutmuyor” dediği Norveç, ekonomide olduğu gibi yine listenin ilk sıralarında. 5 milyon dolaylarında seyreden nüfusun 4 milyon kadarı ediyor %78.

4. Estonya

Dine Önem Vermeyen Ülkeler

Tallinn – Estonya

Ekonomik gelişmişlik listelerinde kendini gösteremeyen Estonya, dinin insan hayatındaki yeri listesinde sondan 4. sırayı kapıyor %78’lik bir oran ile. Nüfusun 1 milyon 300 bin gibi olduğu düşünüldüğünde kafadan 1 milyon kişi ediyor yani. Estonyalı Hristiyan bir arkadaşım ülke genelinde hakim olan mutsuzluğu buna bağlamıştı vaktiyle. Bu da böyle bir anımdır.

3. Çin

Dine Önem Vermeyen Ülkeler

Fenghuang, Hunan – Çin

Son yılların atağa kalkan ekonomisi Çin, %82 gibi ciddi bir oranla “din bizim hayatımızda önemli bir yer tutmuyor” diye cevap veriyor ankete. Kalabalık Çin nüfusu içerisinde bu oranın denk geldiği kişi sayısı 1 milyar 100 milyon.

2. Danimarka

Dine Önem Vermeyen Ülkeler

Kopenag – Danimarka

Yine Vikingler… Madem İskandinav kökenliyiz, her tür listede yer almalıyız diyen Danimarka’da da inancı hayatında önemli bir yere koymayan insanların nüfusa oranı %83. Aşağı yukarı 4.5 milyon kişi.

1. İsveç 

Dine Önem Vermeyen Ülkeler

Mariaklippan, Stockholm – İsveç

Bir İskandinav ülkesiyle daha karşınızdayız sevgili okuyucu. İsveç, her listede olduğu gibi bu listede de iddialı. Nüfusun %88 gibi büyük bir kısmı hayatını inancına göre yönlendirmiyor İsveç’te. Yaklaşık 8.5 milyon kişi.

İnancın insan hayatındaki yeri istatistiklerinde ilk 10 böyle özetle. Yine İskandinav ülkeleri ağırlıkta, Japonya da çoğu listede olduğu gibi burada da kendini gösteriyor. Nedenleri çeşitli olabilir tabii, ayrıca araştırma konusu.

Araştırma Türkiye’yi de içerdiğinden onu da paylaşalım. Gallup istatistiklerine göre Türkiye’de “inanç hayatımda önemli bir yer tutmuyor” diyenlerin nüfusa oranı %13. Bu oranı nüfusa uyguladığımızda 9.5 – 10 milyon civarında bir kişi sayısına ulaşılıyor.

%1 ve daha düşük olan ülkeler ise Orta Afrika Cumhuriyeti, Endonezya, Komor, Malavi, Sierra Leone ve Yemen. Bu ülkeler tabiri caizse üzerine basa basa “inanç bizim için önemlidir” diyenler.

Dünyanın en yaygın dinlerine ait önemli tapınakları mı merak ediyorsunuz? Bağlantıya tıklayın!

Kaynaklar:

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Irreligion_by_country

2. http://www.adherents.com/Religions_By_Adherents.html

Leave a reply

Your email address will not be published.

2 + eighteen =

  • 0
 
 

Bisiklet Sürüş Güvenliği İçin 15 Öneri

Daha önceki bisiklet yazımızda en ucuz ve en sağlıklı ulaşım imkanlarından biri olan bisiklet konusunda bilgi vermeye çalışmıştık. Fakat bir kritik bir noktayı atladığımızı farkett[...]

  • 0
 
 

En Güvenli Yollar Hangi Ülkelerde?

Trafik kazalarında her yıl binlerce insan yaşamını yitiyor. Bu anlamda yol güvenliğinin önemini tartışmaya dahi gerek yok. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre dünyada her yıl 1 mi[...]

  • 0
 
 

Orduya En Çok Yatırım Yapan Ülkeler

Savunma şüphesiz ki tüm devletler için kaçınılmaz bir harcama kalemi. Her yıl milyarlarca dolar yeni silahlar, yeni üsler ve acemi askerler için harcanıyor halen. Fakat kullanılan [...]