Asgari Ücretin En Düşük Olduğu Ülkeler

Asgari Ücretin En Düşük Olduğu Ülkeler

Önceki aylarda Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu 10 Ülke listesini yayınlamış ve ekonomik standartların görece yüksek olduğu, belki de yurt dışında yaşayan vatandaşların ailelerine en yüksek değerden para gönderebileceği 10 ülke hakkında sizlere bilgi vermiştik.

Fakat ülkelere göre asgari ücretler listesinin malesef iki yüzü var ve dünyanın her yeri bir İsviçre, bir Kanada kadar şanslı değil asgari ücret konusunda. Bu gibi ülkelerde yıllık kazancınız Türkiye’deki ortalama bir memurdan daha fazlayken (giderlerin de bir o kadar fazla olduğunu hatırlatmak gerekir bu noktada), dünyanın bazı yerlerinde normalde bir günde yaptığınız harcama miktarını bir yılda dahi kazanmanız mümkün değil.

Bu listemizde de az önce bahsettiğimiz en yüksek asgari ücreti veren ülkeler listesinin diğer yüzüne, en düşük asgari ücreti veren ülkelere bir göz atacağız. Tabii önemli bir hatırlatma yapmalıyız burada, Norveç, İzlanda, Somali, Singapur ve daha bir çok ülkede hükümet tarafından belirlenen asgari bir çalışma ücreti yok. Bu ülkelerin kimisinde asgari ücretler sektörden sektöre toplu sözleşme usülleriyle belirlenirken, daha az gelişmiş diyebileceğimiz ülkelerde tamamen rastgele bir şekilde çalışma karşılığı ücretler ödenebiliyor. Bu listede yer alan ücretler yalnızca hükümetler tarafından belirlenen bir asgari ücret kavramının var olduğu ülkeler.

Lafı fazla uzatmadan, asgari ücretin en düşük olduğu 10 ülkeye bir göz atalım.

10. Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Democratic Republic of Congo

Eski adı Zaire olan ve 1960 yılında Belçika sömürgesi olmaktan çıkıp bağımsızlığına kavuşmayı başaran Demokratik Kongo Cumhuriyeti, asgari ücretin en az olduğu 10. ülke konumunda. Haftalık çalışmanın 45 saat olduğu ülkede asgari ücret alan bir işçinin yıllık kazancı yalnızca $475. Bu da aylık $39,6 kazanılabildiği anlamına geliyor [1].

9. Gine-Bissau

Guinea-Bissau

Portekiz sömürgesi olmaktan 1973 yılında kurtulabilmiş olan Senegal’in komşusu Gine-Bissau da para kazanmanın imkansıza yakın olduğu ülkelerden. Yasalarla belirlenmiş haftalık çalışmanın 45 saat olduğu ülkede asgari ücretle yasal olarak çalışan bir işçi yıllık $447, aylık $37,25 kazanabiliyor. Bu rakamlar da Gine-Bissau’yu asgari ücretin en düşük olduğu 9. ülke yapıyor.

8. Gambia

Gambia

Afrika ülkelerinin kaderleri hep birbirine benziyor. Gine-Bissau gibi Senegal’e komşu olan Gambia, İngiliz sömürgesinden kurtulup bağımsızlığını ilan edebilmek için 1965 yılına kadar beklemiş ve o zamandan beri de belini doğrultmaya çalışıyor. Ülkede haftalık 48 saat olarak belirlenmiş olan çalışma süresi karşılığında asgari ücretli bir çalışan yılda $405, ayda ise $33,75 kazanabiliyor [2]. Gambia dünyada asgari ücretin en düşük olduğu 8. ülke.

7. Tanzanya

Tanzania

Dünyada en fazla vahşi canlı türünün bir arada bulunduğu yerlerden olan Serengeti Milli Parkı’na sahip olan güzel ülke Tanzanya, İngiltere’den bağımsız olmaya farklı ülke isimleriyle 1961 yılında başlamış. Ekonomisi doğası kadar iç açıcı olmayan ülkede asgari ücretli bir çalışan haftalık 45 saat çalışma karşılığında yılda $303, ayda $25,25 kazanabiliyor [3]. Bu durumda dünyanın en az asgari ücret veren 7. ülkesi de Tanzanya oluyor.

6. Bangladeş

Bangladesh

Dünyanın nüfus bakımından en büyük ülkeleri arasında yer alan Bangladeş’te konu ekonomi olunca gelecek o kadar da parlak gözükmüyor. 1971 yılında İngiltere’den bağımsızlığını ilan eden ülkede haftalık 48 saat çalışma karşılığında yılda ancak $220, ayda ise $18,3 kazanmak mümkün. Bangladeş dünyanın en az asgari ücret veren 6. ülkesi konumunda.

5. Orta Afrika Cumhuriyeti

Central African Republic

Dikkat ettiyseniz dünyanın en düşük asgari ücret ödemesi yapan ülkeleri listesi çoğunlukla Afrika ülkelerinden oluşuyor. Dünyanın en yoksul ülkeleri sıralamasında da zirvede olan Orta Afrika Cumhuriyeti 1960 yılında Fransa’ya karşı bağımsızlığını ilan etmiş. Dünyanın en zengin elmas ve uranyum kaynaklarına sahip olan ülke ne hikmetse(!) dünyanın en düşük asgari ücret veren 5. ülkesi. Orta Afrika Cumhuriyeti’nde haftalık çalışma süresi 52 saat. Bu çalışma karşılığında ise yıllık sadece $216, aylık ise $18 kazanabiliyorsunuz [4].

4. Kırgızistan

Kyrgyzstan

Uzaktan akrabamız ve garip bir şekilde Commonwealth üyesi de olan Kırgızistan, Sovyetler Birliği’nden bir kaç kez bağımsızlığını ilan etmiş yakın tarihte, sonuncusu ise birliğin dağılmasına denk gelen 1991. Ülke ekonomik olarak çok da iyi durumda değil, asgari ücretler ise tam anlamıyla yerlerde. Dünyanın en düşük asgari ücret veren 4. ülkesi konumunda olan Kırgızistan’da haftalık çalışma 40 saat olarak belirlenmiş ve bunun karşılığında yıllık $214, aylık $17,83 kazanılabiliyor [5].

3. Küba

Cuba

Purosuyla ve Castro’suyla ünlü Küba, İspanya’dan bağımsızlığını 1878 yılında ilan etmiş. 1902’den 1953’e kadar ise cumhuriyet olarak anılmış. 53’ten bugüne de Küba, Marksist-Leninist Tek Parti devleti olarak hayatına devam ediyor. Aslında Küba’nın ücretler yönünden zayıf kalması çok da anormal değil çünkü zaten barınma, sağlık (dünya lideri olabilirler bu alanda), eğitim gibi temel ihtiyaçlar devlet tarafından ve hiç bir ücret alınmadan karşılanıyor. Bu yüzden devletin çalışanlara yüksek ücretler ödemesi gerekmiyor. Haftalık 44 saat çalışma karşılığında yıllık $108, aylık $9 kazanılabilen Küba [6], dünyanın en düşük asgari ücret ödeyen 3. ülkesi oluyor.

2. Sierra Leone

Sierra Leone

Dünyanın en az asgari ücret ödeyen 2. ülkesi yine bir Afrika ülkesi, Sierra Leone. Ülke 1961’de İngiltere’den ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiş. Bu günlerde ise haftalık 40 saat çalışma karşılığında alınan asgari ücret yıllık $58, aylık $4,83 [7].

1. Uganda

Uganda

Bir başka Afrika ülkesi olan Uganda düşük ücretler deyince liderliği kimselere kaptırmıyor. 1962 yılında İngiltere’den ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Uganda, bugünlerde oldukça büyük iç karışıklıklar yaşıyor (çocuk istismarı, terör vs). Asıl konumuz olan asgari ücretlere dönecek olursak, Uganda’da asgari ücretle çalışan bir işçi haftada 40 saat çalışma karşılığında yıllık $29, aylık ise $2,41 kazanabiliyor. Uganda en düşük asgari ücret veren ülkeler arasında birinci.

Özet

Listede de gördüğünüz gibi, Afrika ülkelerinde yasal çalışan işçiler gerçekten çok zor şartlar altında ve yok denecek ücretler karşılığında çalışıyorlar. Örneğin Uganda’da aylık 160 saat çalışmanızın karşılığı yalnızca $2,41.

Tabii şunu da belirtmekte fayda var. Verilen rakamlar yalnızca ve yalnızca yasal sınırlara uyan ve işçi haklarını gözeten az sayıda kurum ve kuruluş için geçerli. Kaçak çalışmanın, insan hakları ihallerinin, istismarın had safhada olduğu bu tür ülkelerde hiç izin kullanmayan, hayatı boyunca tatil yapamayan insan sayısı azımsanamayacak kadar çok.

Demiştik ya listenin diğer yüzü bu diye, en yüksek asgari ücretleri veren ülkelere göz atmak isterseniz bağlantıya tıklamanız yeterli.

Kaynaklar

1. “Journal Officiel de la Republique Democratique du Congo”. Ilo.org.

2. “Country Reports on Human Rights Practices for 2013”. State.gov.

3. “Minimum Wages Around The World”. WageIndicator Foundation.

4. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_minimum_wages_by_country

5. “Об установлении минимальной заработной платы”. Fpk.kg.

6. “Castro increases minimum wage. – Free Online Library”. Thefreelibrary.com.

7. “Act : Supplement to the Sierra Leine Gazette Vol. CXXVIII No. 24”. Sierra-leone.org.

3 Comments

 1. 23 July 2016  18:28 by asgari Reply

  kardesim bana biraz sacma geldi simdi, aylik 2,41$ a insan nasil yasayabilir? demek istedigim aylik asgari ücret bu kadar ise ekmek, et, elektrik falan ne kadar oluyor? cevam verirsen sevinirim.

  • 4 December 2016  01:43 by ecotripsos Reply

   Merhaba, bu ülkeler için verilen ücret Amerikan Doları bazında olduğundan ve ülkenin para birimi aşırı derecede değersiz olduğundan böyle bir rakam çıkıyor aslında. Örneğin 2.41 dolar 9000 küsür Gine Frankı yapıyor, dolayısıyla temel ihtiyaçları (çok düşük kalitede olsa da) karşılama imkanı veren ya da buna yakın bir rakam elde ediyoruz.

 2. Pingback : Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu Ülkeler | EcoTripSos

Leave a reply

Your email address will not be published.

17 + 8 =

 • 0
 
 

2014'ün Yükselenleri: Vietnam, Meksika, Tanzanya

Breaking Travel News haberine göre dünya çapında operasyonlara imza atan İngiliz turizm devi Kuoni, 2014 yılı için en çok tercih edilen ülkeler listesini açıkladı. Listede Maldivle[...]

 • 0
 
 

Bisiklet Sürüş Güvenliği İçin 15 Öneri

Daha önceki bisiklet yazımızda en ucuz ve en sağlıklı ulaşım imkanlarından biri olan bisiklet konusunda bilgi vermeye çalışmıştık. Fakat bir kritik bir noktayı atladığımızı farkett[...]

 • 0
 
 

Kalp Dostu Ulaşım: Bisiklet

Bisiklet bazılarımız için eğlence, bazılarımız için spor, bazılarımız içinse bir ulaşım aracıdır. Günümüzde binlerce insan işe bisiklet ile gidiyor. Çünkü maliyetinin düşük olduğun[...]