Dünyanın En Eski Üniversiteleri

Dünyanın En Eski Üniversiteleri

Üniversite, Latince “öğretmenler ve alimler grubu” anlamına gelen “universitas magistrorum et scholarium” ifadesinden günümüzdeki anlamına kavuşmuş [1]. Bugün de sözcüğün anlamı değişmiş değil, halen “Üniversite” sözcüğü öğretmenler, alimlerin yanında her tür akademik faaliyeti kapsayan bir araştırma kuruluşunu ifade ediyor.

Her ülkede bir çok farklı kurum tarafından finanse edilen üniversiteler her yıl milyonlarca öğrenci tarafından daha iyi bir kariyer için olduğu kadar Lisans, Yüksek Lisans veya Doktora diploması için de tercih ediliyor.

Tabii ki sözü edilen diplomalar, ya da iyi bir kariyer, ücretsiz elde edilemiyor. Dünyanın en pahalı yüksek öğrenimini sunan ABD’de [2], 2012-2013 akademik yılında üniversite ücretleri yıllık $3131 – $29056 arasındaydı [3]. Diğer yandan, İsveç, Türkiye ya da Küba gibi bazı ülkeler üniversite öğrencilerine parasız eğitim sağlayabiliyorlar.

Peki tüm bunlar nasıl başladı? Bu soruya net bir cevap alabilmek için tabii ki de yönelmemiz gereken nokta dünyanın en eski üniversiteleri. Bu kuruluşların ilk 10 listesi için ise sayfayı aşağı kaydırmanız yeterli.

10. Coimbra Üniversitesi, Portekiz

University of Coimbra

1290 yılında kurulmuş olan Coimbra üniversitesi dünyanın halen çalışmakta olan 10. en eski üniversitesi. Dönemin Papası Nicholas IV, aynı yılın 9 Ağustos’unda üniversitenin kuruluşunu onaylamış.

9. Macerata Üniversitesi, İtalya

University of Macerata

Aslında dünyanın en eski 10. ve 9. üniversiteleri aynı yılda kurulmuş (1290) ve İtalya’da bulunan Macerata Üniversitesi de bunlardan biri.

8. Valladolid Üniversitesi, İspanya

University of Valladolid

Bir zamanlar Castile Krallığı’na ait bir üniversite olan Valladolid Üniversitesi 1241 kuruluş tarihiyle dünyanın en eski 8. üniversitesi. Kurum Kral 8. Alfonso döneminde hayata geçirilmiş.

7. Siena Üniversitesi, İtalya

University of Siena

1808-1815 yılları arasında Napolyon ordularının işgali yüzünden kapalı kalmak zorunda kalan Siena üniversitesi 1240 yılında, zamanın Siena Cumhuriyeti bünyesinde kurulmuş. Bu da üniversiteyi dünyanın en eski 7. üniversitesi yapıyor.

6. Napoli 2. Federico Üniversitesi, İtalya

University of Naples Federico

Bir zamanlar “Sicilya Krallığı’nın” bir parçası olan Napoli 2. Federico Üniversitesi 1224 kuruluş tarihiyle dünyanın en eski 6. üniversitesi konumunda.

5. Padua Üniversitesi, İtalya

University of Padua

“Akademik özgürlük” arayışındaki Bologna Üniversitesi hocaların kurumlarından istifa etmesiyle kurulan Padua Üniversitesi 1222 yılında büyük umutlarla eğitim hayatına başlamış. Fakat kuruluş yılıyla ilgili bir sıkıntı var. 1222’nin üniversitenin kuruluşu kabul edilmesinin sebebi kurumun adının geçtiği en eski belgenin 1222 tarihli olması. Bu durum da aslında üniversitenin daha eski olduğunu gösteriyor fakat eldeki veriler konuyu aydınlatmak için yeterli değil. Bu nedenle 1222 tarihi Padua Üniversitesi’ni dünyanın en eski 5. üniversitesi yapıyor.

4. Salamanca Üniversitesi, İspanya

University of Salamanca

Tüm İspanya’dak en eski üniversite konumunda olan Salamanca Üniversitesi (1218) dünyanın en eski 4. üniversitesi.

3. Cambridge Üniversitesi, Birleşik Krallık

University of Cambridge

O dönemde Oxford Üniversitesi’nde çalışan 2 akademisyen, bir kadının kazayla öldürülmesinin ardından idam edilirler. Bunun üzerine de Oxford akademisyenleri çalıştıkları kurumu terkeder ve 1209 yılında Cambridge Üniversitesi’ni kurarlar. O zamandan beri Cambridge Üniversitesi dünyanın en eski 3. üniversitesi ünvanını taşıyor.

2. Oxford Üniversitesi, Birleşik Krallık

University of Oxford

Oxford Üniversitesi’ne Papa Onayı 1248 yılında verilmiş olsa da, kurumun 1096 yılından beri eğitim faaliyetlerine devam ettiği biliniyor. Bir diğer iddia ise Oxford Üniversitesi’nin 825 yılında kurulduğu, fakat hiç bir zaman tam anlamıyla kanıtlanamadı bu iddia. Özetle 1096 Oxford Üniversitesi’nin kuruluş tarihi olarak alındığında, kurum dünyanın en eski 2. üniversitesi oluyor.

1. Bologna Üniversitesi, İtalya

University of Bologne

Bologna Üniversitesi 1088 yılında kurulmuş ve bu tarih kurumu modern anlamda dünyanın en eski üniversitesi yapıyor. “Üniversite” kelimesinin dünyaya yayılmasının müsebbibi olan Bologna Üniversitesi’nin adı halen Avrupa Birliği’ne ait devasa bir akreditasyon projesi olan “Bologna Süreci’nde” kullanılıyor.

Dünyanın halen çalışır durumda olan en eski üniversiteleri yukarıdaki gibi. Belki konsept bir tur arayışında olan bir gezgine faydamız dokunur… Dünyanın en eski şehirleri mi? Bağlantıya tıklamanız yeterli 🙂

Kaynaklar

1.  Universities“. Encyclopædia Britannica (11th ed.). 1911.

2. Vasagar, Jeevan (January 21, 2008). “UK tuition fees are third highest in developed world, says OECD”. The Guardian (London).

3. “College Costs: FAQs”. The College Board. 2013.

Leave a reply

Your email address will not be published.

nine + 9 =

  • 0
 
 

ALS Ice Bucket Challenge: Başlangıcı ve Yayılması

Bugünlerde dünya "Ice Bucket Challenge" isimli bir oyunla çalkalanıyor. Oyun temelde oyuncunun içi buzlu su dolu bir kovayı kafasından aşağı boca etmesi ve tanıdığı/tanımadığı başk[...]

  • 0
 
 

Otostop Çekmek için Bilmeniz Gerekenler

Güncel Türkçe sözlükler ‘seyahat’ sözcüğünü ‘gezi, yolculuk’ olarak tanımlamaktadır. Zaten bizim istediğimiz de gezmek, yolculuk yapmak değil mi? Evet, ama tek farkla. Biz gezerken[...]