En İyi Hosteller

Dünyanın En İyi 10 Hosteli

Hosteller ucuz ve sosyal mekanlar olduklarından özellikle gençler tarafından sıklıkla tercih edilen yerler. Bir çok kişi için seyahati seven insanlarla bir arada olup anıları paylaşmak, ortak alanlarda (yatağınız da ortak bir alanda tabii) sosyalleşmek seyahati eğlenceli kılan bir etken.

Bir başka makalemizde “kötü hostel nasıl olur” konusunu ele almış ve böyle kalabalık ve sürekli canlı kalabilen ortamlarda dikkat etmeniz gereken noktalara değinmiştik. Hostellerde bütçe çok büyük bir problem değil, yaz sezonunda ortalama yatak fiyatı 21 Euro’yken, kış sezonunda bu rakam 15 Euro’ya kadar düşüyor. [1].

Devasa hostel arama motoru ‘hostelworld.com’ geçtiğimiz aylarda elindeki verileri değerlendirip müşteri dönütlerini de kullanarak dünyanın en iyi hostellerini belirledi. Site üzerindeki kriterler “paranın karşılığını alabilme, tesisler, konum, personel, güvenlik, temizlik ve atmosfer” olarak belirtiliyor.

Ancak dünyada binlerce hostel bulunduğu için hostelworld.com bu tesisleri boyutlarına göre 4 gruba ayırmış, küçük, orta, büyük ve çok büyük. Aşağıda “küçük” gruba giren, yani maksimum kapasitesi 50 yatağa kadar olan hostellerin en iyilerni bulacaksınız.

Hostelworld.com verilerine dayanarak 2014’ün en iyi küçük hostelleri şöyle: [2].

10. Barcelona Central Garden, Barselona, İspanya

Barcelona Central Garden
Barcelona Central Garden

Barcelona Central Garden 100 üzerinden 96 puanla dünyanın en iyi 10 küçük hosteli arasına girmeyi başarıyor. Hostelin en iddialı olduğu konu ise 99 puanla personel.

9. Lisbon Lounge Hostel, Lizbon, Portekiz

Lisbon Lounge Hostel
Lisbon Lounge Hostel

95 ortalama puanla Lisbon Lounge Hostel de ilk 10’a girmeyi başarıyor. Hostel, 98 puanla konum konusunda oldukça iddialı.

8. Lavender Circus Hostel, Doubles & Ensuites, Budapeşte, Macaristan

Lavender Circus Hostel
Lavender Circus Hostel

Lavender Circus konuklarından ortalama 95 puan alıyor. En güçlü olduğu alanlar ise 98’er puanla personel ve konum.

7. Lisboa Central Hostel, Lizbon, Portekiz

Lisboa Central Hostel
Lisboa Central Hostel

Lisboa Central ortalama 96 puanla dünyanın en iyi 10 küçük hosteli arasında. Sıcak kanlı personeli ve tertemz yatakları (98’er puan) tesisi tercih edilebilir kılıyor.

6. The MadHouse Prague, Prag, Çek Cumhuriyeti

Hostel Madhouse Prague
Hostel Madhouse Prague

MadHouse’ın mükemmel konumu ve canlı atmosferi (97’şer puan) hostel’i dünyanın en iyileri arasına sokmayı başarıyor.

5. Mosquito Hostel, Krakow, Polonya

Mosquito Hostel
Mosquito Hostel

Krakow’un sivrisineği Mosquito Hostel konuklarından ortalama 97 puan alarak dünyanın en iyileri arasına giriyor. Tesis tüm kriterlerden 95 üzeri puan almış, fakat en güçlü yanları konumu ve personelin ilgisi.

4. Hostel One Paralelo, Barselona, İspanya

Hostel One Paralelo
Hostel One Paralelo

Hostelworld kullanıcıları Paralelo’ya 100 üzerinden 97 puan vererek en iyi 10’un arasına girmesini sağlamış. Özellikle güleryüzlü personel ve canlı atmosfer sayesinde artmış tesisin puanı.

3. Adventure Queenstown Hostel, Queenstown, Yeni Zelanda

Adventure Queenstown Hostel
Adventure Queenstown Hostel

Yeni Zelanda’nın hostelleri dünyaca ünlü. Adventure Queenstown’da bu üne ün katıyor adeta. Hostelin ortalama dönüt puanı 98. Kalitesi hakkında ise söylenecek çok fazla şey yok.

2. Budapest Bubble, Budapeşte, Macaristan

Budapest Bubble Hostel
Budapest Bubble Hostel

Ortalama 96 puan alan Budapest Bubble dünyanın en iyi hostelleri arasına girmeyi başarmış. “Tesisler” kriterinden 92 puan alsa da (ki hiç de düşük bir puan değil), Budapest Bubble’ın diğer özellikleri bu açığı kapatmaya yetiyor.

1. Soul Kitchen, St. Petersburg, Rusya

Soul Kitchen Hostel
Soul Kitchen Hostel

2010’da Rusya’nın en iyi hosteli seçilen Soul Kitchen 2014’te başarısını bir adım öne taşıyarak dünyanın en iyi hostelleri arasına giriyor. Soul Kitchen’ın puanları 96-99 arasında değişiyor.

Hostelworld’ün tabiriyle “Hoscar” ödülleri yukarıdaki gibi. En ucuz hostel arama motorunu incelediğimiz makalemizi okumak isterseniz bağlantıya tıklamanız yeterli.

Kaynaklar

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Hostel

2. http://www.hostelworld.com/hoscars-2014#1

Leave a reply

Your email address will not be published.

2 × 4 =

  • 1
 
 

Otostop Çekmek için En Uygun Yerler

Otostop yapmak bir çoğumuz için macera, kimimiz için tehlike, EcoTripSoS – Ucuz Tatil Rehberi içinse hızlı ve konforlu ulaşım (Evet, toplu taşımadan daha hızlı). Her ne kadar kolay[...]

  • 0
 
 

En Ucuz Otel Arama Motoru Hangisidir?

2014 yılı itibariyle neredeyse hepimiz acil bir durum söz konusu değilse otel rezervasyonumuzu internet kanalıyla yapıyoruz. Hepimizin bir 'çok iyi' sitesi var, fakat işin aslı, bu[...]

  • 1
 
 

Otellerin En Pahalı ve En Ucuz Olduğu 10 Şehir

Dünya çapında otelcilik sektörü yıllık 500 milyar Dolar civarı bir hacme sahip [1] ve sanırım bu yazıyı okuyanlar arasında hiç otelde kalmamış birisi yoktur.Tabii otel seçimi y[...]