En İyi Havayolları

2014’ün En İyi 5 Havayolu

Farnborough İngiltere’nin güneyinde, Londra’nın batısında küçük bir kasaba. Küçük olmasına aldanmayın, bu kasabada iki yılda bir düzenlenen çok önemli bir organizasyon var, “Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarı”.

Fuarda havacılık dünyasının önemli isimleri ve yaklaşık 1500 farklı üretici ürünlerini sergilemek için bir araya geliyor. Bu üreticilerden bazıları hepimizin yakından tanıdığı Amazon, Google ve Facebook gibi isimleri. Ayrıca Malezya, Brezilya, Tunus da dahil olmak üzere dünyanın her yerinden üretici bu fuarda ürünlerini tanıtıyor [1]…

Fuarın bir başka önemli bölümü de iki yılda bir en kaliteli havayolu şirketinin belirlenmesi. Konfor, ekonomi ya da yer hizmetleri gibi tüm değkenler hesaba katılıyor liste oluşturulurken. En güncel liste ise bir kaç hafta önce yine Farnborough’da ortaya çıktı. Elde edilen sonuçlara göre en iyi 5 havayolu şirketine birlikte göz atalım [2].

5. Türk Hava Yolları

turkish airlines
THY

Son 10 yılda yükselişe geçen ve Star Alliance üyesi olan Türk Hava Yolları sonuçlara göre dünyanın en iyi 5. havayolu şirketi. Şirket sloganı ise “Dünyanı genişlet” anlamına gelen “Widen your world”.

4. Emirates           

Emirates Airlines
Emirates Havayolları

2013 Skytrax verilerine göre dünyanın en iyi hava yolu şirketi seçilen Emirates (Birleşik Arap Emirlikleri) 2014 yılında “Fly, Emirates” sloganıyla 4. sıraya geriliyor.

3. Singapur Havayolları

Singapore Airlines
Singapur Havayolları

Malay Havayolları adıyla 1947’den beri faaliyet gösteren Singapur Havayolları sonuçlara göre dünyanın en kaliteli 3. havayolu şirketi. Şirket 2000 yılından beri Star Alliance üyesi ve şirket sloganı olan “A great way to fly” Türkçe’de “Uçmak için harika bir yol” anlamına geliyor.

2. Katar Havayolları

Qatar Airways
Katar Havayolları

1993 yılında kurulan Katar Havayolları Farnborough sonuçlarına göre dünyanın en iyi ikinci havayolu şirketi. Şirket sloganı ise “Taking you more personally”.

1. Cathay Pacific

cathay pacific
Cathay Pacific

Cathay Pacific, Hong Kong’un de facto uluslararası havayolu şirketi. 2011’de 100 Milyon Dolar civarı bir cirosu olan şirket [3], 2014 yılında da “dünyanın en iyi havayolu şirketi” ünvanını almaya hak kazandı. Şirket sloganı “People. They make an airline”.

Havacılık dünyasının ilk 5 listesi böyle. Listenin devamında sırasıyla ANA All Nippon, Garuda Indonesia, Asiana, Etihad and Lufthansa geliyor. Şahsen, British Airways’in listede olmaması beni şaşırttı ama sayısal veri yalan söyleyemez tabii.

 Kaynaklar

1. http://edition.cnn.com/2014/07/08/travel/farnborough-2014-what-to-expect/index.html

2. http://edition.cnn.com/2014/07/15/travel/the-worlds-best-airline-is-/

3. http://en.wikipedia.org/wiki/Cathay_Pacific

Leave a reply

Your email address will not be published.

8 − six =

  • 0
 
 

ALS Ice Bucket Challenge: Başlangıcı ve Yayılması

Bugünlerde dünya "Ice Bucket Challenge" isimli bir oyunla çalkalanıyor. Oyun temelde oyuncunun içi buzlu su dolu bir kovayı kafasından aşağı boca etmesi ve tanıdığı/tanımadığı başk[...]

  • 2
 
 

Dünyanın En Eski Üniversiteleri

Üniversite, Latince "öğretmenler ve alimler grubu" anlamına gelen "universitas magistrorum et scholarium" ifadesinden günümüzdeki anlamına kavuşmuş [1]. Bugün de sözcüğün anlamı de[...]

  • 0
 
 

Ağustos Ayının En Dakik Havayolları

Uçakların kalkış veya inişlerinde yaşanan rötarlar özellikle iş seyahati yapanlar için büyük bir sorun. Amerikan Ulaştırma Bürosu ve USA Today dergisine göre rötar sebepleri şunlar[...]