En Kullanışlı Diller

Dünyanın En Çok Konuşulan Dilleri

“Dil” insanlar (ve diğer türler) arasında iletişim amacıyla kullanılan en iyi ve en kullanışlı (en önemlisi değil) araç. Kısaca tanımlamak gerekirse dil, “insanların karmaşık iletişim sistemlerini edinme ve kullanma yeteneğidir” [1]. Aslında bu tanım oldukça önemli, çünkü işaret dilleri ya da sözsüz iletişim yöntemlerinde olduğu gibi, “dil” kavramı her zaman “konuşma” eylemini içermeyebilir.

İşin aslı, insan iletişiminin büyük çoğunluğu “sözsüz iletişim” kanallarıyla gerçekleşir. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki insan iletişiminin yalnızca %7’si sözcükler aracılığıyla gerçekleşirken %38’lik bir bölümü ses tonuyla, %55’lik en büyük kısmı ise vücut dili ve bilincimiz dışında beyin tarafından okunabilen mikro-jest ve mikro-mimikler ile gerçekleşir [2].

Fakat EcoTripSos bir seyahat ve ülkeler blogu… Peki ne anlatıyoruz burada biz?

Temel olarak, yabancı bir ülkede, günlük ihtiyaçlar düzeyinde iletişim kurmak için o ülkenin dilini bilmeniz gerekmiyor. Yeme-içme, barınma gibi temel ihtiyaçlar için bütün dünyada anlaşılabilen vücut hareketleri işinizi fazlasıyla görür, burada bir sıkıntı yok.

Fakat bulunduğunuz ülkede sosyalleşmek, siyaset konuşmak ya da beğendiğiniz kıza/erkeğe şiirler düzmek istiyorsanız ortak bir dile mutlaka ihtiyaç duyacaksınız.

Gittiğiniz ülkenin dilini bilmek büyük bir avantaj, bu bir sır değil, fakat yabancı bir dilde kendinizi ileri düzeye getirmek “birazcık” zaman isteyen bir şey (yıllar gibi). Eğer öğrendiğiniz dil anadilinize yakın akrabaysa işler değişir tabi, fakat değilse, ortalama bir insan ömrü boyunca yalnızca bir kaç dili ileri düzeyde öğrenebiliyor.

Bu bağlamda, “kullanışlı diller” gibi bir kavramdan bahsetmek gayet de mümkün. Dilerseniz öncelikle “kullanışlı diller” diyerek ne kastettiğimiz açıklayalım. Bu makale boyunca kullanışlı dilden kastımız bir çok ülkede, bir çok farklı etnisiteyle anlaşmanızı sağlayabilecek, bir ülkeden daha fazlasına mal olmuş diller. Diğer bir deyişle, bir dil eğer yalnızca bir ülkede konuşuluyorsa, nüfusu ne olursa olsun o dili kullanışlı bulmuyoruz.

Peki gezginler ve iş adamları için en kullanışlı diller hangileri?

1. İngilizce

English Speaking Countries

Kabul, çok da sürpriz olmadı. Fakat zamanımızın “lingua franca’sı” (dünya dili) olan İngilizce’yi atlayamazdık [3]. 17. Yüzyılda sömürgecilik döneminin en başarılı devletlerinden olan (resmi adıyla) Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı, dilini ve kültürünü de gittiği yerlere (neredeyse tüm dünya) yaymayı başardı. Günümüzde İngilizce yaklaşık 1.5 milyar (bazı kaynaklara göre 500+ milyon) tarafından konuşulan “milletlerüstü” bir dil haline geldi [4] [5]. Fakat şunu da belirtelim, yabancı dil olarak en yaygın dil olan İngilizce’nin toplam konuşmacı sayısını tam olarak belirlemek mümkün değil. Konuşulan ülkelere gelince, liste oldukça uzun (100+ ülke ve bir çok resmi kurum) fakat yukarıdaki haritaya bakarak İngilizceniz ile dünyanın ne kadarına hitap edebileceğinizi görebilirsiniz. İşin ilginç tarafı, bu koca liste “yabancı dil olarak İngilizce konuşan” milyonları içermiyor bile!

2. Fransızca

French Speaking Countries

İngilizce’den önceki “lingua franca” (dünya dili) olan Fransızca günümüzde de öğrenilebilecek en kullanışlı dillerden. Fransızca 29 ülkede 73.8 milyon kişi tarafından anadil olarak konuşulurken [6] yabancı dil olarak Fransızca konuşan insanlar da bu rakama eklendiğinde toplam 330 milyon gibi yüksek bir rakama ulaşıldığı düşünülüyor [7]. Yukarıdaki haritada Fransızca’nın resmi dil olduğu ülkeleri görebilirsiniz.

3. Arapça

Arabic Speaking Countries

Bunu beklemiyordunuz değil mi? Fakat gerçek şu ki, Arapça tam 26 ülkede resmi dil olarak kullanılıyor (bazı lehçeler anlaşılmaz olsa da) ve yabancı dil olarak Arapça konuşanlar da listeye eklendiğinde 450 milyon kişiyle anlaşabileceğiniz sonucu çıkıyor [8] [9]. Bir gün Orta Doğu ve Kuzey Afrika turuna çıkmak isterseniz Arapça bilmeniz büyük bir avantaj olabilir.

4. İspanyolca

Spanish Speaking Countries

Bu da sürpriz olmamıştır herhalde. Avrupa ve hem Kuzey hem de Güney Amerika’da büyük kitlelerin konuştuğu İspanyolca da gezginler ve iş adamları için en kullanışlı dillerden. Anadil olarak İspanyolca konuşan kişi sayısı yaklaşık 470 milyon [10] ve tahmini rakamlar 20 milyona yakın insanın da yabancı dil olarak İspanyolca öğrendiğini gösteriyor [11]. İspanyolca bilmenin en güzel yanı ise 20 ülkede (ve ABD’nin bir kısmında) iletişim sorunu çekmeyecek olmanız. İspanyolca da İngilizce ve Fransıca gibi sömürgecilik faaliyetleriyle yayılmış bir dil. Bunun yanında İspanyolca konuşabilen bir kişi Portekizce konuşan topluluklarla da (kısmen de olsa) anlaşabiliyor.

5. Rusça

Russian Speaking Countries

Rusça’nın “en kullanışlı diller” listesinde olmasını bekliyor muydunuz bilemiyoruz, fakat dünyanın kuzeyinin tamamına yakını uzun yıllar Sovyetler Birliği etkisi altındaydı ve bu durum, ilgili ülkelerde Rus dilinin önemini önemli ölçüde artırdı. Günümüzde Rusça’nın resmi dil olduğu ülkeler Rusya (essah mı?), Beyaz Rusya (Belarus), Kazakistan, Kırgısiztan, Tacikistan, Türkmenistan, Moldova. Fakat yukarıda sözü geçen Soveyler etkisi dolayısıyla Rusça halen Ermenistan, Azerbaycan, Estonya, Ukrayna, Gürcistan, İsrail, Letonya, Litvanya, Moğolistan ve Özbekistan da kitleler tarafından konuşulan önemli bir dil. Ayrıca Rusça, Slav dili olması sebebiyle Balkan ülkelerinde de sıklıkla kullanılıyor. 260 milyon gibi bir konuşmacı sayısı (yabancı dil olarak konuşanlar dahil değil) ve bir çok ülkeyle Rusça öğrenebileceğiniz en kullanışlı dillerden. Şunu da söylemekte fayda var, Rusça biliyorsanız Beyaz Rusya ve Ukrayna’nın kendi dillerinde konuşulanları da anlayabiliyorsunuz.

İletişim alanının genişliği bakımından en kullanışlı diller bize göre bunlar. Sizler hangi dilleri konuşabiliyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz… 🙂  

Kaynaklar

 1. http://en.wikipedia.org/wiki/Language
 2. Mehrabian, Albert (1971). Silent Messages (1st ed.). Belmont, CA: Wadsworth. ISBN 0-534-00910-7.
 3. David Graddol (1997). “The Future of English?” (PDF). The British Council.
 4. “Världens 100 största språk 2010” [The world’s 100 largest languages in 2010]. Nationalencyklopedin.
 5. “English Language”. Columbia University Press. 2005.
 6. Nationalencyklopedin “Världens 100 största språk 2007” [The World’s 100 Largest Languages in 2007]
 7. http://en.wikipedia.org/wiki/French_language
 8. http://www2.ignatius.edu/faculty/turner/worldlang.htm
 9. “World Arabic Language Day”. UNESCO. 18 December 2012.
 10. Lewis, M. Paul; Simons, Gary F.; Fennig, Charles D. (2013), Spanish (in Spanish) (17th ed.), Dallas, Texas: SIL International, “410 million as a first language, 470 million as a first and second language”
 11. Instituto Cervantes (2013)

Leave a reply

Your email address will not be published.

eight − five =

 • 0
 
 

ALS Ice Bucket Challenge: Başlangıcı ve Yayılması

Bugünlerde dünya "Ice Bucket Challenge" isimli bir oyunla çalkalanıyor. Oyun temelde oyuncunun içi buzlu su dolu bir kovayı kafasından aşağı boca etmesi ve tanıdığı/tanımadığı başk[...]

 • 0
 
 

En Ucuz Hostel Arama Motoru!

Otostopçuların ve Interrailcilerin gittikleri her şehirde uğrak noktalarından biri olan hosteller konusunu hostel yazımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Yazımızı okuyup bundan [...]

 • 0
 
 

Yurtdışı Seyahatine Dair 15 Efsane

Özellikle yurtdışı seyahatlere yeni başlayanların aklında yüzlerce soru vardır. Nerede kalınır, ne kadar para harcanır, vize nasıl alınır, gittiğimiz yerde bize ne yaparlar diye ba[...]