Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Başka bir şehre taşınmandan önce ilk kontrol edilen detay şehirdeki hayat pahalılığı. Her şehrin kendine özgü bir ekonomik standardı var. Bu da her şehirde ortalama bir hayat sürebilmek için farklı miktarlarda para kazanmamız gerektiğini gösteriyor şüphesiz.

Ekonomi savaşlardan günlük insan davranışlarına kadar bir çok durumdan doğrudan etkilenen, analiz etmesi zor bir bilim. Bu yüzden başka bir şehre taşınırken başımıza gelecekleri ancak tahmin etmekle yetiniyoruz.

Neyse ki belirli bir şehirde yaşamanın maliyetini hesaplayan kurum ve kuruluşların oluşturduğu endeksler (listeler) var ve Numbeo.com, bu işi iyi yapan, şehirlerde ya da ülkelerdeki hayat pahalılığını kullanıcı verilerine göre derleyip bize sunan iyi bir örnek. Daha önce Numbeo hakkında bir inceleme yazısı yazmıştık, belki bakmak istersiniz.

İşin güzel tarafı ise Numbeo en pahalı şehirler, en tehlikeli ya da en kirli şehirler konularında her zaman güncel listeler sağlayabiliyor. Biz de bu makalemizde ise tüketici fiyat endeksleri ve ev kiraları bakımından dünyanın en pahalı şehirlerini inceleyeceğiz. Bu sayede yurtdışında başka bir şehirde yaşamayı planlayan umut edenler için hayat pahalılığı hakkında biraz fikir verebilmeyi umuyoruz.

Öyleyse Numbeo’nun 2014’ün ilk yarısında dünyanın en pahalı şehirleri listesine alalım sizi.

10. Bergen, Norveç

Bergen, Norway

Norveç’in dünyanın en pahalı şehirlerine sahip olması aslında pek de sürpriz sayılmaz. 2014 ortası itibariyle de Bergen dünyanın en pahalı 10. şehri ünvanına sahip. Toplanan veriler gösteriyor ki Bergen’in merkezi bir yerinde stüdyo daire kiralamak aylık ortalama $1,444 gibi bir para gerektiriyor ve tüketici fiyatları da oldukça yüksek.

9. Oslo, Norveç

Oslo, Norway

Bir ülke dünyanın en pahalı ülkeleri arasındaysa, ülkenin başkentinin de dünyanın en pahalı şehirleri arasında olması şaşırtıcı sayılmaz. Norveç’in başkenti Oslo’nun da dünyanın en pahalı 9. şehri olması pek de şaşırtıcı değil bu bağlamda. Hayat pahalılığının oldukça yüksek olduğu başkentte küçücük bir stüdyo daire için ayda ödemeniz gereken miktar $1,585.

8. Trondheim, Norveç

Trondheim, Norway

Yine Norveç… Ortalama stüdyo daire kirası olarak $1,523 Oslo’ya kıyasla daha az görünebilir, fakat genel hayat pahalılığı da bu rakama eklendiğinde, Trondheim dünyanın en pahalı 8. şehri oluyor.

7. Londra, Birleşik Krallık

London, UK

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan Londra doğal olarak dünyanın pahalı şehirleri arasında. Hayat pahalılığı ve uçuk kiralar (merkezde bir stüdyo daire için aylık $2,428) şehri dünyanın en pahalı 7. şehri konumuna getiriyor.

6. Lozan, İsviçre

Lausanne, Switzerland

Merkezi bir stüdyo daire için aylık $1,326 dünyanın en yüksek kira bedelini ifade etmeyebilir. Fakat Lozan’ın kiralar dışında kalan hayat pahalılığı açığı kapatıyor ve yaşam maliyeti olarak şehri dünyanın en pahalı 6. şehri yapıyor.

5. Zürih, İsviçre

Zurich, Switzerland

Rivayet odur ki İsviçre ‘paranın başkentidir’ ve rivayet böyle olunca ülkenin de dünyanın en pahalı ülkelerinden biri olması oldukça doğaldır. Zürih’in de ortalama $1,828 stüdyo daire kirası ve bizlere oldukça fazla gelen yaşam maliyetiyle dünyanın en pahalı 5. şehri olması bir o kadar doğal.

4. Stavanger, Norveç

Stavanger, Norway

Stavanger, Norveç’e yeni taşınan biri minicik bir stüdyo daire için aylık $1,923 ödemesi gerektiğini duyunca biraz ürkebilir. Buna şehrin genel pahalılığı eklendiğinde bu ürkü yerini korkuya da bırakabilir. Fakat 2014’ün ilk yarısında dünyanın en pahalı 4. şehri ünvanını taşıyan bir yere taşınıyorsanız, bunları zaten göze almışsınızdır değil mi?

3. Port Moresby, Papua Yeni Gine

Port Moresby, Papua New Guinea

Bizimki gibi uzak diyarlardan bakıldığında Papua Yeni Gine’nin öyle aman aman pahalı bir ülke gibi görünmediğini itiraf etmem gerek. Fakat Numbeo verileri gösteriyor ki bu algı yalnızca bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor. İşin aslı, Port Moresby dünyanın en pahalı 3. şehri (en azından 2014’ün ilk yarısında) ve şehirde hayat kadar ev kiraları da pahalı ($2,082 – stüdyo daire).

2. Cenevre, İsviçre

Geneva, Switzerland

Dünyanın en pahalı şehirleri listesinde İsviçre’nin tabii ki de birden fazla şehri yer alacaktı. Tabii Cenevre’nin dünyanın en pahalı 2. şehri olduğunu hayat pahalılığını tecrübe ettikten ve stüdyo daire kirası olarak aylık $1,946’yı ödedikten sonra anlıyoruz.

1. Luanda, Angola

Luanda, Angola

Dünyanın en pahalı şehirleri söz konusu olduğunda bir çok insan Angola gibi bir Afrika ülkesini (ve şehirlerini) listeye dahil etmez doğal olarak. Fakat Angola’nın başkenti Luanda, Numbeo verilerine göre, 2014’ün ilk yarısında dünyanın en pahalı şehri ünvanını kimseye kaptırmıyor. Verilere göre şehirde yaşamanın maliyeti sandığımızdan çok daha yüksek. Merkezi bir yerde ortalama stüdyo daire kirası olan $3,333 konusuna girmiyorum bile.

Listenin tamamını incelemek için lütfen kaynak bağlantıya tıklayınız. Aynı zamanda ‘Dünyanın en arkadaş canlısı ve en soğuk şehirleri‘ listesine de göz atabilirsiniz.

Kaynaklar

1. http://www.numbeo.com/cost-of-living/rankings.jsp

Leave a reply

Your email address will not be published.

16 + seven =

  • 0
 
 

Kötü Hostel Nasıl Olur?

Hosteller… Tercih edilebilecek en eğlenceli ve aynı zamanda en ekonomik konaklama alternatiflerinden biri… Bir sürü yeni arkadaş edindiğimiz, belki yalnız yaptığımız seyahati 2, ha[...]

  • 0
 
 

Otostop Çekmek için Bilmeniz Gerekenler

Güncel Türkçe sözlükler ‘seyahat’ sözcüğünü ‘gezi, yolculuk’ olarak tanımlamaktadır. Zaten bizim istediğimiz de gezmek, yolculuk yapmak değil mi? Evet, ama tek farkla. Biz gezerken[...]

  • 0
 
 

Business Traveller Asia-Pacific Seyahat Ödülleri

Business Traveller havayolları, şehir rehberleri, turizm haberleri ve daha bir çok konuda makaleler, raporlar ve haberler yayınlayan üst düzey bir seyahat dergisi. 1976 yılında İng[...]