En Sıcak Kanlı Şehirler

Dünyanın En Cana Yakın ve En Soğuk Şehirleri

Şehirler çoğunlukla kültürleri, tarihleri ya da doğal güzellikleri için ziyarert edilir. Bazı insanlar gittiği şehirle duygusal bir bağ kurarken, bazıları ise yalnızca halk turistlere karşı oldukça sıcak olduğundan o şehre gidebilir.

Ünlü seyahat sitesi Cntraveler.com (Conde Nast) şehirlerle ilgili bir anket düzenledi ve hangi şehirlerin sıcak kanlı, hangilerinin ise soğuk olduğunu belirledi. Sonuçları belirleyen değişkenler oldukça çeşitli, dil engelinden yerli halkın turistlere olan yaklaşımına, şehrin konumu ve boyutuna kadar gidiyor.

Şimdi de cntraveler.com’un 2014 verilerine göre dünyanın en sıcak kanlı ve en soğuk şehirlerine bir göz atalım [1].

Dünyanın En Soğuk Şehirleri

5. Marsilya, Fransa

Marseille, le Vallon des Auffes
Marseille, le Vallon des Auffes

60.9 “sıcak kanlılık puanıyla” Marsilya turistler için oldukça tehtidkar bir şehir, dünyanın ise 5. en soğuk şehri.

4. Paris, Fransa

Parisian winter
Paris’te kış…

İngilizce bildiği halde konuşmayan Fransız hikayesini çoğumuz duymuşuzdur. Sonuçlara göre bu efsanenin sağlam dayanakları olabilir. Cntraveler.com raporuna göre Paris, 60.8 puanla dünyanın en soğuk 4. şehri.

3. Moskova, Rusya

Moscow, Russia
Moskova, Rusya

59.6 puan Moskova’yı dünyanın en soğuk 3. şehri konumuna getiriyor. Belirtilen problemler genellikle arkadaş canlısı olmayan halk ve dil problemleri.

2. Cannes, Fransa

Cannes - France

Bir başka Fransız şehri olan Cannes 58.5 puanla dünyanın en soğuk 2. şehri ünvanını alıyor araştırma sonuçlarına göre.

1. Johannesburg, Güney Afrika

Johannesburg Botanical Gardens
Johannesburg Botanik Bahçeleri

Güney Afrika’da genel bir güvenlik problemi olduğunu hepimiz bilyoruz. Fakat sanıyorum ki bu sorun zannettiğimizden daha büyük. Johannesburg 56.1 puanla dünyanın en soğuk şehri ünvanını alıyor.

Şimdi de listenin diğer ucuna, en sıcak kanlı şehirlere göz atalım…

Dünyanın En Sıcak Kanlı Şehirleri

5. Sydney, Avusturalya

Sydney Opera House
Sydney Opera Binası

Listening “en sıcak kanlı şehirler” tarafında iki beraberlik var. İlk beraberlik 5. sırada. Sydney, 83.8 puanla 5.’liği paylaşan şehirlerden biri. Şehrin güzelliğinin ise ağırlıklı olarak sıcak kanlı insanlar ve göz alıcı plajlar olduğu belirtilmiş.

5. Dublin, İreland

Malahide Castle, Dublin
Malahide Şatosu, Dublin

Sydney’le birlikte 5.’liği paylaşan şehir yine 83.8 puanla Dublin. Artık gelenekleşmiş olan pubları ve her zaman sohbet edebileceğiniz halkı ile ön plana çıkıyor İrlanda.

4. Charlston, Güney Carolina, ABD

Charlston, South Carolina
Charlston, Güney Carolina

84.3 puan Charlston’ı dünyanın en sıcak kanlı 4. şehri yapmaya yetiyor sonuçlara göre. “Güney misafirperverliği” dedikleri kavram şehrin çekiciliğini artırıyor turistlerin gözünde.

3. Victoria, BC, Kanada

Fisgard Lighthouse, Victoria
Fisgard Deniz Feneri, Victoria

Sonu gelmeyen görülmeye değer yerleri ve turistleri “bağrına basan” halkı ile Victoria 85.7 puan alıyor araştırmadan. Bu puan da şehri 3. sıraya yerleştiriyor.

1. Melbourne, Avusturalya

Melbourne, Australia
Melbourne, Avusturalya

Listenin en üstüne bir beraberlik daha var. Victoria gibi Melbourne de turistler için oldukça çekici çünkü hem insanları oldukça sıcak, hem de şehirde yapabileceklerinizin sınırı yok. Bu ikisi bir araya gelince şehir 86 puanla dünyanın en sıcak kanlı şehri ünvanını paylaşmaya hak kazanıyor.

1. Auckland, Yeni Zelanda

Auckland, New Zealanda
Auckland, Yeni Zelanda

Kültür, sıcak insanlar ve görülecek bir sürü yer… Auckland’da bunların hepsi var, bu yüzden “dünyanın en sıcak kanlı şehri” ünvanı aslında çok da şaşırtıcı değil. Şehir 86 puanla ünvanını Melbourne ile paylaşıyor, fakat aklınızda bulunsun, Avusturalyalılar ve Yeni Zelandadılar birbirleriyle karıştırılmaktan pek hoşlanmıyorlar [2].

Kaynaklar

1. http://www.cntraveler.com/daily-traveler/2014/08/the-2014-friendliest-and-unfriendliest-cities-in-the-world

2. http://edition.cnn.com/2014/08/14/travel/friendly-unfriendly-cities/index.html?hpt=travel_hp_blogroll

Leave a reply

Your email address will not be published.

eighteen + nineteen =

  • 0
 
 

En Ucuz Hostel Arama Motoru!

Otostopçuların ve Interrailcilerin gittikleri her şehirde uğrak noktalarından biri olan hosteller konusunu hostel yazımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Yazımızı okuyup bundan [...]

  • 1
 
 

Interrail/Balkan Flexipass - 15 Güvenlik Önerisi

Interrail ve Balkan Flexipass yazılarımızda yeni başlayanlar için bir takım detaylardan bahsetmiştik.  “Önlem” sözcüğü “ön” kökünden geliyor, İngilizce’si “precaution” burada da “p[...]

  • 0
 
 

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Interrail İpucu!

Daha önceki yazımızda Interrail nedir, ne değildir, nasıl yapılır gibi konulara açıklık getirmeye çalışmıştık. Bu konuda sizlere faydalı olabildiğimizi umuyoruz. Yazıyı okuduk, Int[...]