Ev Değişimi Rehberi

Ev Değişimi ile Tatil

Yaklaşık on bir yıldır kullanılan bir tatil yöntemidir. Tatilcilerin karşılıklı olarak evlerini değiştirip, ev ortamında tatil yapması ev değiştirme yöntemi ile olur. Ev değiştirmede kesinlikle bir alışveriş söz konusu değildir. Yani değişip tatil yapmayı planladığınız ev için para ödemezsiniz. Yol parasına tatil yapılıyor desek yanlış olmaz.

Ev değişimi tamamen gönüllülük esasına dayanır. Her talep eden ile evinizi değiştirmek zorunda değilsiniz. Eğer ki siz isterseniz evinizi değiştirip, valizinizi alıp yola çıkabilirsiniz.

Peki, benimle evini değiştirecek olanları nasıl bulurum?

Bu sorunun cevabı basittir. Tıpkı otellerde, hostellerde olduğu gibi ev değişimlerinde de online kanallar yardımımıza koşuyor. İnternette ev değişim alarmlarını yayınlayan birçok web sitesi bulunuyor. Bu web sitelerini takip ederek, istediğiniz ülkede, istediğiniz şehirde, istediğiniz özelliklerde ev bulmanız çok olası.

Kalmak istediğiniz evi bulunca, ev sahibine mail veya telefon yoluyla ulaşıp, talebinizden bahsediyorsunuz. Karşı taraf da sizin talebinizi uygun görürse evlerinizi değiştirebiliyorsunuz.

Ev Değişimi İle Tatil

Evim tercih edilsin diyorsanız…

Eğer ki evinizin tercih edilmesini istiyorsanız, web sitelerine evinizin bol bol fotoğrafını koyup, özellerini anlatınız. Örneğin evinizde sıcacık bir şömine varsa üstüne basa basa ondan bahsediniz. Romantik çiftler için şömine başında bir tatil geçirmek tercih sebebi olabilir.

Çocuk odanız varsa, ondan bahsedip fotoğraflarını yayınlayabilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler için tercih sebebi olacaktır. Mümkünse çocuğunuzun arabasını ve oyuncaklarını da görsellere eklemeyi unutmayınız. Çünkü bir ülkeden diğer bir ülkeye ya da şehre oyuncak ve bebek arabası taşımak hiç de kolay olmayacaktır.

İyi ama anahtar?

Anahtar temin işlemi posta yolu ile yapılıyor, karşılıklı olarak yola çıkmadan önce anahtarlarınızın bir kopyasını posta ile gönderiyorsunuz. Ayrıca anahtar ulaşımı için güvendiğiniz bir komşunuz veya yakınınızdan da yardım alabilirsiniz.

Ev Değişimi İle Tatil

Ev değişimi güvenli midir?

Ev değişimiyle ilgili şuana kadar kayıtlı her hangi bir suça rastlanmamıştır. Hırsızlık gibi olayların olmadığı bilinmektedir. Sonuçta karşılıklı güven ile evlerinizi değiştiriyorsunuz. Ev değişimi için hizmet veren bazı web sitelerinde suçlar için olmasa da evler için kullanılan bir sigorta yöntemi de bulunuyor. 2500 TL civarı karşılama yapabiliyor. Örneğin siz birisiyle anlaştınız fakat gideceğiniz evde yangın çıktı. İşte web sitesi gideceğiniz güne 3 kala çıkan bu yangının karşılığını size veriyor.

Evlerde tahribatlara da çok fazla rastlanmamıştır. Hatta evden çıkarken evler temizlenip, minik hediyeler bırakılarak ev terk ediliyor.

Bu sayede insanların size olan güveni artıyor ve tekrar tatil için sizi tercih ediyorlar.

Ev değişimleri sırasında, özellikle de uzun süreli tatillerde kendinizi o yörenin halkı gibi hissedip kültürlerini tanıma fırsatı yakalayabiliyorsunuz. Hatta komşularınız bile olabiliyor.

Ev değişiminin en kıymetli yanı da yardımlaşma ile hiç para ödemeden sadece birbirinize güvenerek tatil yapmak. Daha önce de söylediğimiz gibi yol paranız ile kendi ülkeniz ya da şehriniz dışında kısa süreli ev sahibi oluyorsunuz.

Özetle, ev değişimi yoluyla tatilinizi cebinizden beş kuruş çıkmadan, hem de ev konforunda yapma fırsatı yakalarken, edindiğiniz yeni dostlar, yeni komşularınızla yepyeni bir çevreye merhaba diyebilirsiniz.

Leave a reply

Your email address will not be published.

8 − two =

  • 0
 
 

Hostel Nedir?

Hostel kelimesinin Türkçe karşılığı yurttur. Evet, bildiğiniz yurt. Peki bunun gezip tozmakla ne alakası var? Bir oda düşünün, içinde 4 adet ranza ve hiç tanımadığınız 7 kişi var. [...]

  • 1
 
 

Dünyanın En Eski Şehirleri

Tarihin başlangıcından beri insanlar yemek, uyumak ve üremek için güvenli bir yer aradılar. Süreç boyunca mağaralar, ağaçlar buldular ya da içinde yaşabilecekleri evler inşa ettile[...]

  • 0
 
 

Dünyanın En İlginç Yerleri

Dünya zaten başlı başına gizemli bir gezegen. İnsan diye bir şey var bir kere üzerinde, tüm gizemin kaynağı. Yalnız bazı yerler var ki, insanlar hikaye üretmekten bıkmadılar yıllar[...]