Havayolu Sektörü Gelişimi (Eylül 14)

IATA Havayolu Finansal Büyüme Raporu (Ağustos – Eylül 2014)

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (The International Air Transport Association – IATA) dünya çapında 240 havayolu şirketini kapsayan bir kuruluş. Diğer bir deyişle, dünya hava trafiğinin %84’ünü içeriyor birliğin faaliyetleri. Birlik, hava taşımacılığı verilerini toplama ve analiz etmenin yanında sektörün finansal verilerini de yakından takip ediyor. Bunun yanında havacılığın ve hava taşımacılığı endüstrisinin gelişimi lehine de faaliyet gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde IATA havayolu şirketlerinin finansal gelişimi konusunda bir rapor yayınladı. Rapor Ağustos – Eylül 2014 dönemini kapsıyor ve önemli bulguları şöyle:

  • Ağustos – Eylül 2014 döneminde havayolu endüstrisi büyümeyi sürdürdü. Büyüme lideri ise ABD havayolu şirketleri.
  • Dünya çapında havayolu hisse fiyatlarında %4 düşüş gözlemlendi. Düşüşün başlıca sebepleri dünya ekonomisindeki daralma ve Ebola virüsünün yayılmayı sürdürmesi.
  • Ham petrol fiyatlarının düşmesiyle jet yakıtı fiyatlarında da düşüş görüldü.
  • ABD kaynaklı şirketlerin yolcu gelirleri artarken diğer bölgelerde yolcu gelirleri zayıf kaldı .
  • Genel olarak hava taşımacılığı hacminde artış gözlemlendi. ABD ve Asya ülkelerinde gerçekleşen ekonomik gelişmeler bu artışın müsebbibi oldu.
  • Ağustos 2014 döneminde müsait koltuk artışı yavaşladı (%3.5/yıl).
  • Yolcu yükü artarken kargo yükünde azalma gözlemlendi (%0.4)

Rapora göre, havayolu şirketlerine ait hisse fiyatları dönemsel olarak %4 azalmış olsa da, yıl bazında halen %11’lik bir artış söz konusu.  Ayrıca, yolcu hacmi de istisnaya yer olmaksızın dünyanın tüm bölgelerinde artış gösterdi.

Airline Financial Report September 2014

Raporun tamamı için lütfen kaynak bağlantısına tıklayınız.

Kaynaklar

1. https://www.scribd.com/doc/242152810/Airlines-Financial-Monitor-Sept-14

Leave a reply

Your email address will not be published.

ten + 10 =

  • 6
 
 

Dine En Az Önem Veren 10 Ülke

İnanç konusu tarih boyunca savaşlara, çatışmalara, en olmadı tartışmalara sebep olmuş bir konu. Bir çok insanın benlik tanımında mensubu olduğu din ilk sıralarda yer alıyor. Dinler[...]

  • 1
 
 

En Ucuz Tren Bileti Nasıl Bulunur?

Trenle seyahat ülkemizde demiryollarının yetersizliği ve trenlerin çok eski ve çok yavaş olması nedeniyle daha az tercih ediliyor olsa da, özellikle yurtdışında ciddi bir seyahat a[...]

  • 1
 
 

Asgari Ücretin En Düşük Olduğu Ülkeler

Önceki aylarda Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu 10 Ülke listesini yayınlamış ve ekonomik standartların görece yüksek olduğu, belki de yurt dışında yaşayan vatandaşların ailelerine e[...]