IATA Hava Yolcusu Hacmi Raporu

IATA Hava Yolcusu Analiz Raporu (9/14)

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) geçtiğimiz günlerde Ekim 2014 dönemine ait hava yolcusu verilerinin analizi tamamladı. IATA tarafından sunulan raporda hava yolcusu hacmi ve hava yolcusu hacminin havacılık sektörüne olan etkileri tartışıldı.

2013-2014 dönemine ait tüm hava yolcusu analizleri için IATA sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

IATA’nın Ekim 2014 raporunu incelemeye başlamadan önce, bir önceki rapor olan Ağustos 2014 raporuna hep birlikte bir göz atalım.

  • Uluslararası Ücretli Yolcu Kilometre Artışı (RPK): %6,7
  • Ulusal Ücretli Yolcu Kilometre Artışı: : %4,5
  • Ulusal RPK Artış Lideri: Rusya (%10,1)
  • Hava yolculuğu hacim artışı: %5,9

IATA Airline Passenger Monthly Report

Hava Yolcusu Hacmi – Dünya

IATA’nın Ekim 2014 raporuna göre, hava yolcusu hacim artışı %5,3 ile Ağustos ayına göre %1 gerileme kaydetti. Ancak büyümenin önümüzdeki aylarda yukarı yönlü olması bekleniyor. IATA analistlerine göre gözlenen gerileme aslında Ağustos ayındaki hızlı artışın düzene girmesi.

Ulusal RPK Ekim ayında dünya çapında %5,3 artış gösterdi. Ekim 2014’ün hava yolcusu hacim artış lideri %26,3 ile Hindistan oldu. Bu başarının ülke genelinde uçak bileti fiyatlarının düşüş eğiliminde olması olduğu düşünülüyor. Listenin diğer tarafında ise Ağustos ayında gösterdiği %10,1’lik büyümeye karşın Ekim ayında hava yolcusu hacminde yalnızca %5,6 büyüme gözlemlenebilen Rusya bulunuyor. Büyümede görülen gerilemenin sebebi ise şüphesis Rusya-Ukrayna krizi.

Hava Yolcusu Sektör Talep Düzeyi ve Sektör Yükü

Riskler bulunsa da, hava yolu taşımacılığı için talebin artması bekleniyor. Özellikle gelişim oranının oldukça yüksek olduğu Kuzey Amerika ve Asya’da talebin gözle görülür bir yükseliş trendine girmesi bekleniyor.

Ekim ayında, Hava taşımacılığıyla ilişkili sektör yükünün uluslararası düzlemde azalma eğiliminde olduğu gözlemlendi. Buna karşın, ulusal sektörü yükü artan talep karşısında artış gösterdi.

Hava Yolcusu Hacminin Kıtalara Göre Dağılımı

Uluslararası hava taşımacılığında en fazla büyümeyi %15,8 ile Orta Doğu’nun gösterdiği görüldü. Bu artışın bölgesel ekonomilerdeki istikrar sayesinde gerçekleştiği düşünülüyor. Uluslararası hava taşımacılığında görülen büyümenin bir başka etkisi ise Orta Doğu’da artan ticari güven değerleri oldu.

Diğer yandan, Asya-Pasifik hattında çalışmakta olan havayolu şirketleri 2014’ün Ekim ayında %4,8 büyüme oranı kaydedebildi. Bu oran Ağustos 2014 döneminde gözlemlenen rakamlara göre daha küçük olsa da, analistler yükseliş trendinin devam edeceği görüşünde.

RPK değerlerindeki gelişim oldukça yavaş seyreden Kuzey Amerika hava yolları Ekim ayında trafiklerini ancak %2,1 oranında artırabildi. Ancak bölgedeki ticaret hacminde gözlemlenen hızlı büyüme, hava trafiği verilerinin de durumdan etkileneceğini gösteriyor.

Latin Amerika’ya indiğimizde ise Ekim 2014 hava yolcusu büyüme oranının %4,6’da kaldığını görüyoruz. Kıtanın Ağustos 2014 performansı çok daha iyiydi. Fakat Brezilya’da artan ticaret hacminin Kuzey Amerika’da olduğu gibi iş seyahati talebini artırması bekleniyor.

Afrika’nın hava yolcusu büyüme oranı olan %1,8, diğer tüm kıtalardan daha düşük bir değer olarak göze çarpıyor. Fakat IATA’ya göre bu oran aşağı yönlü bir trendin habercisi değil, basit bir dalgalanma. Ayrıca Ebola virüsüne ilişkin kısıtlamaların kıtanın küçük bir kısmını kapsaması ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nin resesyondan başarılı bir şekilde kurtulması yükseliş trendinin çok da imkansız olmadığını gözler önüne seriyor.

Özet

Genel hatlarıyla IATA Aylık Hava Yolcusu Raporu hava yolcusu hacminin artış trendini sürdüreceği yönünde. Sektör yükü artışı düşük seyrederken uluslararası RPK değerlerinin dünya çapında artması da hava taşımacılığı sektörünün yakın geleceği için iyi bir işaret olarak kabul edilebilir.

Raporun tamamı için lütfen kaynak bağlantısına tıklayınız.

Kaynaklar

1. http://www.iata.org/whatwedo/Documents/economics/passenger-analysis-sep-2014.pdf

Leave a reply

Your email address will not be published.

3 + 9 =

  • 0
 
 

Dünyanın En Çok Alkol Tüketen 10 Ülkesi

Alkollü içkiler kimimiz için yasakları ve sorunları, kimimiz için ise keyfi çağrıştırıyor. Özellikle erken yaşlarda alkollü içki tüketmenin ileride büyük problemlere sebep olabildi[...]

  • 0
 
 

Interrail Amerika (USA Rail Pass) Nedir?

Trenle gezi, tren turu, interrail, "abi bu yıl Interrail yapalım kesin" derken sizlere Interrail hakkında detaylı bilgi verebilme fırsatını yakalamış, nerede kalınır, nasıl gidilir[...]

  • 0
 
 

Yurtdışı Seyahatine Dair 15 Efsane

Özellikle yurtdışı seyahatlere yeni başlayanların aklında yüzlerce soru vardır. Nerede kalınır, ne kadar para harcanır, vize nasıl alınır, gittiğimiz yerde bize ne yaparlar diye ba[...]