Hosteller Hakkında Bilinmeyenler

Hosteller Hakkında Bilinmeyenler

İster Interrail yapalım, ister Balkan Turu, otostop ya da standart bir tatil, birçoğumuzun yolu bir şekilde hostellerle kesişiyor. Aslında çoğumuzun hostelleri kullanma nedeni aynı: ucuz konaklama. Fakat bir kısmımız da fazladan birkaç insan tanımak ya da yol arkadaşı bulmak için hostelleri kullanıyoruz. Peki, hostel kavramının 100 yıldan fazla bir geçmişi olduğunu biliyor muydunuz? Stockholm’de koskoca bir uçağın hostele dönüştürüldüğünü? Hiç mobil hostel gördünüz mü? Cevabınız “hayır” ise, hostellere dair sizin için derlediğimiz 20 gerçekle devam edin…

Altena Castle

Altena Şatosu, Almanya

1. Dünyanın ilk hosteli 1909 yılında Batı Almanya’nın North Rhine-Westphalia bölgesinde bulunan Altena Şatosu’nda kurulmuştur. Halen çalışmakta olan hostel günümüzde Hostel Altena ya da Burg Altena hostel adlarıyla anılmaktadır.

2. Dünyada yaklaşık 2 milyon adet hostel bulunmaktadır. Ucuz konaklama ihtiyacının artışına paralel olarak bu sayı her geçen gün artıyor.

3. Hosteller ilk açıldıklarında “KYK yurtları” gibi sıkı kurallara sahipti.  Yaş sınırları, cinsiyet ayrımı ve giriş çıkış saatleri vardı. “Hostel müdürleri” de bu kuralların uygulanmasını sağlayan kişilerdi.

4. Halen yerli turist kabul etmeyen hosteller bulunmaktadır. Bu hamledeki amacın uluslararası gezginler için ucuz konaklama imkanlarını sürdürebilmek olduğu söylenmektedir.

Hostel Ortak Duşlar

Ortak Duşlar…

5. Geçmişte bir çok hostel ortak duş sistemini kullanmaktaydı. Hapishane dizilerinde gördükleriniz var ya? Hah, işte öyle. Fakat kızlar ve erkekler aynı duşları kullanamıyordu.

6. Yaş sınırı bulunan hosteller (örneğin 18-25 yaş arası) geçmişte daha fazlaydı. Bu uygulamanın amacı ‘youth hostel’ kavramının hakkını vermekti. Günümüzde halen bazı hosteller bu geleneği sürdürse de, bir çok hostelde yaş sınırı yoktur, hatta aileler ve çocuklara bile hizmet vermektedir.

7. Gençlik Seyahatleri Konaklama Vakfının 2010 yılında Hostelling International, Hostelworld ve Hostelbookers ile ortaklaşa yaptığı araştırmaya göre:

  • Hostellerin yıl sonu itibariyle ortalama doluluk oranı %56’dır.
  • En yüksek doluluk oranı Okyanusya ve Asya kıtalarında gözlemlenmiştir.
  • Satılan yataklar toplam gelirin %70’ini oluşturmaktadır.
  • Yoğun dönemde ortalama yatak fiyatı 21 Euro, kapalı sezonda ise 15 Euro’dur.
  • Kira ve personel giderleri, toplam hostel giderlerinin %45’ini oluşturmaktadır.
  • Reklam ve tanıtım giderleri toplam giderlerin %10’unu oluşturmaktadır.
  • Ekolojik sertifika programlarına riayet eden hosteller toplam hostel sayısının yalnızca %8’i kadardır.

8. Bir çok hostel, maliyetleri düşük tutmak adına kirası düşük olan bölgelerde açılmıştır.

Arlana Hostel

Hostel Arlana, İsveç

9. İsveç’te bulunan Hostel/Hotel Arlanda, atıl durumdaki devasa bir 747 Jumbo Jet restore edilerek oluşturulmuştur. Evet, bildiğiniz koskoca uçağın içinde kalıyorsunuz.

10. Yine İsveç’te, Langholmen’s Hostel isimli hostel restore edilmiş bir hapishanede hizmet vermektedir.

11. Londra’da bulunan Clink Hostel, aslında bir adliye binasıdır.

12. “Sailboat hostel” kavramı, hostele çevrilmiş tekneler için kullanmaktadır. Yüzen hostel diye de anılan bu tür yapıların bir örneği İsveç’te bulunan af Chapman isimli hosteldir.

af Chapman Hostel

af Chapman Hostel, İsveç

13. Hostelling International üyesi hostellerde kalabilmek için kuruluşa üye olmanız gerekir. Fakat üye değilseniz, gittiğiniz hostelde yıllık ya da geçici üyelik imkanları verilir.

14. Bir çok hostelde oda servisi gibi hizmetler bulunmadığından, eşyalarınızı dağıtmamanız, derli toplu bir şekilde kullanmanız beklenir.

15. “Hostival” isimli hostelin başlattığı “hareketli hostel” ekolü, halen bazı festivallerde varlığını sürdürmektedir. Hareketli hostel bir kamp alanı da olabilir, karavan da, otobüs de…

16. Hostellerin büyük bir kısmı müşterilerine yurt tipi odaların yanında otel odası biçiminde özel odalar da sunmaktadır.

17. Evli ve çocuklu insanlar da düzenli olarak hostellerde kalmaktadır.

18. Ücretsiz kablosuz internet hizmeti veren hostel sayısı, aynı hizmeti veren otel sayısının üzerindedir.

Hostel Yüzme Havuzu

Yüzme Havuzlu Bir Hostel…

19. Bazı modern hosteller, işi yüzme havuzu ve sauna hizmeti vermeye kadar götürürler.

20. Dünya çapında hostel fiyatları 1 Euro’dan (Garden Village Guesthouse, Kamboçya), 120 Euro’ya kadar (Meininger Berlin, Almanya) gidebilir.

Gördüğünüz gibi, hosteller hakkında genelleme yapmak çok da mümkün değil, her tür ihtiyaca hitap eden, her tür insanın kaldığı binlerce hostel var dünyada. Kesin olan ise hostellerin her zaman yeni dostluklara kapı açtığı. Yeni insanlar tanımak, fazladan birkaç partiye katılmak istiyorsak, en iyi seçeneklerden biri tabii ki hosteller!

Eklemek istediğiniz bir şey mi var? Yorum bırakın, ya da bize ulaşın!

Leave a reply

Your email address will not be published.

four × two =

  • 0
 
 

En Ucuz Hostel Arama Motoru!

Otostopçuların ve Interrailcilerin gittikleri her şehirde uğrak noktalarından biri olan hosteller konusunu hostel yazımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Yazımızı okuyup bundan [...]

  • 6
 
 

Yaşayan En Enteresan 10 Afrika Geleneği

Hep filmlerden ya da belgesellerden gördüğümüz Afrika… Kendine özgü, mistik, bazen özgür, bazen kanlı bir coğrafya… Her şeye rağmen geleneklerine en iyi sahip çıkan toplulukların y[...]

  • 1
 
 

Dünyanın En Yoksul 5 Ülkesi

En huzurlu ülkeler, en özgür ülkeler, en zengin ülkeler... Konu ülkeler olunca "enleri" incelemek ve seyahat planlarımızı şekillendirmek gerçekten de heyecan verici. Diğer yandan, [...]