Hostel Güvenliği

Hostellerde Güvenlik için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Interrail yapan her gencin bir numaralı konaklama tercihi hosteller. Daha önce hostel yazımızda konuyu detaylı bir şekilde açıklamıştık. Bize göre oldukça samimi yerler olan hosteller henüz bu tür bir yerde kalmamış, 8+ ecnebiyle bir odada uyumayı tecrübe etmemiş olanlarımızın kafasında bazı soru işaretlerine sebep oldu anlaşılan. Bize gelen soruları sınıflandırdığımızda en fazla sorunun ‘güvenlik’ başlığı altına kümelendiğini gördük ve yeni başlayanlar için yazdığımız hostel makalemizi ‘hostel güvenliği’ ile genişletmeye karar verdik. Öncelikle şunu söylemeliyiz, paranoyak olmaya gerek yok, hosteller herkesin gezdiği, eğlendiği, yeni arkadaşlar edindiği yerler. Fakat nadiren de olsa karşılaşabileceğiniz çürük yumurtaları ekarte etmek (Bir gün ‘çürük yumurtaları ekarte etmek’ diyeceksin deseler inanmazdım…) için kullanabileceğiniz bazı yöntemler tabii ki de yok değil. Öyleyse 10 adımda hostel güvenliği ile devam edelim.

1. Hostelinizi araştırın.

Her zaman söylediğimiz gibi, ucuz tatilin yolu iyi bir araştırma yapmaktan geçiyor ve aslında seyahat güvenliğinin de bir kısmı araştırma yapmaya dayanıyor. Kalacağınız yerleri önceden planladığınızı varsayarak diyoruz ki, hostelinizin güvenlik anlamında ne tür olanaklar sağladığını önceden mutlaka araştırın. Yetersiz bulursanız başka bir yerde kalın. Örneğin bir çok hostelde bulunan temel güvenlik önlemi kilitli dolaplardır. Eğer böyle bir imkan yoksa başka bir hostel tercih edebilirsiniz çünkü emin olun 15 kg’lık (yeni başlayanlar biraz ağır seyahat ederler nedense) çantanızı her yere taşımak istemeyeceksiniz. Bazı hosteller ise işi iyice abartıp güvenlik görevlisi çalıştırma yoluna dahi gidebilirler (Örneğin Bob’s Youth Hostel – Amsterdam). Güvenlik konusunda hassasiyetiniz varsa bu tür hostelleri internetten araştırarak tespit edebilirsiniz. Özetle, güvenlik araştırmanızı iyi yapın.

Hostel Güvenliği - Kilitli Dolaplar

2. Kilitli dolapları kullanın.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir çok hostel size kilitli dolaplar sağlayacaktır. Fakat bu dolapların boyutları değişebilir. Örneğin Sunny Lake Hostel – Ohrid’in odalarında sırt çantanızın sığabileceği kadar büyük dolaplar bulunurken, Flag Varna Hostel – Varna’nın dolapları yalnızca birer posta kutusu büyüklüğündeydi. İki şekilde de, anahtarın sizde olduğu kilitli bir dolap değerli eşyalarınızı saklamanız için yetecek de artacak. Bu arada söylemeden edemeyeceğim, Flag Varna’nın sahibi Peter sağ olsun posta kutusu büyüklüğündeki kilitli dolabı size veriyor fakat dolabın kilidini 3 Leva’ya satın almanız gerekiyor. Bu gibi uygulamalardan önceden haberdar olmak için 1. adımı aklımızdan çıkarmıyoruz.

3. Şifreli asma kilitler kullanın. 

Interrailcinin, otostopçunun olmazsa olmazları aslında şifreli asma kilitler. Bir kere anahtarı kaybetme telaşı yok. Unuturum ben diyorsanız telefonunuza kaydediverin şifreyi. 0 risk. Peki bu kilitleri nasıl kullanıyoruz? Öncelikle 2. adımda belirttiğimiz kurnaz hostel sahiplerini aradan çıkarmak için kendi kilidimiz iş görecektir. Size verilen ‘kilitsiz kilitli dolap’ çok da büyük bir sorun olmaz eğer kendi kilidiniz varsa. Bunun yanında, çantanızın değerli eşyaları koyduğunuz bölümünü ya da istediğiniz herhangi bir yerini kilitleyebilir ve güvenliği artırabilirsiniz. Ya da iki çantayı birbirine bağlamak istediğinizde kilidiniz oldukça kullanışlı olacaktır. Dışarıda bırakmak zorunda kalırsanız eğer ayakkabılarınızı / botlarınızı dahi kilitleyebilirsiniz! Bot kilitleme konusuna askerliğini yapmış olanlar zaten aşinadır. Teşekkürler TSK.

Hostel Güvenlik - Şifreli Kilit

4. Boynunuza ya da belinize asabileceğiniz cüzdan/çantaları kullanın. 

Yine aynı TSK ekolü hostel deneyimimizi daha da güvenli hale getirmeye devam ediyor. Askerliğim süresince boyuna asılan bir cüzdanı gah boynumda, gah fermuarlı cebimde taşımıştım. Sonrasında seyahatlerimde de aynısını yapmaya başladım, yapmanız gereken asker malzemeleri satan o tipik dükkanlardan birine gidip pasaportunuzun da sığabileceğinden emin olduğunuz boyun askılı bir cüzdan/çanta almak. Bu çantaya paramızı, varsa interrail bileti dahil önemli belgeleri ve pasaportumuzu koyuyoruz. Daha sonra hiç bir şekilde çantamızı yanımızdan ayırmıyoruz. Evet, uyurken bile üzerimizde taşıyoruz. Bu sayede daha mutlu bir şekilde ve daha az paranoyayla seyahatimizi gerçekleştiriyoruz.

5. Elektronik aletlerinizi reklam etmeyin! 

Tekrar tekrar söylemeliyiz ki hostellerde hırsızlık olayları çok da yaygın değil. Fakat yine de pahada ağır laptopunuzu, fotoğraf makinenizi ya da akıllı telefonunuzu sürekli elinizde gezdirmeyin. Sonra güzel Türkçemizde ‘eşeğin aklına karpuz kabuğu sokmak’ olarak ifade edilen durumu yaşayabilir, üzülebilirsiniz. Bu tür aletleri gerektiğinde, gerektiği kadar kullanın ve mümkünse 3. adımda belirttiğimiz şifreli asma kilitleri kullanarak saklayın. Sakladığınız yeri ise kimsenin bilmesine gerek yok.

6. “Kız yurdu” gibi çalışan hostelleri tercih edin. 

Bu önerimiz aslında yalnız seyahat eden bayanlar için. Bildiğiniz gibi bir çok hostelde cinsiyet ayrımı yok. Boş bir yatağa yerleşiyorsunuz ve odanızın diğer sakinleri üzerinde hiç bir kontrolünüz yok. Aslında bu durum sorun teşkil etmiyor, fakat güvenlik konusunda endişe duyuyorsanız, ya da sizin gibi seyahat eden kızlarla dolu bir odada kalmak içinizi rahat ettirecekse yalnızca bayanlara hizmet eden hostelleri (ya da yalnızca bayanlara ayrılmış odaları/katları bulunanları) tercih edebilirsiniz (Örneğin Hostelle – Amsterdam). Bunun bir diğer avantajı da şu, bu tür hostellerde kızsal ihtiyaçlarınız göz önünde bulundurulur ve fazladan bir saç kurutma makinesi ya da ihtiyacınız olan başka bir şey hazır bir şekilde size sunulabilir.

Hostel Güvenlik - Havlu - Terlik

7.  Kendi havlunuzu ve terliğinizi kullanın. 

Bir çok hostel zaten size havlu ya da terlik vermeyecek. 10 Euro’ya çok fazla bir şey beklememek en doğrusu. Fakat yine de temizlik konusunda ekstra önlem almak isterseniz, mutlaka kendi havlunuzu ve terliğinizi kullanın. Hatta terlik konusuna fazladan önem verin, mutlaka bir çift terliği banyo terliği olarak belirleyin çünkü nemli ortamlar bakteriler için mükemmel ortamlardır ve 250 kişinin giymiş olabileceği bir çift terliği giymek sizi de mükemmel bir bakteri ortamı haline getirebilir. Mümkünse ıslak zeminde kaymayan cinsten terlikleri tercih edin (yine asker malzemeleri satan dükkanlara yöneliyoruz bu noktada). Konumuz güvenlik, duşta kayıp kafanızı vurmanızı istemeyiz.

8. Herkese güvenebilirsiniz, dikkatli olmak şartıyla!

Dediğimiz gibi, hosteller genelde rahat ve güvenli yerlerdir ama bazı çürük yumurtalar çıkabilir. Hostellerde ödünç alma – verme işlerine pek girmemeniz yararınıza olur. Birincisi, profesyonel dolandırıcılara denk gelme ihtimaliniz çok düşük olsa da, böyle bir durum olduğunda profesyonel arkadaşımız muhakkak önce sizinle dost olacak, dostluk ilişkisi oluştuktan sonra da asıl işini yapmayı deneyecektir. Fakat belirttiğimiz gibi, bu çok düşük bir ihtimal.

Asıl ve daha önemli konu, gamsız insanlar! Bu çok daha büyük bir sorun olabilir çünkü zaten etrafımızda bu gamsızlardan bol miktarda var. Fotoğraf makinenizi ödünç verirsiniz ve bu gamsız arkadaşımızın niyeti gerçekten de makinenizi çalmak değildir. Fakat gamsızlığın vermiş olduğu rahatlıkla siz aceleyle çantanızı toplayıp treninize yetişmeye çalışırken (aynı zamanda makinenizi geri almayı bekliyorsunuz tabii bu esnada), ödünç verdiğimiz arkadaş şehir meydanında sizin makinenizi kullanıyor ve aceleniz olduğunu umursamıyor olabilir. Trenden mi vazgeçeceksiniz yoksa makineden mi? Neden: Gamsız dost… Sonuç: Sinir, stres… En iyisi hiç ödünç vermemek, almamak.

Hostel Güvenlik

9. Garip bir şey olursa hemen hostel çalışanlarına haber verin.

Aradığınız bir şeyi bulamazsanız, çantanız dağıtılmışsa ya da size garip görünen herhangi başka bir şey olduysa mutlaka hostel çalışanlarına konuyu bildirin. Hırsızlık vs gibi bir durum olduğunu düşünüyorsanız ve hostel içerisinde konu çözülemediyse polise gitmeyi de düşünebilirsiniz. Fakat çoğunlukla durum basit bir karışıklık ya da yanlış anlamadan ibarettir. Hemen paniklemeyin.

10. Rahat olun. Herkes sizinle aynı durumda. 

Bu sonuncusu aslında size verebileceğimiz en güzel ve en etkili tavsiye. Rahat olun. Çünkü bulunduğunuz yerdeki herkes deplasmanda ve hepsinin de aynı sizin gibi güvenlik konusunda tedirginlikleri var. Sadece çaktırmıyorlar. Onlar da değerli eşyalarını siz görmeden saklıyor, onların da bir gözleri sürekli pasaportlarında. Bu sebepten fazla sıkmayın kendinizi. Hostellerin tadını çıkarın ve arkadaş edinmeye bakın. Hostel çalışanlarının görevi zaten sizin güvenliğinizi ve rahatınızı sağlamak.

Sonuç olarak, sürekli söylediğimiz gibi, hostelde kalmak aslında ucuz konaklamadan biraz daha fazlası. Aynı odada uyuduğunuz, hiç tanımadığınız onlarca insan ve bu insanlarla edindiğiniz hayat tecrübeleri ucuz konaklamayı ikinci planda bırakıyor. Sırf sosyalleşmek adına 3 Euro fazla verip hostelde kaldığım zamanlar olmuştur benim de. Fakat verdiğimiz güvenlik tavsiyelerine uymak bu güzel deneyimi daha da rahat ve sorunsuz bir şekilde yaşayabilmek için gerekli. Tabii paranoya seviyesine taşımamak şartıyla! 🙂

Leave a reply

Your email address will not be published.

ten + four =

  • 1
 
 

Dünyanın En Cana Yakın ve En Soğuk Şehirleri

Şehirler çoğunlukla kültürleri, tarihleri ya da doğal güzellikleri için ziyarert edilir. Bazı insanlar gittiği şehirle duygusal bir bağ kurarken, bazıları ise yalnızca halk turistl[...]

  • 0
 
 

Kötü Hostel Nasıl Olur?

Hosteller… Tercih edilebilecek en eğlenceli ve aynı zamanda en ekonomik konaklama alternatiflerinden biri… Bir sürü yeni arkadaş edindiğimiz, belki yalnız yaptığımız seyahati 2, ha[...]

  • 0
 
 

Basın Özgürlüğünde Lider 10 Ülke

Gündem “twitter yasağı” bugünlerde. Şu ana kadar youtube olsun, richarddawkins.net olsun hep kapatılmıştı zaman zaman fakat hiç birisinde tüm alternatif yollar dahil topyekûn bir y[...]