EcoTripSoS - Hostel Arama

En Ucuz Hostel Arama Motoru!

Otostopçuların ve Interrailcilerin gittikleri her şehirde uğrak noktalarından biri olan hosteller konusunu hostel yazımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Yazımızı okuyup bundan sonra hostelleri tercih etmeye karar veren okuyucularımız için bunun yeterli olmadığını hissettik ve en sık kullanılan hostel arama motorlarını EcoTripSos’a uygun bir şekilde en ucuzunu bulmaya yönelik bir şekilde incelemeye aldık. Bu yazımızda en ucuz hostel arama motorunu güncel bilgilere dayanarak tespit etmeye çalışıyoruz. Nasıl mı yapıyoruz? hostel arama

Öncelikle standart internet kullanıcısının izleyeceği yolu izledik. Google’a ‘hostel’ yazıp ‘Enter’ tuşuna bastık. İlk sayfada görünen sonuçlar hostelbookers.com, hostelworld.com, booking.com, worldbesthostels.com ve hostelz.com oldu. Daha sonra hostelz.com’u listeden çıkardık çünkü zaten bu site diğerleri üzerinden arama yapıyor. Bu yüzden arama sonuçlarında ikinci sayfanın en üstünde bulunan hihostels.com sitesini listemize dahil ettik.

Öncelikle hangi ülke, şehir ya da hosteli seçtiğinizden bağımsız olarak bu sitelerin size ne kadar masraf çıkarttığını karşılaştıralım. Burada kastettiğimiz şey arama motorunun sizi zorunlu tuttuğu ön ödeme ve hizmet bedeli. Listemize bakalım:

hostelkarsilastirma1

Yukarıda gördüğünüz gibi ön ödeme ve hizmet bedeli (rezervasyon bedeli) miktarları her sitede farklı. Yüzdelerle para birimlerini toplayamadığımız için biz 100 TL’lik bir işlem yapacağımızı varsayalım ve Euro dönüşümü için de bugünün tarihi olan 10.01.2014 kurlarını kullanalım. Bu durumda henüz seyahatinize başlamadan önce yapmamız gereken masraf şöyle oluyor:

hostelbookers.com        10 TL

hostelworld.com             13 TL

worldbesthostels.com  14.45 TL

hihostels.com                   11.37 TL

booking.com                     0 TL

İncelememizin ilk ayağında kazanan sıfır masraf ile açık ara farkla booking.com oluyor. Bu, şu demek oluyor: Siz hostele varmadan önce 5 kuruş masraf yapmıyor, tatil bütçenizle ilgili yeni planlar yapmak durumda kalmıyorsunuz. Size verilen fiyat tatiliniz esnasında ödeyeceğiniz fiyat, dolayısıyla bütçe planı yapmak biraz daha rahat oluyor çünkü parayı hangi tarih aralığında harcayacağınız kesin.

hostel arama

Tabii yapacağımız masrafın bununla kalacağını düşünmek bizi yanılgıya sürükler çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi bunlar sadece ödeyeceğimiz toplam tutarın belirli yüzdeleri ve hizmet bedelleri. Bu durumda belki de daha önemli olan başka bir karşılaştırmayı yapmayı gerekli gördük. Yatak fiyatları!

Fiyat karşılaştırması yapabilmek için de Interrailcilerin uğrak destinasyonlarından olan Amsterdam’da, her 5 sitede de fiyatları bulunan Stayokay Amsterdam Vondelpark isimli hosteli seçtik. İzlediğimiz yöntem de şöyle: Verdiğimiz 5 siteden aynı tarihleri kapsayacak şekilde 2 gecelik kalış için fiyatları alıyoruz. Fiyatların güncel olması için de yarının tarihini (11.01.2014) kullanıyoruz. Bunların üzerine varsa hizmet bedellerini ekliyoruz. Bulduğumuz fiyatlar şöyle:

hostelkarsilastirma2

Bu durumda cebimizden çıkacak olan toplam tutarlar aşağıdaki gibi olacaktır:

hostelbookers.com        109.58 TL

hostelworld.com             115.06 TL

worldbesthostels.com  93.44 TL

booking.com                     110.00 TL

hihostels.com                   114.60 TL

2 gecelik kalış artı hizmet bedeli şeklinde hesabımızı yaptığımızda, başta 1.5 Euro  hizmet bedeliyle bizi kendisinden soğutan worldbesthostels.com’un en uygun fiyatı sağladığını görüyoruz. Hostelworld.com ise hizmet bedeli almamasına rağmen 115.06 TL ile en yüksek fiyata sahip.

Öyleyse açıklayalım: KAZANAN:

worldbesthostels

Tabi unutmayın, worldbesthostels.com dan rezervasyon yapabilmek için hostel bedelinin %10’unu ve hizmet bedelini kredi kartınızla rezervasyon esnasında ödemeniz gerekiyor. Kalan tutarı ise hostele ulaştığınızda elden verebiliyorsunuz. Aynı otelin farklı kanallara farklı fiyat vermesi her ne kadar ilginç olsa da, maalesef rekabet şartları bunu gerekli kılıyor. Biz de EcoTripSoS olarak sizleri bu rekabet konusunda biraz daha bilinçlendirmek istedik, umuyoruz ki faydalı olabilmişizdir.

Leave a reply

Your email address will not be published.

5 × 3 =

  • 0
 
 

Küresel Vize Rejimi Haritası: VisaMapper

EcoTripSos olarak şimdiye kadar bir takım seyahat dostu siteyi sizlere tanıtmaya gayret ettik, gezerken kaç para harcayacağınızdan tutun da (numbeo) uçağınızın en rahat koltuğunun [...]

  • 0
 
 

Turizme Dair 16 İlginçlik

Turizm, dünyanın tamamını ilgilendiren, gıda gibi, sağlık gibi sonu asla gelmeyecek olan sektörlerden, çünkü tarih boyunca insanlar çeşitli sebeplerle yer değiştirdiler ve duracak [...]

  • 0
 
 

Sık Karşılaşılan Turist Kazıklama Yöntemleri

Gezmek güzel şey… Yeni yerler, yeni insanlar, yeni hayatlar hatta yeni aşklar kazandırıyor insana. Her gittiğimiz yerde yeni şeyler öğreniyor, belki de bildiklerimizin aslında yanl[...]