EcoTripSoS - Hostel Rehberi

Hostel Nedir?

Hostel kelimesinin Türkçe karşılığı yurttur. Evet, bildiğiniz yurt. Peki bunun gezip tozmakla ne alakası var? Bir oda düşünün, içinde 4 adet ranza ve hiç tanımadığınız 7 kişi var. Tatilinizin birkaç gecesini burada geçirir miydiniz?  Özellikle sorumuza “hayır” cevabı verenler, lütfen yazımızın devamını okuyun ve ne kadar güzel bir fırsatı tepmek üzere olduğunuzu görün!

Hosteller, kalabalık bir grup ile aynı odada uyumaktan rahatsız olmayan gezginler için idealdir. Yeni kültürler tanıyabilir, yeni arkadaşlıklar edinebilirsiniz. Hem de sadece birkaç Euro’ ya. Hosteller inanılmaz ekonomik (Gecelik 8-10 Euro) ve eğlencelidir. Odaları sizi kardeşlerinizle aynı odada ranzalarda uyur gibi hissettirir. Evet, evet yanlış anlamadınız hostellerin birçoğunda ranzalar bulunuyor ve siz o ranzalarda uyuyup, dinlenebiliyorsunuz.

hostel odası

Birkaç tip hostel odası vardır. Seçim yaparken bunlara dikkat etmenizi öneririm.

PRIVATE ROOM

Private odalar özel olan odalardır. Diğer oda tiplerine göre daha pahalıdırlar. Rezervasyon yaptırdığınızda odada tek başınıza bile kalsanız oda kaç kişilik ise o tutarı ödersiniz. Öve öve bitiremediğimiz hostel ruhundan da mahrum kalırsınız.

DORM ROOM

Dorm odalar birden çok gezginin kaldığı odalardır. 4-8 kişilik olanları yaygındır. Hostel görevlisi size kaç kişi ile kalacağınızı belirtir. Açıkça söylemek gerekirse hostel deyince akla gelen zaten bu tür kalabalık odalardır. Diğer bir deyişle, hostelin keyfi böyle çıkar! Ranzanıza yerleşin ve yeni arkadaşlarınıza “merhaba” deyin.

MALE,FEMALE,MIXED ROOM

Adından da anlaşıldığı gibi odalar cinsiyete göre değişir. Male odalarda sadece baylar, female odalarda sadece bayanlar kalabiliyor. Mixed odalar ise karışık gruplar içindir. Bay ya da bayan bu odalarda kalabilir.

Genelde oda ucretlerine kahvaltı da dahil olur ve bu odaların (private room hariç) her birinin bulunduğu katta birer tuvalet, banyo ve mutfak bulunur. Bunlar ortak kullanım içindir. Fakat bir kaç Euro fazla ödeyip tuvalet ve banyosu içinde olan odaları da tercih edebilirsiniz.

hostel ortamı

Hostellerin en guzel yanı yeni arkadaşlıklar edinmek ve şuphesiz eğlenmek. Hosteller farklı ulke ve milletlerden insanlarla bir arada olup anılarınızı paylaşmak, onların kulturlerini tanımak için ucuz bir fırsattır.

Birlikte konakladığınız gezginlerle değişik aktivitelere de katılabilirsiniz. Örneğin bir sahil kasabasında tekne turlarına çıkabilir, dalış yapıp su altını keşfedebilirsiniz. Dilinizi geliştirmeniz için de anılar paylaşıp dinleyebilirsiniz. İnanın bundan haz alacaksınız.

Hosteller sizi tanımadığınız insanlarla aynı odada kaldığınız için korkutmasın. Onlarda tıpkı sizin gibi dusunup sizden çekiniyor, emin olabilirsiniz. Fakat almanız gereken bazı kuçuk güvenlik önlemleri de var tabi. Cuzdan, pasaport gibi özel ve değerli eşyalarınızı yanınızdan ayırmayın. Boynunuza asabilir veya yastığınızın altına koyabilirsiniz.

Peki, hostelleri nereden buluruz?

Eskiden olduğu gibi hostel sayısı günümüzde çok fazla olmasa da yok olmayan, ayakta kalmayı başaran hosteller halen bulunmaktadır.

Tıpkı otellerde olduğu gibi online kanallar yoluyla hostel rezervasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer seçenek yerini tespit edip çat kapı da gidebilirsiniz.

Özetle hosteller, tatilini ucuza getirmek isteyen, aynı zamanda da sosyal hayattan kopamayan insanlar için en uygun tercihtir. Geceliği 8-10 Euro’dan konaklamanızı gerçekleştirirken 20 yeni arkadaş edinmenin keyfini sürmek için hostelleri tercih edebilirsiniz.

Leave a reply

Your email address will not be published.

5 × 3 =

  • 0
 
 

2015 Yılı Seyahat Sektörü Trendleri

Tatil için para biriktirme ve belirli hizmetlerin ücretleri konusunda bir süredir yazıyoruz. Fakat 2014 yılının tatil sezonu neredeyse bitiyor (seyahat sezonu ise asla bitmez!). Pe[...]

  • 0
 
 

İstatistik ve Örneklerle Hollanda Efsaneleri

Her yılın en popüler turizm destinasyonlarından biri Hollanda. Herkesin gitmek için farklı nedenleri var, kimimiz tarihi, kimimiz kültürü, kimimiz “yasal olanakları” için Hollanda’[...]

  • 1
 
 

Dünyanın En Eski Şehirleri

Tarihin başlangıcından beri insanlar yemek, uyumak ve üremek için güvenli bir yer aradılar. Süreç boyunca mağaralar, ağaçlar buldular ya da içinde yaşabilecekleri evler inşa ettile[...]