Dünyanın En Huzurlu Ülkeleri

Dünyanın En Huzurlu Ülkeleri

Çevremizdeki bir çok insanı başka bir ülkede yaşamanın hayalini kurarken görürüz zaman zaman. Herkesin kendine göre nedeni ve herkesin kendine göre bir “en güzel” ülkesi var. Peki ne arar insan yaşamak istediği ülkede? Para mı? Aşk? Huzur? Macera? İşin aslı, bu yer değiştirme isteğinin “kafa rahatlığından” daha fazlası değil. Ya para kazanınca rahat eder kafanız, ya aşkınızı bulunca, ya da sessiz sakin, suç oranı düşük temiz bir muhitte yaşayınca.

Dedik ya herkesin bir “en güzel” ülkesi vardır diye, Sydney, Avusturalya merkezli “Ekonomi ve Barış Enstitüsü” bu “en güzel” ülkenin tespit edilebilmesi için etraflı bir çalışma yapıyor her sene, adına da “Global Peace Index” diyor. Genelde Türkçe’ye “Küresel Barış Endeksi” diye çevrilse de, “Küresel Huzur Endeksi” demeyi seviyorum ben buna. Çünkü kriterlerin tamamından yüksek puan alan bir ülkede huzur hüküm sürer diye düşünüyorum. 22 tane kriteri var puan sisteminin. Aşağıdan devam edelim. Ancak “huzur” kriterlerine geçmeden önce, ülkelerin sosyo-ekonomik verilerine dayanılarak hazırlanan araştırma sonuçlarından derlediğimiz diğer listelere de göz atmanızda fayda var:

1. Asgari ücretin en düşük olduğu ülkeler

2. Din Olgusunu Önemsemeyen Ülkeler

3. Orduya en çok yatırım yapan ülkeler

4. Nüfusu en büyük ülkeler

5. Suç oranı en düşük ülkeler

6. İntihar oranı en yüksek ülkeler

7. Asgari ücretin en yüksek olduğu ülkeler

Global Peace

1. İç ve dış kaynaklı çatışma sayısı toplamı

2. Organize çatışmalardaki ölü sayısı (dış kaynaklı)

3. Organize çatışmalardaki ölü sayısı (iç kaynaklı)

4. Organize çatışmaların seviyesi (iç kaynaklı)

5. Komşu ülkelerle ilişkiler

6. Toplumun suç oranı algısı

7. Mülteci ve diğer göç etmek zorunda kalmış insan sayısı

8. Siyasi istikrarsızlık

9. Terör faaliyetleri

10. Siyasi amaçlı terörün boyutu

11. 100,000 kişi başına düşen cinayet sayısı

12. Şiddet suçlarının seviyesi

13. Şiddet içeren toplumsal eylem olasılığı

14. 100,000 kişi başına düşen tutuklu ve hükümlü sayısı

15. 100,000 kişi başına düşen iç güvenlik ve polis unsuru sayısı

16. Askeri harcamaların gayrı safi yurt içi hasılaya oranı

17. Ordu mensubu sayısı

18. 100,000 kişi başına düşen silah hacmi (alımlar)

19. 100,000 kişi başına düşen silah hacmi (satışlar)

20. Birleşmiş Milletler Barışı Koruma Misyonlarına yapılan katkı

21. Savunma ağı ve nükleer silah kapasitesi

22. Hafif silahlara erişim kolaylığı

Üşenmeyip listeyi okuyan okuyucularımız listeyi “Küresel Huzur Endeksi” olarak çevirmekte ne kadar haklı olduğumu görmüşlerdir sanıyorum, takdir edersiniz ki bu 22 maddenin 22’sinden de düşük puan alan bir ülke kesinlikle huzurlu bir ülkedir. Peki nerde bu huzur kumkuması, barış yumağı, çiçek kızanlarının topak topak yaşadığı güzelim ülkeler?

Hemen enstitünün 2013 araştırmasının sonuçlarına göre ilk 10 sırayı kapan ülkelerle devam edelim o zaman, tabii ki sondan başa doğru. En huzurlu ülkeler listemizi okumayı bitirdikten sonra Dünyanın Suç Oranı En Düşük Ülkeleri listemize de göz atmayı unutmayın!

10. Belçika

Cinquantenaire takı, Manneken Pis heykeli ve oldukça ilginç görünen Atomium heykeliyle Batı Avrupa’nın batısında küçük bir ülke konumunda olan Belçika, en huzurlu ülkeler sıralamasında 10. sırada.

Atomium Brussels

Atomium

9. İsveç

Listede yok diye korkmuştum başta, görünce şaşırmadım. Hem tarihsel, hem parasal zenginliğiyle kaçak göçmenlerin rüyası olan İsveç, huzur yönünden de dünyanın sayılı ülkeleri arasına girmeyi başarıyor.

Vasa War Ship

Vasa Savaş Gemisi, Stockholm

8. Kanada

Dertsiz tasasız insanların ülkesi Kanada tabii ki de ilk 10’un içinde. Yalnızca kendisi yemeyen, başkalarıyla da paylaşan Buz Hokeyi ve Amerikan Doları’ndaki yeşil renkli boyayı üretmesiyle ünlü Kanada, her yıl ülkeye 250,000 civarı göçmen kabul ediyor.

Rocky Mountains

Rocky Dağları, Kanada

7. Finlandiya

Fincede adı oldukça alakasız bir şekilde “Suomi” olarak telaffuz edilen, önce soğuk durup sonradan can içinde can olan sarışınların bolca bulunduğu Finlandiya’da dünyanın 7. huzur merkezi olarak belirlenmiş. Ekstra bir bilgi, dünyanın eğitim üstatları olan Finli dostlarımız çağın gereklerine hızlıca ayak uydurdu ve ilkokul öğrencilerine kalem tutmayı öğretmeden önce klavye kullanmayı öğretmeye başladı. Bizde ise halen mavi-kırmızı çizgili “güzel yazı defteri” hüküm sürüyor.

Olavinlinna Castle

Olavinlinna Kalesi, Finlandiya

6. Japonya

Restaurantlarında bahşiş verilmeyen, kamusal alanda içki yasağı olmayan, suç oranı (Monako’dan sonra) en düşük ülke olan Japonya’nın çipil çipil gözlü sevimli insanları şüphesiz bu huzurun ortaya çıkmasındaki en önemli faktör. Anime de güzel bir şey neticede…

Kinkaku-ji Golden Pavilion

Kinkaku-ji (Altın Tapınak Kinkaku)

5. İsviçre

İsmi zikredildiğinde akla “para” gelen İsviçre bu listede olmayacaktı da, Bilecik – Gölpazarı mı olacaktı sayın okuyucu? Koskoca Albert Einstein bile yaşadıysa vardır bu ülkenin bir hikmeti diyor ve Alpler’de gah dedesigille koyun sağan, gah Peter ile yakınlaşan Heidi’ye selamımızı çakıyoruz.

Segl-Maria, Switzerland

Segl-Maria, İsviçre

4. Avusturya

Doğasıyla dudak uçuklatan, gotik mimarinin leziz örnekleriyle parmak ısırtan, Schnitzeliyle olsun Tafelspitziyle olsun yürek hoplatan, insanın adeta “gadasını alan” Avusturya, insanın derdini kederini 4. sıradan alma potansiyeline sahip bir ülke. Mimarisi marifetiyle sokaklarında yürümek bile bir farklı ülkenin.

St Stephen Cathedral

St Stephen Katedrali, Viyana

3. Yeni Zelanda

Öncelikle ANZAC’ın açılımının “Australian and New Zealand Army Corps” olduğunu belirtelim. Aslında bir çoğumuz Yeni Zelanda’nın göz alıcı doğasına aşinayız, tabii ki Yüzüklerin Efendisi serisinden. Bunun yanında, bir ada düşünün, etliye sütlüye karışmıyor, kendi halinde yaşayıp gidiyor. Yeşili yemyeşil, mavisi masmavi, koyunu da meşhur. Kasketinizi takıp, köstekli saatinizi cebinize koyup gitmez misiniz buraya? Yeni Zelanda, dünyanın en huzurlu 3. ülkesi ünvanını fazlasıyla hak ediyor.

Lake Tekapo, New Zealand

Tekapo Gölü, Yeni Zelanda

2. Danimarka

Dünyanın en huzurlu 2. ülkesi olduğu rakamsal verilerle tescillenmiş olan Danimarka, aynı Hollanda gibi, hunharca bisiklete binen insanlarla dolu. Havası biraz soğuk olsa da, yazın deniz kenarına inip (çıkıp?) tatil yapmak için en iyi ülke olmasa da, asayiş olayları ve çatışma yoğunluğu bakımından insanı hiç üzmeyen bir ülke. Sırf Roskilde Katedrali’nin bir fotoğrafını çekmek için bile gidilir.

Roskilde Cathedral, Denmark

Roskilde Katedrali, Danimarka

1. İzlanda

Bu adalarda var bir şey. Gariptir, İzlanda’da hem huzur, hem akrabalar (nüfusun akraba oranı en yüksek ülkedir İzlanda) hem para, hem de inanılmaz bir doğa var İzlanda’da. Vaktiyle tanrısal önem atfedilmiş, Aurora Borealis ya da Kuzey Işıklarını duydunuz mu mesela? Gecenin karanlığını yaran yeşil, kırmızı, mavi, aklınıza gelen her renkte bir yol düşünün. İşte böyle bir manzara yumağı İzlanda. Enerji ihtiyacını da %85 gibi ciddi bir oranda milli ve sürdürülebilir kaynaklardan sağlayan İzlanda, tuzu kurulukta dünya lideri.

Aurora Borealis, Iceland

Kuzey Işıkları

Şu an Türkiye’nin konumunu merak ettiğinizin farkındayız. O yüzden hemen belirtelim, bu listede Türkiye 134. sırada. Mozambik, Zambia, Arnavutluk gibi ülkelerin bayağı altında kalıyor.

Suç oranları bakımından dünya liderleri için de suç oranları en düşük olan ülkeler sayfamıza göz atın!

Huzur yetmez, para da lazım diyenlerdenseniz Dünyanın En Çok Asgari Ücret Ödeyen 10 Ülkesi listesine de muhakkak bir bakın derim.

Bu makalemizde de bizden bu kadar, haydi eyjafjallajökull!

3 Comments

  1. Pingback : Basın Özgürlüğünün En Fazla Olduğu Ülkeler

  2. Pingback : Suçun Nedenleri ve Suç Oranlarının En Düşük Olduğu Ülkeler | EcoTripSos

  3. Pingback : Garip Yerler | EcoTripSos

Leave a reply

Your email address will not be published.

nineteen − twelve =

  • 0
 
 

Buz Oteller: Nedir? Nerede Bulunur?

Kar, buz ve dokunduğunuz her yerin soğuk olduğu bir ortam düşünün... Tatilinizi böyle bir yerde geçirmek ister miydiniz? "Kesinlikle hayır!" diyorsanız tekrar düşünün, çünkü karın [...]

  • 0
 
 

Ücretsiz Konaklama Mı? Ne Diyorsunuz?

Seyahat etmek istiyoruz fakat otellerin yüksek oda fiyatları bizi ürkütüyor. Tabi ki böyle bir durumda seyahat planlarımızı hızla iptal ediyoruz, değil mi? Eğer bu soruya “Evet” ce[...]

  • 1
 
 

Hosteller Hakkında Bilinmeyenler

İster Interrail yapalım, ister Balkan Turu, otostop ya da standart bir tatil, birçoğumuzun yolu bir şekilde hostellerle kesişiyor. Aslında çoğumuzun hostelleri kullanma nedeni aynı[...]