USA Rail Pass

Interrail Amerika (USA Rail Pass) Nedir?

Trenle gezi, tren turu, interrail, “abi bu yıl Interrail yapalım kesin” derken sizlere Interrail hakkında detaylı bilgi verebilme fırsatını yakalamış, nerede kalınır, nasıl gidilir, kaç para harcanır gibi konuların hepsine değinmiş, gezip görülecek yerler konusunu da sizin zevkinize bırakmıştık. Fakat çok önemli bir noktayı atladığımızı farkettik.

Interrail deyince akla hep ‘trenle avrupa turu’ geliyordu son yıllara kadar, hatta bir çoğumuz konuya hala böyle bakıyoruz. Fakat artık ‘Interrail yapalım’ diyen arkadaşınıza sormanız gereken bir soru var: “Avrupa mı, Amerika mı?

Evet, halen az bilinen bir konu olsa da, Amerika Birleşik Devletleri’nde de tren turu yapmak mümkün, hem de tüm eyaletlerde geçerli ve 45 güne kadar!

interrail america

Peki Amerika’da Interrail nasıl yapılır?

Öncelikle şunu söylemeliyiz, bu sistemin Amerika’daki adı Interrail değil. Alacağınız biletin tam adı ‘USA Rail Pass‘. Fakat Türkiye’de tren turu deyince akla gelen isim Interrail olduğu için, çoğunlukla buralarda ‘Interrail Amerika’ diye anılıyor.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu sistemi kullanmak için bir bilet alıp Amerika’ya gitmeniz yeterli. Daha sonra o tren senin, bu tren benim, eyalet eyalet gezebiliyorsunuz seçtiğiniz süre boyunca. Tabii ki de süre ve biniş kısıtlamalarına uymak şartıyla.

USA Rail Pass (Interrail Amerika) Bilet Türleri

Interrail Amerika organizasyonunda 3 tip bilet bulunuyor, aşağıya sıralayalım:

15 gün içinde 8 biniş: Aynı tanıdığımız, sevdiğimiz Interrail’deki gibi işliyor aslında sistem. Bu bilet 15 gün boyunca geçerli. Toplam 8 kez kullanabiliyorsunuz trenleri. Daha sonra biletiniz iptal oluyor.

30 gün içinde 12 biniş: Bu bileti de 1 ay boyunca kullanabiliyorsunuz. Toplamda 12 kez trene binme hakkınız var.

45 gün içinde 18 biniş: USA Rail Pass uygulamasının en geniş kapsamlı bileti… Tam 45 gün geçerli olan biletinizle 18 kez tren kullanabiliyorsunuz.

Bu bilgiyi turu düzenleyen Amtrak şirketinin sitesinden aldık. Fakat turun Türkiye’de dağıtımını yapan Interrail America isimli kuruluşun internet sitesinde 15 yerine 20 gün olarak belirtilmiş minimum geçerlilik süresi. Amtrak sitesinde 30 gün olarak belirtilen orta sınıf bilet de Interrail America’da 35 gün olarak tanımlanmış. Ayrıca bir anlaşmaları olabilir, arayınız, sorunuz.

Bilet türlerinde dikkat edilmesi gereken nokta biniş sürenizi geçirmemek olduğu gibi biniş sayınızı da aşmamak. Çünkü bu durumda biletinizin hiç fonksiyonu olmadığından tekrar bilet almanız gerekiyor.

interrail america

Interrail Amerika’yı Kim Düzenliyor?

Interrail Amerika, ya da USA Rail Pass, Amerikan ulaşım şirketi Amtrak düzenliyor. Türkçe okuyunca oldukça eğlenceli bir isim olan Amtrak, üst satırda bağlantısını verdiğimiz site üzerinden bilet satışı yapıyor. Kredi kartınızla aldığınız USA Rail Pass’inizi Amerika’ya ulaştığınızda basılı bilet şeklinde alabiliyorsunuz. Bu durumda zaten ödeme yapmadan önce sistem size biletinizi hangi istasyondan almak istediğinizi soruyor. Fakat bunun için önceden Amtrak’e konuyla ilgili bir e-posta göndermeniz gerekiyor. Onlar da size yardımcı oluyorlar.

Bir de bu hizmeti Türkiye’de ayağınıza getiren bir kuruluş mevcut. Adı da Interrailamerica. Ankara merkezli şirketin İstanbul’da da bir temsilciliği var. Bu seçenek, dediğimiz gibi, hizmeti size getiriyor (tabii bir ücret karşılığı) ve biletlerin alınmasından konaklamaya kadar her konuda sizi yönlendiriyor. Bunun yanında (ücretli olduğunu sandığım) vize danışmanlık hizmeti de var şirketin. Yani bir kez gidiyorsunuz, sonra içiniz rahat, her şeyi sizin adınıza hallediyorlar.

Interrail Amerika bileti ne kadar?

Yukarıda da söylediğimiz gibi USA Rail Pass sahibi olmanın iki yolu var, biri Amtrak sitesinden doğrudan alış-veriş, biri de interrailamerica.com aracılığıyla satın almak. Doğal olarak ikisinin arasında bir fiyat farkı var, kimsenin hayrına sizi tatile göndermeyeceğini hatırlatalım. Fiyatlar ise aşağıdaki tabloda. Tekrar hatırlatalım, Amtrak sitesinde 15 gün görünen küçük paket Interrail America sitesinde 20 gün olarak verilmiş, 30 gün olarak verilen orta boy paket de 35 gün olarak yayınlanmış. Farklı bir anlaşma yapılmış olabileceğinden dolayı arayıp sormakta fayda var. Neyse, fiyatlara dönelim…

Bilet TürüAmtrakInterrail America
15 Gün (8 Biniş)*$449$649
30 Gün (12 Biniş)**$679$849
45 Gün (18 Biniş)$879$1029
Kayıt ÜcretiX$100
                                                                                                                                                                                    *Interrail America sitesinde 20 gün                                                                                                                                                                                     **Interrail America sitesinde 35 gün

Interrail America’nın size yolculuk maliyeti yukarıdaki gibi. Turu düzenleyen Amerikan şirketten satın aldığınızda fiyatlar cüzdanınızın lehine işliyor gibi görünüyor. Tabii bu durumda işin tamamına kendiniz koşturmalısınız. Yani akıcı İngilizce ve oraya buraya koşturacak enerji şart. Bu ikisini bünyenizde barındırıyorsanız, cebinizi düşünerek hareket edebilirsiniz.

Diğer yandan, parasını verebilir, hizmeti ayağınıza da getirebilirsiniz. Özellikle İngilizcesine güvenmeyen interrailciler için ikinci seçenek daha avantajlı. Çünkü yukarıda da söylediğimiz gibi her şeye kendiniz koşmak zorunda kalacaksınız. Interrail America’dan ise konaklamaya kadar yardım alabiliyorsunuz.

usa rail pass

Interrail America için vize gerekli mi?

Amerika Birleşik Devletleri’nden bahsediyoruz, üfürüğünüzün bile sınırı geçmesi için vize almak zorundasınız. Paşa paşa evraklarınızı toplayacak, her türlü bilginizi konsolosluğa ibraz edecek, parmak izi kaydınızı da verdikten sonra (pasaport için olan değil, bir kez de Amerikalılara vermeniz gerekiyor) vizenizi alıp seyahatinize başlayabilirsiniz.

Yalnız şöyle bir durum var, USA Rail Pass’i Interrail America’dan aldığınızda (belki almadığınızda da olabilir, ama aldığınızda kesin), kültürel değişim programı katılımcısı olarak pasaport harcından muaf tutuluyorsunuz.

İyi de Amerika’ya tren var mı?

Atlas Okyanusu’nu geçmek için türlü tren projeleri olsa da, henüz hiç biri hayata geçirilmiş değil. O yüzden Amerika’ya uçakla (ya da gemiyle?) gitmek zorundasınız. Zaten yukarıda bahsettiğimiz ‘Biletinizi alacağınız yer’ meselesi bu yüzden önemli. Uçağınız California’ya inecekse gidip de ‘Biletimi New Jersey’den’ alacağım demek gibi bir hata yapmazsınız umuyoruz. Kıtanın öbür ucuna bir daha uçak bileti ödersiniz yoksa.

Interrail Amerika toplam kaç paraya patlar?

Bilet fiyatlarını yukarıda belirtmiştik. Bunun üzerine uçak bileti maliyetini eklemeniz gerekiyor. Bu noktada ucuz uçak bileti bulma yolları makalemiz işinize yarayabilir. Biletimizi aldık, uçak biletimizi aldık, vize ücretimizi de ödedik. Amerika’ya varmaya yetiyor bunlar. Peki varınca bitiyor mu? Bitmiyor.

Bundan sonrası tamamen size bağlı. Pahalı bir restaurantta yemek yerseniz ‘çok’, ucuz bir tanesini seçerseniz ‘az’ para harcarsanız. Otelde kalırsanız ‘çok’, hostelde kalırsanız ‘az’ para harcar, Couchsurfing yaparsanız ‘hiç’ para harcamazsınız. Her gördüğünüz müzeye girerseniz ‘çok’, parklarda gerine gerine yatarsanız ‘az’ harcarsınız. Yani tamamen size bağlı. Ulaşım maliyetinden sonra ‘ne kadar yeriz’ meselesi devreye giriyor. Fakat hangi şehir pahalıdır, hangisi ucuzdur diye bir çekinceniz varsa hemen rahatlayın. Bekliyorum…

Rahatladınız mı? O zaman ‘tatilde kaç para harcarım’ makalemizi okuyup şehir şehir fiyat bilgisi almanın yolunu öğrenebilirsiniz. 

usa rail pass hostel

Interrail America’da nerede kalınır?

Nerede kalınmaz ki? Oteller, hosteller, parklar, bahçeler, daha da iyisi, yerli halkın evi! Yani işin doğrusu, konaklama imkanları size kalmış. Biletinizin konaklama özelliği yok. Fakat Interrail America şirketinden konaklama talebinde bulunabiliyorsunuz.

Dediğimiz gibi, ister otelde kalın, ister hostelde, ister couchsurfing yapın (bence couchsurfing yapın). Tercih sizin.

Yine de siz en iyisi ucuz konaklama sayfamıza bir göz atın, konaklama alternatiflerinin hepsini görün.

Özetle, Amerika keşfedilmesi gereken devasa bir ülke. Her bir eyaletinde ayrı bir kültürü barındırıyor ve tanıdığım Amerikalılardan edindiğim izlenime dayanarak söylüyorum (ki bunlar Teksaslı bir kuaförden tutun da ABD Büyükelçiliği Eğitim Ateşesi’ne kadar geniş bir skalaya yayılır nedense) acaip sıcak kanlı insanlar. Çok eğleneceğiniz (ve daha da çok öğreneceğiniz) bir tatil olacağı baştan belli olan bu programa katılmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz!

Leave a reply

Your email address will not be published.

eight + thirteen =

  • 0
 
 

Okuduğunu Anlamada En Başarılı 10 Ülke

Güncel verilere göre dünya nüfusunun %84'ü okuma yazma biliyor [1]. Bu rakam muhakkak ki yeterli değil, fakat çok da kötü sayılmaz. Diğer yandan, okuyabilmek ve okuduğunu anlayabil[...]

  • 0
 
 

Turizme Dair 16 İlginçlik

Turizm, dünyanın tamamını ilgilendiren, gıda gibi, sağlık gibi sonu asla gelmeyecek olan sektörlerden, çünkü tarih boyunca insanlar çeşitli sebeplerle yer değiştirdiler ve duracak [...]