EcoTripSos - Interrail İpuçları

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Interrail İpucu!

Daha önceki yazımızda Interrail nedir, ne değildir, nasıl yapılır gibi konulara açıklık getirmeye çalışmıştık. Bu konuda sizlere faydalı olabildiğimizi umuyoruz. Yazıyı okuduk, Interrail için gaza geldik, bu yaz kesin yapıyoruz, en az 3 kankayı bağladık mı tamamdır bu iş! Biletimizi aldık, en ışıltılısından Schengen vizemizi de pasaporta ekledik, bitti mi? Tabii ki bitmedi! Interrail seyahatinizin sizi bir dağcı komando, bir evsiz, bir yolsuz yapmaması için dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var! EcoTripSoS – Ucuz Tatil Rehberi’nin işi de sizi bunlar hakkında bilgilendirmek! Öyleyse hep birlikte Interrail ipuçlarına bir göz atalım.

1. Interrail yapacaksanız, her şeyi planlayın.

Evet, nereye gideceğinizi, ne kadar kalacağınızı, hatta mümkünse saat kaçta gideceğinizi… Her şeyi planlayın. Aslında seyahatlerde bu kadar planlı hareket etmeye karşıyım prensip olarak (Kosova’ya diye Sırbistan’dan çıkıp, akşam kendimi Makedonya’da bulmuşluğum vardır.). Fakat Interrail bir zaman ve bütçe işi neticede. Bilet sürenizin dolduğu gün dönüş destinasyonunuzda olmak zorundasınız ve bunu esnetemezsiniz. O yüzden laptopunuzu kucağınıza alın ve tercihen akıllı telefonunuzda saklayabileceğiniz bir Excel tablosu üzerinde planınızı yapın. Daha da önemlisi, planınıza sadık kalın.

Interrail Bütçenize Dikkat!

2. Bütçenizi iyi ayarlayın. Ayarı kaçırmayın!

Excel tablosundan devam… Interrail süresince muhattap olacağınız her bir harcama kalemi için maksimum miktarı önceden belirleyin. Örneğin hostellere gecelik 15 Euro gibi limitler belirleyin ve bunlara sadık kalın. Zaten bu işi gerçekçi bir şekilde yaparsanız sıkıntı yaşamayacaksınız. Bir de acil durumlar için kenarda tuttuğunuz ve asla harcamadığınız bir meblağ belirleyebilirsiniz. Beklenmeyen olaylarla karşılaştığınızda hayat kurtarabilir. Peki bunların Excel’le ne alakası var?

Şöyle, eğer bütçeniz gerçekten kısıtlıysa paranızın son güne kadar yetmesini sağlamak yine planlamadan geçiyor. Basit toplama – formüllerini kullanarak cebinizden çıkan ve kalan para miktarının hesabını sürekli olarak cep telefonunuzda taşıyabilirsiniz. Mesela bu tabloya bakıp günlük limitinize ulaştığınızı gördüğünüzde siparişinizi iptal edebilir, hesabı ödememek için karşınızdaki Hollandalı sarışından koşarak uzaklaşabilirsiniz!

Hafif Seyahat Edin!

3. Hafif seyahat edin!

Unutmayın, Interrail yapıyorsunuz, ‘Bugün Ne Giysem?’ yarışmacısı değilsiniz. Her gün ayrı bir kıyafet giyiyor olmanız emin olun ki ecnebilerin umrunda bile değil! İşinde ekmeğinde insan hepsi…

Şakası bir yana, fazlaca yürüyeceksiniz ve sırtınızdaki çanta giderek ağırlaşacak (dağcı komando derken demek istediğim buydu.) Diğer yandan, çantanızı her yere taşımak size yalnızca fazladan yorgunluk getirecek. Soğuk geceler için (ki gerçekten soğuk olabilir bazı ülkeler) bir adet uzun kollu giysi, bir pantolon sizi 1 ay idare edecektir. Her gün t-shirt değiştirmeseniz de olur, 30 tane t-shirt taşımak yerine bir koltukaltı spreyi size kolaylık sağlayacak, çantanızı hafifletecek. Zaten kaldığınız bir çok yerde 24 saat duş imkanı ve çamaşırhane olacak. Haftada bir vereceğiniz 5-10 Euro sizi ciddi bir yükten kurtarabilir. Gece hayatına karışmak istiyorsanız da fazlaca ütü gerektirmeyen, buruş kırış olmayan basit bir kıyafet işinizi fazlasıyla görür. Bembeyaz dişler, sağlıklı omurgalar!

Bu olmadı galiba, neyse aldınız siz mesajı.

4. Otelinizden / Hostelinizden / Ev sahibinizden yardım isteyin!

Bir şehre ulaştığınızda haldır haldır (haldır haldır?) yürümeye başlamadan önce mutlaka kalacağınız yerdeki görevliden bir şehir haritası isteyin. Adamların işi bu, muhakkak vardır ellerinde. Bu sayede amaçsızca yürümek bir yana, haritanızda işaretli olan gezilesi-görülesi yerlere doğru emin adımlarla gideceksiniz ve yürüdüğünüze değecek!

Pusula Kullanın!

5. Pusula kullanın!

Yeni başlayanların asla aklına gelmeyen, süper basit ve süper kullanışlı bir alet, pusula! Kullanım şekli de şöyle: Önemli noktalarda (tren istasyonu, kaldığınız hostel, büyük bir meydan) şöyle bir çıkarıp hangi yönde olduğuna bakıyorsunuz. Hatırlayamam diyorsanız akıllı telefonunuza ya da not defterinize küçük bir not ekliyorsunuz ve interrail seyahatiniz boyunca bir daha asla kaybolmuyorsunuz!

Fakat aranızda benim gibi kaybolmaktan hoşlananlar olabilir. O arkadaşları tenzih ediyorum (nasıl tenzih edildiğini bilmiyorum).  Londra’da özellikle yanıma harita almadan çıktığım günler olmuştu ve gittiğim yerleri ev sahibime tarif etmem gerekmişti çünkü bir çoğunu bilmiyordu. ‘Sen artık Londralı olmuşsun!’ demedi tabi… O emekliler arasında geçen bir diyalog çoğunlukla.  Kısacası bazen kaybolmak ziyadesiyle eğlenceli şehir turlarına sebebiyet verebiliyor

6. Tren dışı alternatiflere de göz atın!

Bazı şehirlerde gitmek istediğiniz yer istikametinde bir tren olmayabilir, ya da saatleri size uymayabilir. Bu durumda diğer alternatiflere bakmaktan çekinmeyin. Bir daha ne zaman geleceksiniz ki?

7. Treninizi rezerve edin!

Turizmde high season olarak bilinen yoğun dönemlerde, özellikle turizm anlamında yoğun şehirlerde, trenlerde yer bulamayabilirsiniz. Yapmanız gereken o şehre vardığınızda ayrılış treniniz için rezervasyon yaptırmak. Bilet almak demiyorum, interrail yapan insanız sonuçta.

Islak Mendil Çok Mühim!

8. Islak mendil / havlu taşıyın!

Sıcak yaz günlerinde kulak arkasına sürüldüğünde dehşetengiz bir ferahlık hissi veren ıslak mendillerin yurtdışındaki kullanımı aslında çok daha farklı ve kritik bizim için. Genelde çok bahsedilmeyen bir konu olsa da çok önemli. Çünkü, biraz mide kaldırabilir ama, Türkiye sınırını aştığınız andan itibaren çok sevdiğimiz ‘taharet musluğu’ konsepti tarihe karışıyor (klozetin içindeki su fışkırtan şey var ya, o işte). Alaturka sistemlerden alışık olduğumuz mavi veya kırmızı maşrapa da Avrupa genelinde kullanılan bir aparat değil. Dolayısıyla tuvalete girmek bazılarımız için kabusa dönüşebilir. İşte ıslak mendil tam da bu noktada devreye girip, interrail esnasında bile o özel anı bizler için daha da özel kılıyor. Siz de sevdiklerinizle… Bir dakika, konu karıştı… Ne diyorduk? Islak mendil kullanın. Evet

9. Küçük bir çantanız daha olsun!

Bu konu da en az ıslak mendil kadar önemli. Şehirde gün içinde yaptığınız gezintilerde kocaman dağcı çantanızı taşıyacak haliniz yok. Her şeyi ceplere doldurmak da çözüm değil. Basit, tercihen katlanıp bir yere tıkıştırılabilen küçük bir çanta kullandığınız takdirde önemli eşyalarınızın tamamını yanınızda taşıyabilecek ve şehir turunun keyfini çıkarabileceksiniz.

ISIC - Öğrenci Kimlik Kartı

10. ISIC – Öğrenci Kimlik Kartı edinin!

‘O ney la?’ dediğinizi duyar gibiyim. Sürekli duyar gibi oluyorum bu ara, EcoTripSoS duyar gibi olma temelleri üzerine kuruludur zaten. Bahsettiğimiz kart, bildiğiniz öğrenci kimliği, fakat bir farkı var. Dünyanın 120 ülkesinde 45.000 noktada öğrenci muamelesi görmenizi sağlıyor. Bu da indirimli biletler, müze girişleri, öğrenci organizasyonları anlamına geliyor. 15 lira ücreti olan bu kartı Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Mersin şehirlerindeki satış ofislerinden ya da http://www.isic.org.tr/ üzerinden online başvuruyla temin edebiliyorsunuz. Öğrenci olmanız yeterli (yüksek lisans, doktora dahil).

Her zaman söylediğimiz gibi, rahatlayın. İnanılmaz bir tatil tecrübesi sizleri bekliyor ve inanın dil bilmemeniz, kalacak yerinizin olmaması, hatta parasız kalmanız bile bunun önüne geçemez. Ne olursa olsun en güzel anılarınızı toplamaya gittiğiniz bu güzel tecrübenin keyfini çıkarın.

Eklemek istediğiniz bir şey mi var? info@ecotripsos.com’a gönderin, yayınlayalım!

Leave a reply

Your email address will not be published.

nine + 12 =

  • 0
 
 

Otostop Çekmek için Bilmeniz Gerekenler

Güncel Türkçe sözlükler ‘seyahat’ sözcüğünü ‘gezi, yolculuk’ olarak tanımlamaktadır. Zaten bizim istediğimiz de gezmek, yolculuk yapmak değil mi? Evet, ama tek farkla. Biz gezerken[...]

  • 0
 
 

Dünyanın En Pahalı Şehirleri

Başka bir şehre taşınmandan önce ilk kontrol edilen detay şehirdeki hayat pahalılığı. Her şehrin kendine özgü bir ekonomik standardı var. Bu da her şehirde ortalama bir hayat süreb[...]