Interrail Nedir?

Interrail Nedir? Nasıl Yapılır?

Yaz yaklaştıkça öğrencilerin birbirlerine en çok sorduğu sorulardan biri de gördüğüm kadarıyla şöyle: “Abi, Interrail diye bir şey varmış. Nası yapılıyor? Yapsak ya?”. Bir çok gencin hayallerini süsleyen ama bir türlü cesaret edemediği, cesaret edip yapanların da tekrar tekrar yapmak istediği bir şey Interrail tatili. Trenlerle yapıldığı herkesçe bilinmekle birlikte, kalan detaylar bir çok sorunun öznesi olarak hayatlarını sürdüregelmektedir. Bize de EcoTripSoS – Ucuz Tatil Rehberi olarak sözü edilen öznelerin niteliklerini açıklamak düşüyor  bu durumda. Kısa bir tanımla başlayalım.

InterRail ya da International Rail, Avrupa Demiryolu İşletmeleri tarafından uygulanan, özellikle 26 yaş altı gençlere ucuz ulaşım imkanı sağlamayı amaçlayan bir demiryolu seyahat programıdır. Yaş konusu önemli çünkü Interrail’de belirlenmiş bilet fiyatları var ve 26 yaşının altındaysanız bu fiyatlar üzerinden %50 indirimli olarak biletinizi alabiliyorsunuz. Zaten aksi takdirde çok da ucuz olmadığını söylememiz gerekir. Özellikle önerdiğimiz otostop, araç paylaşımı gibi yöntemlerin varlığı hesaba katıldığında…

Temel bir tanımdan sonra, bu makaleyi okuyunca biraz daha bilgi almak isteyen okuyucular için aşağıdaki makalelerimize de bir göz atmak iyi gelebilir:

1. Interrail için ipuçları

2. Interrail için güvenlik önerileri

3. Trenle Balkan Turu – Balkan Flexipass

4. USA Rail Pass ya da Interrail Amerika

Trenle Avrupa...

Interrail’i diğer tatil biçimlerinden farklı kılan ise tatilinizi gerçek bir maceraya dönüştürmesi. Avrupa’nın 30 ülkesinde bir ay boyunca (Global Pass) istediğiniz trene ekstra ücret ödemeden biniyor, istediğiniz şehre gidiyor ve sizin gibi Interrailciler ile unutulmaz deneyimler yaşıyorsunuz. Tren sayısı sınırsız, gidebileceğiniz yerler de! Bu sayede her gün farklı bir kültürle tanışabiliyor, farklı bir ülkenin yemeğini yiyebiliyor, bambaşka bir gece hayatında eğlencenin sınırlarını keşfedebiliyorsunuz. Hatta yolculuğunuz 5-6 saat veya daha uzunsa kalacak yer konusunu düşünmenize bile gerek yok! Çünkü gece yolculukları yapıp vagonunuzda uyuyabilir ve otel arama derdi bir yana, 5 kuruş para vermeden kalacak yer konusunu çözebilirsiniz!

Interrail sistemi Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti dahil tüm Avrupa’da geçerli. Tam bir liste yazmamız gerekirse :

Almanya, Avusturya, Belçika, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda Cumhuriyeti, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Lüksemburg, Macaristan, Makedonya Cumhuriyeti, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye, Yunanistan.

Trenle Avrupa...

Nasıl yaparız?

Öncelikle InterRail programında farklı bilet türlerini olduğunu tekrar hatırlatalım ve bilet türlerini kısaca inceleyelim. Verdiğimiz fiyatlar TCDD resmi sitesinde mevcut olup 26 yaş altı, 2. Mevki fiyatlarıdır.

Global Pass

Global Pass, Interrail’in yaygın olarak kullanılan bir bilet türü ve kendi içinde de türlere ayrılıyor. Fakat Global Pass’in bir özelliği var, Avrupa’nın tam 30 ülkesinde geçerli olması! Bu, şu demek oluyor: Siz bu bileti ve gerekli vizelerinizi (ki aslında Schengen ülkelerinin herhangi birinden alınmış vize yeterli oluyor) aldığınız takdirde 1 biletle tüm Avrupa’yı gezebiliyorsunuz. “Kaç gün?” diye soracak olursanız, Global Pass çeşitleri burada devreye giriyor. Seçenekler aşağıdaki gibi…

10 Gün Boyunca 5 Gün Biniş (Flexi): Bu sistemde 10 günde 10 kere tren kullanamıyorsunuz fakat seçeceğiniz 10 günün yarısında trenlere binebiliyorsunuz. Yani ilk gün yolculuk yaptığınızı varsayarsak, ikinci günü gittiğiniz yerde geçirmeniz ya da başka bir ulaşım alternatifi kullanmanız gerekiyor. Fiyatı 181 Euro.

22 Gün Boyunca 10 Gün Biniş (Flexi): Yukarıdaki seçeneğin iki katı şeklinde. Belirlediğiniz 22 gün içerisinde 10 Gün trenlere binme hakkına sahipsiniz. Flexi biletlerde planlamayı iyi yapmak gerekiyor çünkü 10 günlük biniş hakkını erken tüketirseniz son destinasyona ulaşmak zorlaşabilir. Fiyatı 265 Euro.

15 Gün Sürekli: Bu bilet türünde aralık dışında herhangi bir sınırlama yok. Seçtiğiniz 15 gün boyunca sınırsız tren kullanımı sağlıyor. Fiyat 307 Euro.

22 Gün Sürekli: 15 Gün Sürekli seçeneğine 1 hafta ekliyorsunuz, seyahat süreniz uzuyor ve 2 2 gün boyunca sınırsız kullanıyorsunuz trenleri. Fiyat 339 Euro.

1 Ay Sürekli: 22 Gün Sürekli seçeğin bir aylık şekli. Fiyat 435 Euro.

Trenle Avrupa...

Bir Ülke Pass

Bir Ülke Pass türü biletlerde durum biraz daha farklı. Yalnızca bir ülke seçiyorsunuz ve o ülkede 3,4,6 ya da 8  gün boyunca seyahat edebiliyorsunuz. Biletiniz seçtiğiniz ülkeden çıkarsanız geçerliliğini yitiriyor.

Bir Ülke Pass türü biletlerde seçtiğiniz ülkeye göre ödemeniz gereken meblağ değişiyor. O yüzden detaylar için TCDD’nin ilgili sayfasına bakmanızda yarar var. Fakat 8 günlük Bir Ülke Pass biletinin 85 – 218 Euro arasında olduğunu söyleyebiliriz. Batı ve kuzey Avrupa’ya yaklaştıkça fiyatlar artıyor. Balkanlar ve Türkiye’ye yöneldikçe ise düşüyor.

Ne zaman? Nereden?

Interrail bir paket tur organizasyonu olmadığı için bu sorunun cevabı aslında yok. Biletinizin geçerliliği hangi gün isterseniz o zaman başlıyor. Hangi ülkeyi isterseniz de oradan başlıyor. Bu noktada bilmeniz gereken şey şu: Mesela İspanya için Bir Ülke Pass bileti aldınız. Bu durumda Seçtiğiniz tarihte İspanya’da olmanız için yapmanız gereken masraflar size ait olacaktır. Ya da 22 Gün Sürekli biletinizin Finlandiya’da bitti. Uçakla geri dönmek için tekrar bilet parası vermeniz gerekiyor.

Interrail için Vize Gerekli mi?

Çoğunlukla, evet. Çünkü AB ülkeleri Türk vatandaşlarından vize istemektedir ve seyahat amacınız tatil olduğu için sizin de turist vizesi almanız gerekli. Yalnız bir avantaj var, o da Schengen Bölgesi için ortak vize… Giriş yapacağınız ülkeden (ki bu çoğunlukla Yunanistan olur) seyahatinizin tamamını kapsayan bir vize aldığınız takdirde Avrupa Birliği için başka bir vize almanıza gerek kalmayacaktır. Ancak Schengen üyesi olmayan bir ülkeye girmek isterseniz (Örneğin İngiltere) o ülkenin de vizesini almış olmanız gerekiyor. Schengen üyesi ülkelerin listesini de yazalım:

Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Lüksemburg, Norveç, Portekiz, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Malta, Polonya, Slovakya, Slovenya.

Bu ülkelerin vizeleri ortaktır, yani Schengen vizesi almak demek, bu ülkelerin tamamı için giriş izni almak demektir. Diğer bir deyişle bu ülkelerden aldığınız vize Schengen Bölgesi için alınmış bir vizedir. Ayrı bir uygulama yoktur.

Bunların dışında Bulgaristan ve Romanya da geçerli bir Schengen vizeniz olduğu takdirde ülkeye giriş izni veriyor.

Trenle Avrupa...

Interrail Bileti Nereden Alınır?

InterRail Bileti için Gençtur Galatasaray/İstanbul bürosuna gidebilirsiniz. Pasaportunuzla gitmeniz gerekiyor çünkü biletinize pasaport numaranız işlenecek.

Uzakta yaşıyorsanız eğer çözümü var. Pasaportunuzun ilk 2 sayfasının fotokopisini mail ya da faksla Gençtur’a ulaştırıyorsunuz, ödemenizi de aşağıdaki hesaba yapıyorsunuz, biletinizi ücretsiz kargoyla yolluyorlar.

Gençtur

Garanti Bankası Galatasaray Şubesi

Şube Kodu    :  068

Hesap No      :  6296989

Iban No        :  TR89 0006 2000 0680 0006 2969 89

Harcamanız tamamen sizin zevklerinize, gezme yoğunluğunuza, gece hayatınıza bağlı. İsterseniz trenlerde uyur, parklarda yatar, süpermarketlerden yiyecek bir şey alır günde 5-10 Euro gibi paralarla geçinirsiniz, ister otellerde kalır, her gece bir kulübe gider günde 200 Euro harcarsınız. Tamamıyla size kalmış…

Lafı uzatmayalım, eğer macerayı seviyorsanız, şehir şehir gezip her gün farklı bir kültüre maruz kalmak sizi heyecanlandırıyorsa, hostel muhabbetlerini seviyorsanız ve dünyayı, hayatı tanımak istiyorsanız, en ekonomik yollardan birisi Interrail!

Yeni başlayanlar için hazırladığınız interrail ipuçları sayfamıza da bir göz atın! 🙂

Leave a reply

Your email address will not be published.

2 + seven =