İntihar oranları

İntihar Oranı En Yüksek 5 Ülke

İntihar bir çokları tarafından lanetlenen bir eylem olmasına rağmen halen oldukça yaygın. Hiç bir kültür kendini öldürmeyi meşru addetmez fakat istisnalar mutlaka bulunabilir. Örneğin Hollanda ve İsviçre gibi bir kaç ülkede doğru şartlar altında ötenazi (uzmanlar tarafından öldürülmeniz) hakkına sahip olabiliyorsunuz.

NHS kaynaklarına göre intiharın en yaygın nedenleri genel olarak intihara yatkın olma, psikolojik bozukluklar ve problemli sosyo-ekonomik durum olarak görünüyor [1].

Peki rakamlara bakıldığında intihar ölüm oranlarında ne kadar etkili? “World Life Expectancy“, verilerini WHO, Dünya Bankası, UNESCO ve CIA ve ülkelerin sağlık-ölüm sebebi veritabanlarını kullanarak topladığı bir intihar oranları listesi oluşturmuş ve kişilerin kendi hayatına söz vermesi söz konusu olduğunda oldukça kapsamlı kayıtlar tutmuş.

Aşağıda kuruluşun oluşturduğu listenin ilk 5’ini bulabilirsiniz (100000 kişiye oranlanmış). [2].

5. Rusya

st basil's cathedral, russia
St Basil Katedrali, Rusya

WLE verilerine göre intihar oranları söz konusu olduğunda Rusya dünyada 5. ülke konumunda. Her 100000 kişide 23.4 kişi kendi hayatına son veriyor.

4. Swaziland

swaziland needs help
Swaziland’in yardıma ihtiyacı var…

Afrika’nın güneyinde bulunan Swaziland 23.5/100000 intihar oranıyla dünya 4.’sü.

3. Kazakistan

makpal abdrazakova, a female eager hunter in kazakhstan
Makpal Abdrazakova, kartal avına çıkan bir Kazak kadını

Çin ve Rusya’nın devasa komşusu (neredeyse Avrupa kıtası kadar büyük) Kazakistan, insanların en çok intihar ettiği 3. ülke. İntihar oranı 100000 kişide 31.1 kişi.

2. Litvanya

trakai castle, lithuania
Trakai Şatosu, Litvanya

Baltık denizinin küçük ve sakin ülkesi intihar oranlarında oldukça iddialı. Her 100000 kişiden 31.2 kişi bu ülkede intihar ediyor. Baltic Times gazetine göre intiharlar çoğunlukla sosyal ve ekonomik problemler yüzünden gerçekleşiyor [2].

1. Guyana

kaieteur falls, guyana
Kaieteur Şelalesi, Guyana

Ne yazık ki Guyana intihar oranı en yüksek ülke. Ülkedeki ortalama intihar oranı 100000’de 32.5 ve en yaygın intihar yöntemi zirai ilaç kullanarak zehirlenmek [4].

İntihar oranlarının üzücü listesi böyle… Listenin diğer ucunda 0.6/100000 gibi bir oranla Suriye ve Kiribati yer alıyor. ABD 10.3 ile 63 sırada, İngiltere ise 6.0 ile listenin 101.’si. Kanada 9.9’luk oranıyla 67. sıraya yerleşirken Türkiye listenin oldukça aşağısında, 2.2/100000 oranıyla 173. sırada yer alıyor. Ülkemizde çokça şehir efsanesine konu olan Finlandiya ise 20. sırada.

Kaynaklar

1. http://www.nhs.uk/Conditions/Suicide/Pages/Causes.aspx

2. http://www.worldlifeexpectancy.com/cause-of-death/suicide/by-country/

3. http://www.baltictimes.com/news/articles/6210/#.U-j1guN_uV0

4. http://www.youtube.com/watch?v=d3DEnjSkLx8

Leave a reply

Your email address will not be published.

one + nineteen =

  • 0
 
 

En Güvenli Yollar Hangi Ülkelerde?

Trafik kazalarında her yıl binlerce insan yaşamını yitiyor. Bu anlamda yol güvenliğinin önemini tartışmaya dahi gerek yok. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre dünyada her yıl 1 mi[...]

  • 2
 
 

En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Teknolojinin ilerlemesi ve havayolu şirketlerinin sayısının artmasıyla geçmiş yıllarda yalnızca Türk filmlerdeki çok zengin kötü adamlar tarafından kullanılabilen uçaklar her kesim[...]

  • 0
 
 

Otostop Çekmek için Bilmeniz Gerekenler

Güncel Türkçe sözlükler ‘seyahat’ sözcüğünü ‘gezi, yolculuk’ olarak tanımlamaktadır. Zaten bizim istediğimiz de gezmek, yolculuk yapmak değil mi? Evet, ama tek farkla. Biz gezerken[...]