EcoTripSoS - Kamp Rehberi

Çadır, Doğa, Motivasyon : Kamp Yapmak

Konaklamak için hiç para ödemeden eğlenceli bir tatil yapmayı kim istemez ki? Doğayı seviyorsanız ve doğadan gelebilecek olan küçük hasarlara hazırsanız kamplar tam size göre demektir. Kamplar eğlence veya dinlenme amacıyla kırlara çadır, baraka kurularak yapılan konaklama şeklidir. Genelde ormanlık alanlara, doğayla iç içe olan bölgelere kamp kurulur. Kamplar tatilcilere maliyeti düşük konaklama sağlarken aynı zamanda da motivasyonu artırır. Doğanın göbeğinde, ağaçlar ve minik dostlarımız hayvanlarla birlikte olmak eminim ki kampçılara iyi gelecektir.

Kamp yapmaktan korkmayın!  Fakat yine de kamp yapma konusunda olabildiğince profesyonel yardım almaya çalışın. Örneğin, doğa sporları ve kampçılık kulüplerine üye olarak gerekli bilgileri edinebilir hatta kulüp arkadaşlarınızla toplu kamp etkinliklerine katılabilirsiniz. Kamp organizasyonlarını internetten takip edebilirsiniz. Birçoğu paket tur formatında düzenlenmiş olan, planlı kampları tercih edebilirsiniz. Bu sayede amatör döneminizi tecrübeli kampçıların desteğiyle sorunsuz atlatabilirsiniz.

Kamp yapmak

Kamp Yapılacak Alanın Seçilmesi

Öncelikle devletin kamp yapmaya izin verdiği, şehir merkezinden çok uzak olmayan en azından bir benzinliğe yakın olacak yerler seçilmelidir. Unuttuğunuz fakat acil ihtiyacınız olan her hangi bir şeye ulaşmak için bu şarttır. Bununla birlikte, yakınlarda acil durumlarda kolayca ulaşabileceğiniz bir tesisin bulunması önemli bir güvenlik önlemidir.

Kamp yapacağınız alanın kişiye özel mülk olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü sahibinin izni olmadan özel bir mülke girmek suç teşkil eder, bu da ucuza tatil yapayım derken mahkeme vb. masraflarla uğraşmanıza sebep olabilir. Bununla birlikte, kamp yapacağımız yerde devlet tarafından konulmuş bir kısıtlama olup olmadığı da ön hazırlık aşamasında araştırılmalıdır. Gideceğiniz yerin jandarma karakolundan konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Kamp için neler gerekir?

Rahat ve eğlenceli bir kamp süreci geçirmek istiyorsanız tercihinizi çadırdan yana kullanmanızı öneririm. Hem daha konforlu hem de daha güvenli olacaktır. Kamp çadırınızda mutlaka mevsime uygun bir uyku tulumu, sağlam, hava geçirmeyen bir mat ve iyi bir kafa lambası bulundurun. Aksi tadirde soğuk gecelerde uyumak zorlaşacak ve geceleri çadırınızın içinde geçirdiğiniz zaman eziyete dönüşecektir.

Yiyecek içeceğini kendisi kamp alanında sağlamak istemeyen tatilciler ihtiyacı olan tüm yiyecek içecek malzemelerini daha önceden hazırlayıp yanına almalıdır, “ ben kendi yemeğimi kendim bulacağım” diyorsanız en azından olta takımınızı yanınıza alınız. Bölgedeki böceklerden korunmak için gerekli böcek kovucu ilaçlar ve ilk yardım çantanızı unutmayın.

Kamp yapmak

Yiyeceklerinizi mutlaka hayvanların ulaşamayacağı yerler de hava geçirmez poşetler ile muhafaza edin. Yiyecek kokularının çevreye yayılmamasına ve çadır içerisinde yemek yememeye dikkat edin. Çünkü yemek kokuları hayvanlar için davetkâr, yemeklerinizi hayvanlar ile paylaşmak da tehlikeli olabilir. Sizin istemediğiniz vakitlerde de çadırınıza yaklaşıp size zarar verebilirler.

Kamp alanına yakılan ateşler doğaya zarar verir. Ateş yaktığınız yer uzunca bir sure yeşermeyeceği ve her daim yangın tehlikesi olduğu için yemeklerinizi yapmak için yanınızda ocak götürün. Ateş yakmaktan kaçının. Fakat yine de ateş yakmaya mecbur kaldıysanız, hava temasını keserek ya da suyla ateşin tamamen söndüğünden emin olmadan başından ayrılmayın. Bu noktada yapacağınız bir hata başınıza büyük dertler açabileceği gibi o bölgede yaşayan canlılarda geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir.

Kıyafet konusunda dikkatli olun. Özellikle termal kıyafetler seçmeye dikkat edin. Termal kıyafetiniz yok ise her mevsime uygun kıyafeti yanınıza almayı unutmayın. 24 saatinizi dışarda geçirmek farklı ısılara maruz kalmanıza sebep olacak.

Tuvalet ihtiyacınızı olabildiğince su kenarından ve yerleşim alanlarından uzakta giderin. 25- 30 cm derinliğinde çukurlar kazıp daha sonra bu çukurları çıkan toprak ile kapatın. Bu sayede insani atıkların suya karışma ihtimalini ortadan kaldırdığınız gibi sözü geçen atıkları açık alanda bıraktığınızda oluşacak mikropları da önlemiş olursunuz. Hijyenik ped ve kullanılmış tuvalet kâğıtlarını hava almayan poşetlere koyup daha sonra atılmak üzere saklayın veya yakın. Çünkü bu tür atıklar doğada çözünmezler ve yıllarca toprakta kalarak bileşenlerindeki kimyasalları toprağa bırakırlar. Aynı zamanda açıkta durmaları da mikropların üremesine sebep olur.  Unutmayın, başkalarının da o kamp alanını kullanmasına imkân vermek için doğayı korumak zorundayız.

Sonuç olarak kamplar, insana doğayla iç içe olma, bir anlamda özüne dönme, kafasını dinleme, ruhunu arındırma fırsatı veren etkinliklerdir. Detaylı düşünülmüş, planlanmış ve hazırlığı yapılmış bir kamp etkinliği size hem ucuz, hem de keyifli bir tatil imkanı sağlayacaktır. Bunun yanında, mücadele ruhunu, zorluklara göğüs germenin, onların üstesinden gelebilmenin hazzını da yine kamp yaparak yaşayabilirsiniz.

Leave a reply

Your email address will not be published.

1 × four =

  • 1
 
 

Otellerin En Pahalı ve En Ucuz Olduğu 10 Şehir

Dünya çapında otelcilik sektörü yıllık 500 milyar Dolar civarı bir hacme sahip [1] ve sanırım bu yazıyı okuyanlar arasında hiç otelde kalmamış birisi yoktur.Tabii otel seçimi y[...]

  • 0
 
 

Yurtdışı Seyahatine Dair 15 Efsane

Özellikle yurtdışı seyahatlere yeni başlayanların aklında yüzlerce soru vardır. Nerede kalınır, ne kadar para harcanır, vize nasıl alınır, gittiğimiz yerde bize ne yaparlar diye ba[...]

  • 0
 
 

Business Traveller Asia-Pacific Seyahat Ödülleri

Business Traveller havayolları, şehir rehberleri, turizm haberleri ve daha bir çok konuda makaleler, raporlar ve haberler yayınlayan üst düzey bir seyahat dergisi. 1976 yılında İng[...]