Gezginlerin Konaklama Tercihleri (Sonuçlar) | EcoTripSos

Gezginlerin Konaklama Tercihleri (Sonuçlar)

Daha önce sizlerden katılımını istemiş olduğumuz “Gezginlerin Konaklama Tercihleri” anketimizin sonuna gelebildik sonunda. Meraklılarının yanında turizm sektörünün tamamının ilgisini çekeceğini düşündüğümüz anketimizde veri toplama aşamasını tamamlayıp analizlerimizi yaptık. Sonuçlara geçmeden önce kısaca anket neydi, ne değildi ona bakalım.

“Gezginlerin Konaklama Tercihleri” adını verdiğimiz anketimiz, katılımcıların konaklama terichlerini belirlemek amacıyla hazırlanmış 21 ifadeden oluşuyordu. En genel haliyle otel, hostel, çadır, misafirlik siteleri, park-bahçe, günlük kiralık ve ev değişimi alternatiflerini içeren anketimizde katılımcılardan verilen ifadeler için olumlu ya da olumsuz tutum belirtmelerini istemiştik (1: olumsuz – 5: olumlu).  Rastgele şekilde katılımcıların karşısına gelen ifadelerin bazıları olumsuz cümlelerden oluşuyordu.

Katılımcı profiline baktığımızda, 80’in üzerinde farklı meslek grubundan 352 kişinin anketi tamamladığını görüyoruz. Katılımcıların cinsiyetlere göre dağılımı şöyle:

Cinsiyetlere Göre Dağılım

Görüldüğü gibi, katılımcıların %63’ü erkek iken, %37 kadınlardan oluşuyor. Yaş aralıklarına baktığımızda ise aşağıdaki tabloyla karşılaşıyoruz:

Yaş Aralığına Göre Dağılım

Grafikte gördüğünüz gibi, anket katılımcıları arasında en geniş grubu %40’lık bir oranla 18-24 yaş aralığı oluşturuyor. Bu grubu %31’le 25-30 yaş grubu takip ediyor.

Anketimizde katılımcılardan istediğimiz bir diğer demografik bilgi de eğitim durumuydu.

Eğitim Düzeyine Göre Dağılım

Görüldüğü gibi, anket katılımcılarının en geniş %60’lık grubunu lisans (4 yıllık üniversite) mezunları ve öğrencileri oluşturuyor. Gelir düzeyine göre dağılım ise aşağıdaki gibi:

Gelir Düzeyine Göre Dağılım

Gelir düzeyi dağılımında en büyük grup %32 ile asgari ücret veya altında kazananlar olurken, ikinci en büyük grup aylık 2501 TL ve üstünde kazananlar.

Ne sıklıkla seyahat ediyoruz?

Ankete katılan kimselere yöneltilen ilk soru ne sıklıkla seyahat ettikleri oldu. Bu soruya katılımcıların %63’ü “Yılda bir defadan fazla” yanıtını verirken %9’luk bir grup ise “Bir kaç yılda bir kez” cevabını verdi.

Turizmcilerin yüzünü güldüreceğini tahmin ettiğimiz bu oran, çoğunluğumuzun sıklıkla seyahat ettiğini gösterir nitelikte. Görünen o ki, yıl boyu evinde oturan insan sayısı oldukça az.

Kimlerle seyahat ediyoruz?

Katılımcılara “Genelde kiminle seyahat edersiniz?” sorusu yöneltildiğinde %47’lik bir grup “Arkadaşlarımla” yanıtını verirken, katılımcıların %31’i “Yalnız”, %20’si ise ailesiyle seyahat ettiğini belirtti.

Bu sonuçlara göre arkadaş grupları seyahat konusunda en aktif grubu oluşturuyor.

Gezginler hangi tür konaklamayı tercih ediyor?

Yukarıda verdiğimiz bilgi tamamen basit yüzde hesaplamalarına dayanıyordu. Anketimizin asıl amacını oluşturan “gezginlerin konaklama tercihleri” konusuna ise şimdi geliyoruz.

Değerlendirmemizi şöyle yaptık, öncelikle her bir konaklama alternatiflerine ait soruları grupladık ve bu sorulara verilen cevapları puan cinsinden topladık. Her soruya katılma derecesine göre en düşük 1, en yüksek 5 puan verilebiliyordu. Dolayısıyla her bir konaklama alternatifinin alabileceği minimum puan 3, maksimum puan 15 olmalıydı. Bu rakamların ortalamasını alıp 100’e oranladığımızda karşımıza çıkan tablo, gezginler arasında en popüler olan konaklama alternatiflerini gözler önüne seriyor. İstatistikle ilgilenenler bilir, analizlerde elde ettiğimiz verilerin “anlamlı farklılığa” sahip olduğunu tespit ettik. Buna dayanarak söyleyebiliriz ki rakamsal farklılıklar küçük de olsa rastlantısal değil, yani 1 puanlık farkın bile bir sebebi ve değeri var.

Sondan başa doğru gidelim, heyecanlı olsun.

7. Park-bahçe gibi ücretsiz imkanlar

Sleeping in a park

Özellikle interrail yapanların zaman zaman başvurduğu parklar ve bahçeler, konaklama tercihleri anketimizde açık ara farkla sonuncu sıraya yerleşti. Görünen o ki gezginler arasında pek de popüler bir konaklama alternatifi olarak görülmüyor parklar. 100 üzerinden 39 puanla parklar sonuncu sırada kendine yer buluyor.

6. Ev değişimi

house

Anketimizde yer alan bir diğer seçenek olan “ev değişimi” (house swap – home exchange) kavramı da yine gezginlerimizin az tercih ettiği alternatiflerden. Ev değişimi seçeneği 42 puanla en sıcak bakılan 6. konaklama alternatifi oluyor.

5. Misafirlik Siteleri

Hospitality Websites

Couchsurfing, Hospitality Club, Warm Showers gibi üyelerin birbirini evinde ağırlamasına dayanan konaklama seçeneği de %50’nin altında kalıyor. Bir konaklama seçeneği olarak misafirlik siteleri, 100 üzerinden 48 puan alarak en sıcak bakılan 5. Seçenek olabiliyor ancak.

4. Günlük Kiralık / Haftalık Kiralık / Aylık Kiralık

Rent a Flat

Elde ettiğimiz verilere göre günlük kiralık olarak bilinen konaklama sistemi yukarıdaki 3 seçeneğin önünde. Araştırmamızda 100 üzerinden 50 puan alan günlük kiralık evler en sıcak bakılan 4. konaklama seçeneği oluyor.

3. Hostel

Hostel

Hostel konusu giderek popülerleşmesine rağmen aslında hala biraz kenarda kalmış bir seçenek. Kimi gruplar arasında en çok tercih edilen hosteller, bazı kişilerin ise “Nasıl şeymiş o?” seviyesinde yabancı olduğu bir konaklama alternatifi. Hosteller anketimizde 100 üzerinden 54 puanla en çok tercih edilen 3. konaklama alternatifi oluyor.

2. Çadır

Camping

Ucuz tatil, ekonomik seyahat deyince zengin, yoksul, eğitimli, eğitimsiz herkesin bildiği seçenek tabii ki de çadır! Bu özelliğiyle bir konaklama alternatifi olarak çadır kurma (içine girip yatılandan bahsediyoruz) 56 puanla ikinci sıraya yerleşiyor.

1.Oteller

hotel room

Bazı alışkanlıklar asla değişmiyor. Kamp sporunun yayılması, sayısı her gün artan hosteller, internette sürekli karşımıza çıkan günlük kiralık ilanları artık normal kabul edilse de oteller halen en çok tercih edilen konaklama seçeneği. Yukarıdaki alternatifler arasından en pahalı olmasına karşın oteller 60/100 puanla en sıcak bakılan konaklama seçeneği ünvanını kazanıyor.

Neden en pahalı seçenek en popüler olanı?

Bu sorunun cevabını kesin ya da kesine yakın vermek için şüphesiz ki daha geniş kapsamlı bir araştırmaya ihtiyaç var. Ama eldeki verilerin ışığında şunu söylemek mümkün:

Otellerin en çok tercih edilen konaklama alternatifi olmasının sebebi öncelikle mahremiyet, sonrasında da güvenlik gibi görünüyor. Çünkü listenin diğer tarafına baktığımızda parklar-bahçeler var ve dünyanın en güvenli şehri de olsa, insanlar mahremiyet duygusu sebebiyle tabiri caizde “insan içinde” yatıp kalkmak istemiyorlar. Tabii hırsızlık, kapkaç gibi korkuları da olacaktır bu noktada muhakkak.

Peki hangisi daha önemli, mahremiyet mi yoksa güvenlik mi?

Listeyi biraz daha incelediğimizde “Ev Değişimi” seçeneğinin yine parklar gibi en alt sıralarda kaldığını görüyoruz. Yabancı birine ait de olsa, bir evde camı kapıyı kapatıp güvenle oturabilirsiniz, bu durumda geriye mahremiyet çekincesi kalıyor. Yine “misafirlik siteleri” seçeneğinin de alt sıralarda kalmasını, buna karşın çadır seçeneğinin üst sıralarda yer almasını buna bağlıyoruz.

Çadır seçeneğinde güvenlik arka planda kalabiliyor ve bu bulgu mahremiyet ihtiyacının güvenliğin önüne geçebildiğini gösteriyor.

Oteller ise hem mahremiyet, hem güvenliği bir arada sunan tesisler olduğundan, en pahalı seçenek olması bu iki değişkenin gerisinde kalıyor ve fiyatına bakılmaksızın en çok tercih edilen alternatif oluyor.

Elde ettiğimiz sonuçlar yukarıdaki gibi, aynı anketin daha detaylı analizleri veya aklınızda olan, yaptırmak istediğiniz başka bir anket/araştırma varsa bize ulaşın! Bu anket için sağlayabileceğimiz diğer analizler:

 1. Cinsiyetlere göre konaklama tercihleri
 2. Eğitim düzeyine göre konaklama tercihleri
 3. Gelir düzeyine göre konaklama tercihleri
 4. Seyahat sıklığına göre konaklama tercihleri
 5. Birlikte seyahat edilen kişilere göre konaklama tercihleri

Sizin konaklama tercihiniz hangisi? Lütfen yorum bırakın! 

2 Comments

 1. 14 October 2014  06:45 by Adım Adım Seyahat Reply

  Otellerin en çok tercih edilen konaklama şekli olması beni de şaşırttı. Bunun sebeplerinin başında ülkemizde hotel dışındaki konaklama imkanlarının azlığı ve yeterli tanıtımının yapılmaması yatıyor olabilir.
  Seyahat eden bir çok arkadaşımla günlük - haftalık ev kiralamayı anlattığımda şaşırdıklarını gördüm. Öyle bir imkandan da insanların pek haberi yok henüz.

  • 14 October 2014  12:48 by ecotripsos Reply

   Aslında ben de çok şaşırdım desem yalan olmaz. Çünkü insanlar bütçelerini daha etkili kullanabilmek için yeme-içmeden eğlenceye her konuda ekonomik alternatif arayışında doğal olarak. Fakat konu konaklama olduğunda en pahalı seçenek en çok tercih edileni olarak ortaya çıktı sonuçlarda.

   İmkanların azlığı ve tanıtım sorunlarına da katılıyorum. Zaten tatil kavramı yaygın ve güncel haliyle 90'lardan itibaren hayatımıza girdi aşağı yukarı ve hazır tüketmeyi de seven bir toplum olduğumuzdan çoğunlukla şirketlerin ya da basın-yayın organlarının bize sunduklarıyla yetiniyoruz. Bir de kültürel problemler var tabii, "yabancı ev", "yabancılarla aynı odada uyumak" hatta "yabancı kültür" ifadeleri bile çekinceye sebep oluyor bazı kesimlerde.

   Aslında bu konuyla ilgili de bir kaç araştırma fikri var aklımda, fırsat bulur bulmaz uygulamaya koymayı düşünüyorum. Daha fazla katılımcıya ulaşmak konusunda sizlerin de desteği olursa çok sevinirim.

Leave a reply

Your email address will not be published.

three × 2 =