Seyahat Rezervasyonlarında Mobil Cihazların Önemi

Turizm Rezervasyonlarında Mobil Uygulamaların Yeri

Uçuş, oda veya tur rezervasyonlarında internet rezervasyon sistemlerinin önemi git gide artıyor. İnternet rezervasyon sistemi adı verilen olgu ise temelde bir arama motoru. Diğer arama motorlarından ise tek farkı belirli bir sektör veya şirket çerçevesinde hizmet vermesi.

Otomatik rezervasyon sistemleri ilk kez Amerikan Havayolları tarafından, “Elektromekanik Rezervasyon Aracı” adıyla kullanılmaya başlanmıştı. Bu sistem geçici kayıtları bünyesinde barındırabilse de, operatörün oldukça detaylı bir inceleme yapmasını gerektiriyordu.

Karmaşık rezervasyon sistemleri ise ilk kez 1953 yılında ortaya çıktı. Yine Amerikan Havayolları’nın SABRE adını verdiği “Yarı Otomatik İş Araştırmaları Ortamı” bilgisayarlarla hızlı rezervasyonlar yapılmasına olanak tanıdı. Daha sonra bu sistemler tur operatörlerine kadar yayıldı [1].

İçinde bulunduğumuz yüzyılda ise herhangi bir internet rezervasyon sistemini kullanmak için bilgisayarlara ihtiyacımız yok. Akıll telefonlarımızdan ve tabletlerimizden de (ki aslında bunlara da bilgisayar desek yanlış olmaz), varış sonrasında dahi rezervasyon yapmak mümkün.

Travel Booking Going Mobile

Peki turizm rezervasyonlarının ne kadarı mobil cihazlar aracılığıyla yapılıyor? Yalnızca küçük bir yüzdesi mi? Yoksa yakın gelecekte mobil cihazlar seyahat rezervasyonu kavramına damgasını vuracak mı?

1,000’in üzerinde çalışanı ve dünyanın dört bir yanında 17 şubesi olan dijital performans reklam ve tanıtım şirketi Criteo, 2014’ün ilk yarısı için seyahat rezervasyonlarında mobil cihazların önemi konusunu tüm detaylarıyla araştırdı ve geçtiğimiz günlerde araştırma sonuçlarını raporlayarak sitesinde yayımladı. Sonuçlar, mobil rezervasyonların bir çoğumuzun sandığından daha da yaygın olduğunu göstermesi bakımından oldukça şaşırtıcı.

Mobil Rezervasyon Artış Oranları

Criteo’nun raporuna göre mobil cihazlar üzerinden yapılan seyahat rezervasyonları masaüstü cihazlarla yapılan rezervasyonları ciddi şekilde geride bırakıyor. 2014’ün ilk yarısında mobil rezervasyonların artışoranı %20’yken, masaüstü cihazlardan yapılan seyahat rezervasyonlarında yalnızca %2’lik bir büyüme gözlemlendi.

Araştırmanın yapıldığı dönemde tüm otel rezervasyonlarının %21’i mobil cihazlar üzerinden yapıldı ve bu rakama mobil uygulamalar dahil bile değil.

Criteo’nun elde ettiği bir başka ilginç sonuç ise mobil rezervasyon davranışlarının ülkelere göre farklılık göstermesi. Rapora göre Japon turistler mobil rezervasyon imkanlarını Alman turistlerin tam 3 katına varan bir oranda kullandı.

Mobil Rezervasyonların Değeri

Ortalama olarak mobil rezervasyonların değeri masaüstü cihazlardan yapılan rezervasyonların değerine eşit veya çok yakın. Fakat araç kiralama, uçak bileti ya da otel rezervasyonu gibi kalemlerde mobil rezervasyonların parasal değeri masaüstü cihazları geride bırakır nitelikte.

Araştırmanın bir başka sonucuna göre paket tur rezervasyonları gibi daha karmaşık faaliyetler tablet ya da masaüstü bilgisayar gibi geniş ekrana sahip cihazlar aracılığıyla yapılıyor.

Mobil cihazlardan yapılan rezervasyonların parasal değerinin daha yüksek olmasının temel nedeni ise son dakika rezervasyonlarının çoğunlukla mobil cihazlar üzerinden yapılıyor olması. Fakat otel rezervasyonları bu genellemenin dışında kalıyor. Çünkü otellerde son dakika rezervasyonları çoğunlukla fiyatların da düşmesi anlamına geliyor.

Sonuç

Criteo’nun seyahat rezervasyonları raporu oteller, araç kiralama şirketleri ve seyahat acentaları için oldukça önemli çünkü neredeyse dünyanın tamamını kapsayan bu araştırma sonuçlarına göre bir pazarlama stratejisi oluşturmak uzun vadede kazanç sağlayabilir. Görünen o ki sürekli artan bağlantı hızları ve erişilebilirlikle ilgili kolaylıklar neticesinde mobil cihazlar üzerinden yapılan rezervasyonlar ilerki yıllarda tavan yapacak. Bu yüzden uzun vade pazarlama stratejisi geliştirirken mobil cihazlar üzerinden hedefleme yoluna gitmek iyi bir fikir olabilir.

Kaynaklar

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_booking_engine

2. http://www.criteo.com/resources/travel-flash-report-online-travel-never-looked-so-mobile/

Leave a reply

Your email address will not be published.

thirteen + thirteen =

  • 0
 
 

Ağustos Ayının En Dakik Havayolları

Uçakların kalkış veya inişlerinde yaşanan rötarlar özellikle iş seyahati yapanlar için büyük bir sorun. Amerikan Ulaştırma Bürosu ve USA Today dergisine göre rötar sebepleri şunlar[...]

  • 1
 
 

Asgari Ücretin En Düşük Olduğu Ülkeler

Önceki aylarda Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu 10 Ülke listesini yayınlamış ve ekonomik standartların görece yüksek olduğu, belki de yurt dışında yaşayan vatandaşların ailelerine e[...]

  • 0
 
 

Avrupalı'ların Tatil Alışkanlıkları

Herkes bir şekilde seyahat eder, burası tamam. Herkesin seyahat konusunda kendi nedenleri ve nasılları olmakla beraber, kişisel deneyimler ve tercihler işin içine girdiğinde devasa[...]