Nenad Stojanovic

25.000 Km’yi Otostopla Kat Etmek: Nenad Stojanovic

Seyahat kimimiz için iş, kimimiz için tatil demek. Fakat bazı insanlar var ki, seyahat onlar için bir araç değil, amaç. Sırbistan’dan Nenad Stojanovic bunun mükemmel bir örneği. Nenad’la ilk tanışmam 2008 yılında, Vladimir ve Nikola isimli iki arkadaşıyla birlikte Couchsurfing üzerinden oldu. Taleplerini hemen kabul ettim ve halen devam eden arkadaşlığımız başladı. O zamandan beri Sırbistan’da ve Türkiye’de defalarca görüşme fırsatımız oldu ve yine o zamandan beri Nenad’ın seyahat hikayelerini dinleme ve verdiği bilgilerden yararlanma ayrıcalığına sahibim. Şimdi ise Nenad’ı tanıma ve ucuz seyahat ile ilgili deniz derya bilgisinden faydalanma sırası sizde. Keyifle okuyun…

A hitch-hiker in Tehran, Iran
Nenad Tahran’da…

Merhaba Nenad! Seninle tekrar görüşmek çok güzel, bu röportajı kabul ettiğin için de teşekkürler! O kadar çok geziyorsun ki okuyucularımızdan seni tanıyan birileri mutlaka vardır, fakat tanımayanlar için kendini tanıtır mısın? Bugünlerde nerelerdesin? 

Kutay! En sevdiğim ev sahibi! Kusura bakma beklettim, bugünlerde çok meşgulüm, biraz da sorumsuzum, hehe.

Bazılarınızın zaten bildiği gibi Sırbistanlı bir gezginim, fakat dünyanın tamamını evim olarak görüyorum. İsmimin anlamı “kestirilemez, tahmin edilemez”, ve bu isim gerçekten de karakterimi yansıtıyor. Ülkemi ve Balkan yaşam tarızını çok seviyorum fakat her şeyi merak ettiğim için memleketimi (bir süre için) terk etmeye karar verdim ve yollar izin verdiği sürece de dünyayı keşfediyorum. Aynı zamanda bir kahve bağımlısıyım, insanların da bağımlısıyım, blog yazarı olmaya çalışıyorum (tembelliğimden nefret ediyorum), bir aralar İngilizce öğretmeniydim, korsanlık yapmışlığım da vardır, taksi şöförlüğüm ve otel müdürlüğüm de var, bunun yanında filmler konusunda uzmanım… Bazıları ise beni şu an gurbetçi olarak görüyor. O kadar çok yer görünce hem farklı yerler, hem de kendim hakkında fazlaca bilgi sahibi oldum. Yaptığım şeyin bir çok insana hayatlarında bir değişiklik yapabilme konusunda ilham kaynağı olabileceğine inanıyorum.

Bildiğim kadarıyla bir süredir Jakarta, Endonezya’dasın. Oralarda hayat nasıl? 

Önceleri hep Tahran’ın dünyanın en kaotik ve kirli şehirlerinden olduğunu düşünürdüm. Sonra Jakarta’ya geldim. Bu iki şehri karşılaştırırdım ama Jakarta’daki düzgün park ve kaldırım sayısı çok daha az. Buna bitmeyen trafiği, nemi ve pisliğ de ekleyin, işte karşınızda mutlak kaos. Yabancılar buna büyük “durian” diyorlar. Diğer yandan, iki şehrin de en güzel özelliği sıcak insanlar. Normalde bu kadar büyük şehirlerde bunu pek göremezsiniz.  5 aydır Jakarta’dayım ve bu şehre alışmanın zaman alacağını hissediyorum. 5 yıl kadar belki… 🙂

A local guy in Jakarta, Indonesia
Jakarta’da alışveriş…

Haha, belki de o kadar sürmez… Gezmeye nasıl başladın? Bir aydınlanma mı yaşadın yoksa zaten içinde hep var mıydı?

İlk bağımsız seyahatim 7 yaşındayken gerçekleşti. Bir komşunun elinden tuttum, anne babanın gözünden kaybolduk ve polis bizi ararken şehrin tüm sokaklarını gezdik. Bu yüzden sanırım seyahat içimde zaten hep vardı demeliyim. Yıllar sonra Couchsurfing’i keşfettiğimde şunu farkettim: Hayatım boyunca beklediğim şeyi yapabilirdim – dünyayı kendi yöntemimle keşfetmek…

Şu ana kadar hangi ülkeleri gezdin? En sevdiğin hangisi diye sorsak? 

Afganistan, Arnavutluk, Avusturya, Beyaz Rusya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Çin, Hırvatistan, Küba, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Endonezya, İran, Irak, İtalya, Kazakistan, Kosova, Kırgızistan, Laos, Letonya, Lübnan, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Malta, Karadağ, Myanmar, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, İspanya, Sri Lanka, İsviçre, Tacikistan, Tayland, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri.

Travel Map
Nenad’ın Gezdiği Yerler…

En sevdiğim ülkeye gelince, her ülkenin size verebileceği bir şeyler var. En sevdiklerimden bazıları Küba, İran, Myanmar, Lübnan, İtalya ve hmmm… tüm Balkan ülkeleri sanırım. Geldiğim bölgeyi ve bölgenin hayata bakışını çok seviyorum, yabancılara ülkemi tanıtmayı da… Örneğin Çin görmek için muhteşem fakat devasa kültürel farklılıklar orada yaşamayı zorlaştırıyor. Sanırım Afganistan gittiğim en zorlu ülkeydi, bu yüzden orada edindiğim deneyimi, heyecanı, insanların misafirperverliğini ve muhteşem hayat hikayelerini hiç unutmayacağım.

Görünen o ki ulaşım senin için sorun değil. Peki sence seyahat etmenin en zor yanı neresi? 

Yeni tecrübelere açık ve sabırlıysanız, yemekler ve yatacağınız yer konusunda esnekseniz, inanın hiç bir zorluğu yok. Para ya da zaman belki sıkıntı olabilir, fakat biraz düşünüp insanlardan yardım isterseniz tüm sorunlar çözülüyor.

Crossing the Caspian Sea
Hazar Denizi’ni geçmek…

Sıradaki soru sıkça karşılaştığımız türden. Seyahat ederken paraya çok ihtiyaç duyuyor musun? Ya da çok harcıyor musun? Sence ne kadar parayla 1 ay gezebilirsin? 

Hehe, bu tamamen bütçeme bağlı. Param varsa çok harcıyorum, yoksa hiç para harcamadan günlerimi geçirdiğim oluyor. Fakat şunu söylemeliyim, para benim için seyahat etmeye engel değil. Bir yolu her zaman vardır. Sırbistan’dan Çin’e kadar 5 ayda 500$ harcadım mesela. Çin’deki sözleşmem bittiğinde daha çok harcıyordum tabi. Yoldayken genellikle 7$ civarı harcıyorum her gün.

7$ çok iyi bence! Bir çok insan için bu göz açıp kapayıncaya kadar cüzdanı terk eden bir rakam. Klasik sorularla devam edelim. Seyahatlerini nasıl finanse ediyorsun? Yurtdışında çalışıyor musun? 

Çalışıp, biriktirip, seyahate çıkıyorum. Bazı şeyleri elde etmek için bir çok başka şeyden vazgeçebiliyor insan. Bir çok işte çalıştım şimdiye kadar. Bir kaç yıl önce, Sırbistan’da çalışıyordum ve kazandığım parayla 3 yıl boyunca seyahat ettim. Param bitince de farklı işler yaptım (Letonya’da otel müdürlüğü, serbest çevirmenlik, Ukrayna’da taksi şöförlüğü, Çin’de İngilizce öğretmenliği… Tacikistan’da patates bile satmışlığım vardır…)

Çin’de İngilizce öğretmenliği gibi bir iş bulmak kolay mı? Acentalar mı ilgileniyor yoksa doğrudan okullara mı gitmek gerekir? Çalışma vizesi formaliteleri hakkında da bilgi verebilir misin? 

Başvuru yapabileceğiniz bir sürü internet sitesi var, bir çok okulun da kapısından girip iş isteyebiliyorsunuz. Çin’de İngilizce konuşabilen insan sayısı az olduğu için okullar çok fazla öğretmen arıyor. Daha iyi telaffuz için de çoğunlukla yabancılarla çalışmayı tercih ediyorlar, fakat bir çoğu anadili İngilizce olan bir hoca istiyor. Vize konusunda ise, pek çok okul çalışma vizenizi alabiliyor, ya da sizi (daha fazla özgürlük tanıyan) “iş vizesi” almanız konusunda yönlendiriyorlar. Ben oradayken bu iş vizesinden aldım. Bir acenta yardımcı oldu ve 1 gün içinde alabildim.

Ben de Çin’deki İngilizce öğretmeni açığının 60.000’i geçtiğini okumuştum bir yerlerde. Seyahati ucuza getirmek isteyenler için iyi bir fırsat aslında… Peki seyahatlerinde ekonomik ulaşım için ne yapıyorsun? 

Otostop, tabii ki. Çoğunlukla “para” ve “ulaşım” sözcükleri aynı cümlede geçmiyor benim için…

Hitch-hiking in Iran
İran’da otostop yaparken…

Hehe tabii de… Peki ya konaklama? 

Couchsurfing ya da benzeri siteler… CS’nin çok da aktif olmadığı küçük yerlerde ise mekanın yerlilerine her zaman güvenebilirsiniz. Yalnızca kim olduğunuzu, ne yaptığınızı söyleyin, hikayenizi anlatın ve bütçenizin kısıtlı olduğunu söyleyin, size yardım edeceklerdir… Bu dünyada uyumak için çok fazla kullanılmamış alan var ve herkes başka bir insanla biraz olsun paylaşabilir. İstisnai durumlarda (örneğin saat çok geçse) bir tapınak, kilise, cami ya da bir kanepesi olan herhangi bir yer bulabilirsiniz (otoban gişeleri gibi…).  🙂

Gerçekten de tek yapmanız gereken iletişim kurmak… Seyahatlerinde başından geçen en garip şey neydi peki? 

Hmm… Çok farklı (bazen de garip) insanlar tanıdım. Tacikistan’da rüşvetçi bir polis beni tehdit etti, İran, Afganistan ve Kırgızistan’da ise polis beni sorguladı. Çin’de bir otoban gişesinde “Sayın Yolcularımız…” diye başlayan konuşmanın İngilizcesini benim sesimle kaydettiler, Myanmarda evli bir adam karısı uyurken beni öpmeye kalktı…

Haha, bir gün Çin’e gidersem anonsları daha dikkatli dinleyeceğim! Peki en gar;ip otostop deneyimin nasıldı? 

Hitched: Myanmar’da “köyde yaşam” isimli programın tüm ekibinin olduğu araca bindim, İran’da bir polis ve iki mahkumla birlikte seyahat ettim, Hırvatistan’da sarhoş bir sürücü direksiyonu bana verdi fakat yolcu koltuğundaydım, Sırbistan’da yol ortasında esrar satmaya çalışan oldu, Kazakistan – Çin sınırında serbest bölgede bir sınır polisinin evinde kaldım, Avusturya’da karanlık bir Kazak iş adamı Ukraynalı bir polise gözümün önünde 5000 Euro rüşvet verdi, Çin’de bir elektrikçi beni arabasına aldı ve Counter Strike oyuncularının 10 yılda bir yapılan buluşmasına götürdü, bilmem ki, daha çok var sanırım…

In Kabul, Afghanistan
Kabul, Afghanistan

Ne kadar seyahat, o kadar anı tabii… Fakat tüm bunlar deneyimin bir parçası değil mi? Röportajın sonuna doğru geliyoruz, ekonomik seyahat konusunda bir kaç tavsiye verebilir misin? 

Konaklama: Couchsurfing’i kullanın. Eğer işe yaramazsa kendinizi yerli halka tanıtın ve yardım isteyin. Otostop yapıyorsanız zaten bir çok sürücü sizi evine davet edecektir, tabii muhabbetinizi severse… Kilise, cami ve diğer tapınaklardan faydalanın, uyuyabileceğiniz her yerde uyuyun. Uyku tulumunuz varsa işiniz daha da kolay…

Ulaşım: Otostop. Otostop işe yaramazsa bazı internet sitelerinde kişiler haberleşerek birlikte yolculuk yapıyor, bunlardan faydalanın. Kamyon ve TIR’ların durduğu terminalleri de kullanın.

Yiyecek-içecek: Her zaman ucuza beslenebilirsiniz. Ucuz bir restaurant ya da süpermarketler. Aldığınız malzemeyi kaldığınız yerde hazırlayabilirsiniz. Eğer bütçeniz çok çok azsa, restaurant ve fırınlardan kullanılmayan, atılacak malzemeleri size vermelerini isteyebilirsiniz. Ya da yaşlı bir bayanın size acıyıp beslemesini sağlayabilir… Şaka tabii… Fakat denemeye değebilir…

Sonuncusunu sırf yapabiliyor muyum diye deneyeceğim… 😀 Nenad, vaktin ve bize sağladığın faydalı bilgi için çok teşekkürler. En kısa zamanda tekrar görüşmeyi umuyorum, Jakarta’da ya da Sırbistan’da, farketmez! 🙂 Çok teşekkürler! 

Ben teşekkür ederim! 😀

Leave a reply

Your email address will not be published.

18 − 13 =

  • 0
 
 

Ücretsiz Konaklama Mı? Ne Diyorsunuz?

Seyahat etmek istiyoruz fakat otellerin yüksek oda fiyatları bizi ürkütüyor. Tabi ki böyle bir durumda seyahat planlarımızı hızla iptal ediyoruz, değil mi? Eğer bu soruya “Evet” ce[...]

  • 0
 
 

Turistik Vize Nedir? Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak seyahat etmek istediğimizde en sık karşılaştığımız problemlerden biri vize. Aslında yalnızca bir kimlik belgesi belgesi olan pasaportumuzu a[...]