EcoTripSoS - Hostel Arama

Oda Kiralama – Günlük Kiralık: Nasıl Yapılır?

Bir seyahatten dönüşümüzde en çok duyduğumuz sorulardan biri, hatta belki en çok sorulanı ‘Nerede kaldın?’. Barınma ihtiyacı insanlık tarihinin başlangıcıyla ortaya çıktı ve halen ‘Bir evim olsun’ diyen insan sayısı ciddi bir çoğunluğu oluşturuyor. Tabi EcoTripSoS olarak bizim üzerinde durduğumuz temel  konu seyahatlerimizde nerede kalacağımız. Şimdiye kadar sizlere ücretsiz konaklama imkanlarının yanında hosteller gibi oldukça düşük ücretlere konaklama ihtiyacınızı giderecebileceğiniz seçenekler sunduk. Bu yazımızda da yine hosteller gibi çok düşük ücretlere konaklama imkanı sunan, ama gerçek bir ev ortamı sağladığı için daha farklı bir konsept olan oda kiralamadan bahsedeceğiz.

Günlük Kiralık

Aslında oda kiralama işi çok uzun yıllardır yapılıyor. Bugün  standart bir tatil beldesine gittiğinizde evinin bir odasını size ücret karşılığı vermek isteyen teyzeler ya da başkalarının odalarını size kiralamak isteyen emlakçılar bulmak mümkün. Hatta 2011 yılında Makedonya’nın Ohrid şehrine yaptığım ziyarette sokaklarda gezen insandan çok evinin bir odasını 5 Euro’ya kiralamak isteyen insanla karşılaştığımı söylemeliyim. Birkaç günden tutun da birkaç aya kadar odalarını kiralamaya, küçük de olsa yan gelir elde etmeye çalışan insanlardan tatil beldelerinde bol miktarda var.

Tabi bir de bu işi yapan internet siteleri mevcut. Örneğin Airbnb bu işin en bilineni desek yanlış olmaz. Airbnb.com üzerinden şehir, tarih aralığı ve kişi sayısı ile basit bir aramaya yapıyorsunuz ve o şehirdeki konaklama imkanlarının fotoğraflı bir listesi önünüze geliyor. Peki bu sistem tam olarak nasıl çalışıyor? Airbnb evinin bir odasını veya tamamını belirli bir ücret karşılığı konuklara açmak isteyen insanlardan oluşuyor. Bu kişiler siteye üye olup, evlerinin misafire açmak istedikleri bölümlerinin fotoğraflarını yayınlıyor ve mutfak,  banyo, hizmetler gibi detaylar hakkında bilgiler veriyor. Size düşen ise bütçenize uygun olan odayı ya da evi seçip, sahibiyle irtibata geçmek.

Günlük Kiralık

Daha önce belirttiğimiz gibi bu sistemi kullanan ev sahiplerinin bir çoğunun amacı birazcık olsun yan gelir elde ederken yeni arkadaşlar edinmenin de keyfini çıkarmak. Bir çok ev sahibi evinin kullanmadığı bir odasını misafirlere sunarken, bazıları ise kullanmadıkları evlerinin tamamını kullanıma açıyor. Mesela yazlık evi olan bir aile, yaz boyunca kışlık evini bu sistem üzerinden kullandırabiliyor. Kalınabilecek yerler ise sınırsız, apartman dairelerinden müstakil evlere, villalardan ağaç evlere kadar aklınıza ne kadar seçenek geliyorsa hepsi mevcut.

Tabi bu gibi sistemlerde de karşılıklı güven önemli olduğu için henüz anlaşma evresine geçmeden öce ev sahibiyle tüm detayları konuşmanız önemli. Netice itibariyle bir ücret ödüyorsunuz ve bu ücrete nelerin dahil olduğunu önceden belirlemeniz iki tarafın da yararına olacaktır. Bunu yazma ihtiyacı hissediyoruz çünkü insanın olduğu her yerde sorunlar da çıkabilir ve önceden konulmuş standartlar sorunları minimuma indirir.

Bir de airbnb üzerindeki odalarda fiyatı ev sahibi belirlediğinden çok uçuk fiyatlara odalar da görmeniz mümkün. Tabi arama özelliği fiyatları kısıtlamaya imkan veriyor. Bütçenize uygun bir fiyat sınırlaması uygulayarak uçuk fiyatları ortadan kaldırabilirsiniz. Airbnb’ye benzeyen, fakat onun gibi sınırlı bir konuda çalışmayan başka bir web sitesi ise gumtree.com. Aslında gumtree araba satışından iş aramaya, farklı hizmetlerden evcil hayvanlara kadar uzanan geniş bir portal. Bizi ilgilendiren tarafı ise kiralık ev/oda ilanlarının da yüzbinlere varan sayılarda bulunabilmesi ve Kanada’dan Hong Kong’a kadar bir çok ülkede hizmet vermesi.  Bu sitede de siz aradığınız şehrin sayfasını bulup kiralık oda veya ev ilanlarına bakıyor, ilginizi çeken bir tanesinin sahibiyle irtibata geçip otellere yüzlerce lira para vermeden konaklama ihtiyacınızı gideriyorsunuz. Tabi yukarıda bahsettiklerimizin hepsi burası için de geçerli.

Günlük Kiralık

Oda kiralamak genel olarak otellere göre çok daha avantajlıdır çünkü:

Oda kiralama paranızı cebinizde tutar. Çünkü oteller kar amacı güden büyük işletmelerdir ve ne olursa olsun, size ne kadar iyi davranırlarsa davransınlar amaçları para kazanmaktır. Macera olsun diye konuk ağırlayan bir otel yoktur dünya üzerinde. Oda kiralama sistemlerinde ise ‘muhabbet olsun’ diye sizi evine alabilecek insanlar dahi mevcuttur. Evet, ücret konusu burada da geçerlidir fakat ücretler otellerle kıyaslanamayacak kadar düşüktür. Heather Levin’in yazdığı Airbnb yorumunda fiyatların 5’te 1’e kadar düşebildiği belirtilmiştir.

Oda kiralama konforludur. Bu madde aslında gayet açık. Bir oda kiraladığınızda birinin evinde kalırsınız ve doğal olarak yoğun şekilde ev konforuna maruz kalırsınız. Bunun yanında yemek yemek için otelin belirlediği saatleri beklemek zorunda kalmaz ve isterseniz evin salonunda yayıla yayıla televizyon izleyebilirsiniz. Otel lobisinde yayılmak çok da yakışık almaz, değil mi? Kendi mutfağınıza sahip olmanız da cabası…

Oda kiralama sosyal bir olgudur. Otellerde de bir çok insanla tanışabilir, sosyalleşebilir ve bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Fakat başka bir insanla aynı evde paylaşmanın ortaya çıkaracağı yakınlık ile aynı olabilir mi? Oda kiralama yoluna giderek bir çok arkadaş edinir ve kaldığınız yer hakkında oranın insanından bilgi alırsınız. Dolayısıyla gittiğiniz yerde cam fanus içerisinde izole bir turist gibi etrafa bakıp dönmektense, oranın gerçek bir yerlisi gibi onların yediğini yer, onların içtiğini içer ve onların gittiği yerlere gidersiniz. Yüksek fiyatlı, sizin zevkleriniz için tasarlanmış lüks işletmeleri bir kenara bırakın. Bilmediğiniz bir yere gidiyorsanız yeni bir şeyler öğrenme imkanlarını arayın. Oda kiralama yöntemiyle kendinizi geliştirin.

Oda kiralama seçenekleri otellerden daha fazladır. Özellikle airbnb ve gumtree’nin yoğun olarak kullanıldığı şehirlerde seçenek sayınız inanılmaz düzeyde artacaktır. Bu da size hem ucuz, hem kaliteli, hem konforlu bir oda seçme şansı verir. Hatta birden fazla ev sahibiyle yazışıp muhabbetini en çok sevdiğiniz kişinin evine bile gidebilirsiniz!

Özetleyecek olursak, seyahatlerimizde otel aramaktansa oda kiralama yoluna gitmek bize hem para, hem de yeni arkadaşlar kazandıracaktır. Zaten seyahat etmekten anladığımız şey gerçek bir kültür deneyimi ise bizim ihtiyaçlarımızı düşünen büyük işletmeleri tercih etmek yerine yerel hayata ayak uyrudurabileceğimiz (belki de zorunda olduğumuz) alternatifleri tercih etmek kişiliğimize de katkıda bulunacaktır.

1 Comment

  1. 11 January 2016  00:25 by Mecnun Reply

    Oda kiralama konforludur. Bu madde aslında gayet açık. Bir oda kiraladığınızda birinin evinde kalırsınız ve doğal olarak yoğun şekilde ev konforuna maruz kalırsınız. Bunun yanında yemek yemek için otelin belirlediği saatleri beklemek zorunda kalmaz ve isterseniz evin salonunda yayıla yayıla televizyon izleyebilirsiniz. Otel lobisinde yayılmak çok da yakışık almaz, değil mi? Kendi mutfağınıza sahip olmanız da cabası…

Leave a reply

Your email address will not be published.

eleven − 4 =

  • 0
 
 

2014'ün Yükselenleri: Vietnam, Meksika, Tanzanya

Breaking Travel News haberine göre dünya çapında operasyonlara imza atan İngiliz turizm devi Kuoni, 2014 yılı için en çok tercih edilen ülkeler listesini açıkladı. Listede Maldivle[...]

  • 0
 
 

Kalp Dostu Ulaşım: Bisiklet

Bisiklet bazılarımız için eğlence, bazılarımız için spor, bazılarımız içinse bir ulaşım aracıdır. Günümüzde binlerce insan işe bisiklet ile gidiyor. Çünkü maliyetinin düşük olduğun[...]