Okuma Performansı

Okuduğunu Anlamada En Başarılı 10 Ülke

Güncel verilere göre dünya nüfusunun %84’ü okuma yazma biliyor [1]. Bu rakam muhakkak ki yeterli değil, fakat çok da kötü sayılmaz. Diğer yandan, okuyabilmek ve okuduğunu anlayabilmek tamamen farklı şeyler.

Illinois Eyalet Eğitim Kurulu, “okuma performansı” kavramını şöyle açıklıyor:

“Öğrenciler kendi seviyelerindeki metinleri kavrayabilirler. Bilinmeyen sözcüklerin anlamını eşanlamlılık, zıtanlamlılık bilgilerini ve bağlamsal ipuçlarını kullanarak tahmin edebilirler. 

Standardı karşılayan öğrenciler bir metnin anafikrini ve önemli detaylarını yakalayabilir, edebi metinlerdeki sorun ve çözümleri tanımlayabilirler. Geçmiş bilgilerine ve metinsel detaylara dayanarak çıkarımlar yapabilirler, sonuç üretebilirler. Olay örgüsünü doğru bir şekilde sıraya koyabilirler. 

Öğrenciler bir metindeki bilgiye dayanarak basit tahminler yürütebilir ve “gerçek” ile “fikir” bildiren ifadeleri birbirinden ayırabilirler. Karakterlerin güdüleri ve yazarın amacı hakkında çıkarımlarda bulunabilirler. Hikaye, şiir, masal, fabl gibi türleri birbirinden ayırabilir ve olay örgüsü, karakter, mekan-zaman kavramları hakkında konuşabilirler. Şema ve grafiklerde sunulan bilgiyi kavrayabilir ve basit talimatları takip edebilirler.” [2]

2012 yılında OECD, 15 yaş grubu öğrencilerinin okuma performanslarını değerlendirme amacıyla ülkeler bazında bir araştırma yaptı [3]. Araştırma sonuçlarına göre Çin’in farklı otonom bölgeleriyle başarı listesini ele geçirdiğini söylemek yanlış sayılmaz, bu yüzden sonuçları sizlere sunarken ülkeyi tek başına “Çin” olarak aldık. İşte PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) sonuçlarına göre okuma performansında dünya lideri 10 ülke:

10. Liechtenstein

Liechtenstein
Liechtenstein

Almanya’nın küçük komşusu Liechtenstein 516 puanla rakiplerinin büyük bir kısmını geride bırakıp 10. sıraya yerleşmiş.

9. Estonya

Talinn, Estonia
Talinn, Estonya

Devasa bir ekonomisi olmayan Estonya, iyi bir eğitim için büyük bir ekonomi şartı bulunmadığını gösteriyor. Liechtenstein ile aynı puanı alarak 9. sıraya yerleşmiş Estonya.

8. Polonya

Gdansk, Poland
Gdansk, Polonya

Son yılların yükselen ekonomisi Polonya, okuma performansında dünya 8.’si. Araştırmayı 518 puanla kapatmış Polonya.

7. İrlanda

Dublin, Ireland

Dublin, Ireland

Araştırmaya dahil edilen 63 ülke arasında 523 puanla 7. olmuş İrlanda.

6. Kanada

Thunder Mountain, Canada
Thunder Dağı, Kanada

En yakın rakibi İrlanda gibi 523 puan toplayabilen Kanada, okuma performansı sıralamasında 6. sırada.

5. Finlandiya

Helsinki, Finland
Helsinki, Finlandiya

Eğitim üstatları Finliler Kanada’yı 1 puanla geride bırakarak 5. sıraya oturmuş. Ülkenin ortalama okuma performansı skoru 524.

4. Güney Kore

Beomeosa Temple in Busan, South Korea
Beomeosa Tapınağı, Busan, Güney Kore

Dünyanın en militarize 10 ülkesi arasında da yer alan Güney Kore, 536 ortalama okuma performansı puanıyla oldukça iddialı durumda.

3. Japonya

Tokyo, Japan
Tokyo, Japonya

Japonya yalnızca dünyanın en huzurlu ülkelerinden biri değil, aynı zamanda okuma performansı konusunda da dünya 3.’sü. Ortalama puanı ise 538.

2. Singapur

China Town, Singapore
Çin Mahallesi, Singapur

Dünyanın en militarize 2. ülkesi konumunda olan Singapur, okuma performansında da dünya ikincisi.

1. Çin

The Forbidden City, Beijing, China
Yasak Şehir, Beijing, Çin

Başta da belirttiğim gibi Çin Şangay, Hong Kong ve Taipei bölgeleriyle ilk 10’u adeta ele geçirmiş durumda. Ortalama okuma performansı puanı ise 570.

Söylediğim gibi okuma bilmek ve okuduğunu anlayabilmek farklı şeyler. Bu 10 ülke ise bu konuda herhangi bir sıkıntı çekiyor gibi görünmüyor.

Peki ya diğerleri? İlk 10 listesini takiben Avusturalya, Yeni Zelanda ve Hollanda geliyor. Puanları ise 509-512 arasında. Amerika Birleşik Devletleri 25. sıranın altında kalırken Türkiye ise 35. sırayı göremiyor. Listenin sonunda ise sırasıyla Katar, Endonezya ve Peru bulunuyor. Daha gidecek çok yolları var gibi…

Kaynaklar

1. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/fields/2103.html#136

2. http://www.isbe.net/assessment/htmls/reading_isat_perfdef_g3.htm

3. http://www.oecd.org/pisa/keyfindings/pisa-2012-results-overview.pdf

Leave a reply

Your email address will not be published.

12 + 11 =

  • 1
 
 

Nüfus Bakımından Dünyanın En Büyük Ülkeleri

Milyonlarca insanın yaşamını yitirdiği Büyük Kıtlık ve Kara Veba dönemleri istisna olsa da [1], dünya nüfusu tarihin başlangıcından beri artıyor ve görnen o ki kötü, çok kötü bir ş[...]

  • 0
 
 

Ucuz Tatil İpuçları: Varış Sonrası

Şimdiye kadar EcoTripSos’ta sizlere hep A noktasından B noktasına nasıl ucuza gideceğinizi ve başınızı A yastığından B yastığına koyarken paranızı nasıl cebinizde tutacağınızı anla[...]

  • 0
 
 

Dünyanın En İyi Kayak Merkezleri 2014 - Adaylar

Kayak, snowboard ve her tür kış sporu sevdalısı için açılan tesislerin sayısı her yıl artıyor ve bunun sonucunda da sektör durmadan büyüyor. Bir çok insanın üst düzey tesisler ya d[...]