En Militarize Ülkeler

Orduya En Çok Yatırım Yapan Ülkeler

Savunma şüphesiz ki tüm devletler için kaçınılmaz bir harcama kalemi. Her yıl milyarlarca dolar yeni silahlar, yeni üsler ve acemi askerler için harcanıyor halen. Fakat kullanılan tabire dikkat etmekte yarar var, çünkü “savunma” sözcüğü bir çok ülke için şiddet eylemlerini meşrulaştıran bir hüsnütabir. Bu detay akılda tutarak, özellikle ülkemizin askeri gücü hakkında fazlaca gaza gelmeden önce, Bonn International Center for Conversion’ın 2013 yılında oluşturduğu “Küresel Askerileşme Endeksi’ne” [1] bir göz atmakta fayda var.

Ülke puanlarının nasıl verildiğini anlamak için çalışmanın yöntemine bir bakalım. Küresel askerileşme puanı aşağıdaki kriterler göz önünde bulundurularak veriliyor:

• Gayrısafi milli hasıla ve sağlık harcamalarının askeri harcamalara oranı,

• Ülkenin toplam doktor sayısı ve nüfüsunun toplam askeri personele oranı,

• Ülkede bulunan ağır silahların nüfusa oranı [2]

Tüm bunlar bir araya geldiğinde genel olarak bir ülkenin ne kadar “askerileştiği” hesaplanabiliyor. Şimdi de 10’dan 1’e doğru listeye bakalım.

10. Kuveyt

Kobra Towers - Kuwait
Kobra Kuleleri – Kuveyt

Kuveyt’in çatışmalar diyarı Orta Doğu’da bulunması ülkeyi lider silah ithalatçıları arasına sokuyor. Bu yanıyla Kuveyt dünyanın en ‘militarize’ 10. ülkesi.

9. Kıbrıs

Caves in Cyprus
Kıbrıs Mağaraları…

Kıbrıs’ın yalnızca bir adet uluslararası sorunu var, o da adadaki Türk nüfusla ve ‘de facto’ şekilde varlığını sürdüren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’yle. Bu sorun Güney Kıbrıs’ı dünyanın en askerileşmiş ülkeleri arasına sokmaya yetiyor.

8. Azerbaycan

Azerbaijan Tower - Baku, Azerbaijan
Azerbaycan Kulesi – Bakü, Azerbaycan

Ermenistan’la halen süren Dağlık-Karabağ sorunu dolayısıyla Azerbaycan da dünyanın en militarize ülkeleri arasında…

7. Güney Kore

A traditional house from Seoul, South Korea
Seul’den geleneksel bir ev, Güney Kore

Yakın tarihin devam eden en uzun savaşında taraf olan Güney Kore, oldukça yüksek oranda askeri harcama yapıyor. Tabii ki Kuzey Kore’ye karşı.

6. Ürdün

Amman, Jordan
Amman, Ürdün

Kaygan zeminde dikkatli olması gereken bir Orta Doğu ülkesi daha… Askerileşme konusunda Ürdün 6. sıraya yerleşmekte zorlanmıyor.

5. Suriye

Sword of Damascus, Syria
Şam’ın Kılıcı, Suriye

Suriye hakkında söylenecek çok fazla bir şey yok, sünni-şii çatışmaları, Kürt meselesi ve IŞİD (Irak Şam İslam Devleti), ve basında görmediğimiz daha niceleri… Dünyanın en militarize 5 ülkesinden biri olmalarını böyle açıklayabilirler zannediyorum.

4. Ermenistan

Yerevan, Armenia
Erivan, Armenia

Kafkaslarda su ısınıyor ve Ermenistan da bu süreçte zayıf kalmak istemiyor. Buna Dağlık-Karabağ sorununu da ekleyin, işte karşınızda dünyanın en militarize 4. ülkesi.

3. Rusya

St. Petersburg, Russia
St. Petersburg, Rusya

Geleneksel olarak militarize konumda olan Rusya, bu özelliğini Gürcistan üzerinde olsun, Ukrayna üzerinde olsun aktif olarak kullanmaktan çekinmeyen ülkelerden…

2. Singapur

The Marina Bay, Singapore
The Marina Bay, Singapur

Bu barışçıl ve küçük ülkeyi listede görmeyi ummuyordunuz, değil mi? Fakat Singapur’un katı bir “Topyekün Savunma” stratejisi var ve bu yüzden silah ve savunma teknolojisi harcamaları hayli yüksek.

1. Israil

The Jewish Quarter of Jerusalem, Israel
Kudüs’ün Musevi bölgeleri, Israil

Orta Doğu’nun kalbinde bulunan İsrail dünyanın en militarize ülkesi, tabii buna şaşıran yoktur sanırım. Ülkede iç güvenlik yasaları oldukça katı ve kadın-erkek tüm vatandaşlar askerlik yapmak zorunda.

Peki listede başka kimler var? Küresel Askerileşme Endeksi’ne göre ABD 31. sırada yer alırken İngiltere ise 64.’lüğe yerleşmiş. Diğer yandan, Almanya 81. sırada yer alıyor listede. Elde edilen bulgulara göre İran dünyanın en militarize 32. ülkesi ve Türkiye 27. sırada. En az militarize durumda olan ülke ise Gambia [2].

Kuzey Kore hakkında yeterli bilgi olmadığını da unutmayalım. Genel hatlarıyla Kuzey Kore’nin GMI puanının Güney Kore’den daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Kaynaklar

1. Grebe, Jan. 2011. “The Global Militarization Index (GMI) – A tool for evaluating development orientation of states as well as regional developments.” Occasional Paper, February 2011, Bonn: BICC.

2. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_Global_Militarization_Index

1 Comment

  1. Pingback : Okuma Performansı

Leave a reply

Your email address will not be published.

5 − 2 =

  • 0
 
 

En Ucuz Otel Arama Motoru Hangisidir?

2014 yılı itibariyle neredeyse hepimiz acil bir durum söz konusu değilse otel rezervasyonumuzu internet kanalıyla yapıyoruz. Hepimizin bir 'çok iyi' sitesi var, fakat işin aslı, bu[...]

  • 0
 
 

Hem Bütçe Dostu, Hem Konforlu: Araç Paylaşımı

Siz de bütçenizi yormadan seyahat ederken konforu bir kenara bırakmak istemeyenlerden misiniz? Sizin için mükemmel bir tavsiyemiz var : Araç Paylaşımı! Kısaca açıklamak gerekirse, [...]

  • 0
 
 

Sık Karşılaşılan Turist Kazıklama Yöntemleri

Gezmek güzel şey… Yeni yerler, yeni insanlar, yeni hayatlar hatta yeni aşklar kazandırıyor insana. Her gittiğimiz yerde yeni şeyler öğreniyor, belki de bildiklerimizin aslında yanl[...]