Otellere Dair Gerçekler

Otellere Dair İlginç Gerçekler

Hepimizin öyle ya da böyle işi düşer otellere. Odamıza yerleşir, duşumuzu alır, yatıp uyur ve kalkıp gideriz. Çoğunlukla fiyat ve hizmet standartlarının tatminkar olması bizim için yeterlidir. Gürültücü komşular da yoksa değmeyin keyfimize!

Peki hiç düşündünüz mü nereden çıkmış bu oteller diye? Konaklama insanlığın temel ihtiyacı tabii ki, seyahat de öyle. Fakat ilk otel nerede açıldı biliyor musunuz? Ya da motel sözcüğünün nereden geldiğini? Otellerde yaşayan ünlüleri duydunuz mu hiç? Otellere dair 10 ilginç gerçeği bu listede bulacaksınız…

Interestin Facts About Hotels

Hotel Rozafa, İşkodra

1. Otel sözcüğü Türkçe’ye Fransızca’daki hôtel sözcüğünden geçmiştir (Fransızca’da “h” harfleri okunmaz). Geleneksel olarak oteller bir çok ziyaretçiye bakım hizmeti veren yerlerdi. Sözcük, ilk kullanıldığı yıllarda konaklama anlamı barındırmıyordu.

Interestin Facts About Hotels

Drovers Inn, İskoçya

2. Misafirlerine konaklama hizmeti veren ilk otel hakkında bilgi yoktur. Fakat İncil’de de geçen “han” ifadesi bize otellerin tarihinin binlerce yıl öncesine dayandığını göstermektedir.

Interestin Facts About Hotels

Royal Clearance Hotel, İngiltere

3. Modern anlamda ilk otel 1768 yılında İngiltere’nin Exeter şehrinde Royal Clearance Hotel adıyla hizmete girmiştir. Fakat o tarihlerde ne oteller çok popülerdi, ne de “otel” sözcüğü.

Interestin Facts About Hotels

Avusturalya’da bir butik otel…

4. Butik otel kavramı 1980’lerde Londra, New York ve San Francisco gibi büyük şehirlerde ortaya çıkan 10-100 odalı lüks otelleri ifade eder.

Interestin Facts About Hotels

Norveç’te bir motel…

5. “Motor Hotel” olarak açılabilen “Motel” sözcüğü yol kenarlarındaki ekonomik oteller için kullanılır. Sözcüğün ortaya çıkış sebebi ise 1925 yılında kendi motelini açan Arthur Heineman isimli girişimcinin, tabelasına “Milestone Motor Hotel” sözcüklerini sığdıramamış olmasıdır.

Interestin Facts About Hotels

InterContinental Amsterdam

6. Dünyanın en geniş oteller zinciri 4600 otel ve 674.000’in üzerinde odayla InterContinental Oteller Grubudur.

Interestin Facts About Hotels

Honesty Bar (Dürüstlük Barı)

7. Bazı otellerde (Thirty Two Boutique Hotel, İngiltere gibi), genellikle lobi türü bölümlerinde personelsiz, başı boş durumda bir bar görebilirsiniz. Bu barlara geleneksel olarak “honesty bar” (dürüstlük barı) denir ve burada ne içerseniz için, kimse kaydını tutmaz. Ödemenizi yaparken barın adına yakışır biçimde dürüst olmanız beklenir sadece.

Interestin Facts About Hotels

JW Mariott Marquis Dubai

8. JW Marriott Marquis Dubai, 72 kat ve 355 metrelik (1.165 feet) yüksekliğiyle dünyanın en yüksek oteli ünvanını taşımaktadır.

Interestin Facts About Hotels

Gönderme! Yakalayanlar bana uğrasın bir ara…

9. Otellerde garip ve korkunç olaylar da oluyor. 2010 yılında, Sony Millbrook isimli kadın çocuklarını okuldan almaya gelmeyince polis kadını aramaya başlar. Kadın Memphis’te bulunan The Budget Inn isimli otelde, bir yatağın altında ölü olarak bulunur. İşin garibi, polisin tahminine göre kadın öldürülüp yatağın altına saklandıktan sonra aynı odada 5 farklı kişi kalmış ve oda defalarca temizlenmiştir.

Interestin Facts About Hotels

Hotel Ritz Paris

10. Moda tasarımcısı Coco Chanel 30 yıl gibi uzun bir süreyi Hotel Ritz Paris’te yaşayarak geçirmiştir.

Listeyi sonuna kadar okumuş olan güzel insanlar için ucuz otel tüyoları makalemizin de bir bağlantısını ekleyelim yazımıza. Siz de otellere dair ilginç şeyler biliyorsanız lütfen yorum yapın!

Leave a reply

Your email address will not be published.

4 × four =

  • 1
 
 

Düğünü Ucuza Getirme Sanatı

Görkemli bir düğünle evlenmek herkesin hayali… Fakat günümüz ekonomik şartlarında o görkemli düğünleri yapmak bir hayli sıkıntılı. Aslında genelde o dönemin trendlerini takip etme [...]

  • 1
 
 

Dünyanın En Eski Şehirleri

Tarihin başlangıcından beri insanlar yemek, uyumak ve üremek için güvenli bir yer aradılar. Süreç boyunca mağaralar, ağaçlar buldular ya da içinde yaşabilecekleri evler inşa ettile[...]