En ucuz oteller

Otellerin En Pahalı ve En Ucuz Olduğu 10 Şehir

Dünya çapında otelcilik sektörü yıllık 500 milyar Dolar civarı bir hacme sahip [1] ve sanırım bu yazıyı okuyanlar arasında hiç otelde kalmamış birisi yoktur.

Tabii otel seçimi yaparken dikkat edilen ilk konu temizlik, onu takiben de fiyatlar.

Fiyatlar konusunda iyi bir araştırma yapmazsanız zarar etmeniz gerçekten de kaçınılmaz. Bu yüzden en az bir kaç site üzerinden arama yapmak, hatta buna otelin kendi sitesini de dahil etmek avantaj sağlayabilir. Yine de bazı şehirler ülke ekonomisine veya şehrin konumuna bağlı olarak “doğal bir pahalılığa” sahip olabilir.

Dünyaca ünlü bir otel arama motoru olan hotels.com, ülke ve şehirlerdeki ortalama otel odası fiyatlarını da içeren 2013 istatistiklerini yayınladı [2]. Liste oldukça uzun, tamamına ulaşmak isterseniz 2 numaralı kaynak bağlantısına tıklayabilirsiniz, fakat en ucuz ve en pahalı şehirler için “top-5” listelerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

En pahalı şehirlerden başlayalım.

5. New York, ABD

5th Avenue, New York
5th Avenue, New York

Otellerin en pahalı olduğu şehirler listesinde olması çok da şaşırtıcı olmayan New York, ortalama $299 orda fiyatıyla dünya 5.’si.

4. Key West, ABD

Duval Street, Key West, Florida
Duval Street, Key West, Florida
2012 yılına göre ortalama oda fiyatları %13 artan Key West, $300.8 ise otelleri en pahalı 4. şehir oluyor 2013 yılında. 
3. Rio de Janeiro, Brezilya
Rio de Janeiro, Brazil
Rio de Janeiro, Brazilya

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Rio’nun 2013 yılı için ortalama oda fiyatı $302.5.

2. Maskat, Umman

Supermoon by Muscah
Maskat, Umman

Tarihte bir dönem Portekizlilerin kontrolü altında kalan ve Umman’ın en büyük şehri olan Maskat, $316 ortalama oda fiyatı ile ikinci sıraya yerleşiyor.

1. Monte Carlo, Monako

Grimaldi Palace, Monte Carlo
Grimaldi Şatosu, Monte Carlo

New York gibi Monako’nun da bu listede olması aslında fazlaca şaşırtıcı değil. Tam bir kumar cenneti olan Monte Carlo, otel odası fiyatlarında da dünya lideri. 2012’ye göre fiyatlar %10 düşmüş olsa da şehrin ortalama otel odası fiyatı $317.7.

Şimdi de en ucuz şehirlere bir göz atalım, Güneydoğu Asya bu alanda liderliği elinden bırakmıyor.

5. Pattaya, Tayland

The Sanctuary of Truth, Pattaya
Wang Boran, Pattaya

Tayland’ın tatil beldelerinden olan Pattaya otellerin ucuzluğu konusunda dünya 5.’si. Ortalama oda fiyatı ise $82.3.

4. Siem Reap, Kamboçya

Angkor Wat, Siem Reap
Angkor Wat, Siem Reap

Dünya’nın en ucuz oteline de (gecelik $1 Dolar) ev sahipliği yapan Siem Reap’te ortalama oda fiyatı $75.6.

3. Chiang Mai, Tayland

Wat Lok Molee Temple in Chiang Mai
Wat Lok Molee Tapınağı, Chiang Mai

Tayland’ın kuzeyindeki en büyük şehir olan Chiang Mai konaklama için dünyanın en ucuz 3. şehri. Ortalama oda fiyatı 74 Dolar.

2. Hanoi, Vietnam

Hanoi, Vietnam
Hanoi, Vietnam

Sosyalist Vietnam Cumhuriyet’nin başkenti olan Hanoi de $69 ortalama oda fiyatıyla konaklama ucuzluğunda dünya ikincisi.

1. Phnom Penh, Kamboçya

Liberty monument
Özgürlük Anıtı, Phnom Penh

Phnom Penh şehri Kamboçya’nın başkenti ve istatistiklere göre bu şehir dünyanın en ucuz otel odalarına sahip. 2013 yılının ortalama oda fiyatı bu şehirde sadece $58.8.

Gördüğünüz gibi en ucuz şehirler sıralamasında Güneydoğu Asya yine lider. Uygun fiyata uçak bileti bulunduğu anda gidilmeli. Fakat oda fiyatlarının uçak biletleri gibi dalgalanabildiğini akılda tutmakta fayda var. Kalma süreniz, mevsim, hatta günün saati bile fiyatları etkileyebiliyor. Uygun otel odası bulabilmek için dikkat etmeniz gerekenler hakkında detaylı bilgi için “Ucuz Otel Odası Nasıl Bulunur” makalemize göz atabilirsiniz. Şehirlerdeki hayat pahalılığı sizin için daha mı önemli? Öyleyse sizi dünyanın en pahalı şehirleri derlemesine alalım…

Kaynaklar

1. http://www.statista.com/topics/1102/hotels/

2. http://press.hotels.com/hotel-price-index-h1-2013/

Leave a reply

Your email address will not be published.

five × one =

  • 0
 
 

IATA Hava Yolcusu Analiz Raporu (9/14)

Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği (IATA) geçtiğimiz günlerde Ekim 2014 dönemine ait hava yolcusu verilerinin analizi tamamladı. IATA tarafından sunulan raporda hava yolcusu ha[...]

  • 0
 
 

Kalp Dostu Ulaşım: Bisiklet

Bisiklet bazılarımız için eğlence, bazılarımız için spor, bazılarımız içinse bir ulaşım aracıdır. Günümüzde binlerce insan işe bisiklet ile gidiyor. Çünkü maliyetinin düşük olduğun[...]

  • 0
 
 

Çadır, Doğa, Motivasyon : Kamp Yapmak

Konaklamak için hiç para ödemeden eğlenceli bir tatil yapmayı kim istemez ki? Doğayı seviyorsanız ve doğadan gelebilecek olan küçük hasarlara hazırsanız kamplar tam size göre demek[...]