EcoTripSos - Otostop Rehberi

Otostop Çekmek için Bilmeniz Gerekenler

Güncel Türkçe sözlükler ‘seyahat’ sözcüğünü ‘gezi, yolculuk’ olarak tanımlamaktadır. Zaten bizim istediğimiz de gezmek, yolculuk yapmak değil mi? Evet, ama tek farkla. Biz gezerken, yolculuk yaparken, A noktasından B noktasında varmaya çalışırken bütçemize dikkat etmek, hatta mümkünse bütçenin B’sine dahi bulaşmamak istiyoruz. Bu noktada işimizi görecek olan en temel ulaşım yöntemi otostop olarak karşımıza çıkıyor.

Peki otostop nedir? Avantajları nelerdir? Kısaca bir göz atalım. Bir de otostopla ilgili diğer makalelerimizin bağlantılarını verelim, onlara da bakalım:

Otostop Nerede Çekilir

Otostop Uzmanı: Nenad Stajonovic (Röportaj)

En basit tanımıyla otostop, yol kenarında durup aynı istikamette seyreden bir aracı durdurarak, para vermeden bahsi geçen B noktasına ulaşmaktır. Buradaki kilit nokta şüphesiz ki ‘para vermeden’ ifadesi. Dünyanın hemen hemen hiçbir yerinde yoldan rastgele alınan bir gezginden para istenmemekle birlikte, Romanya ve Arnavutluk gibi bazı ülkelerde yolcudan küçük miktarlarda para istenebildiği bilinmektedir. Tabi araca binmeden önce para vermek istemediğinizi –ki o ülkenin dilinde “Param yok” demek en kesin çözümdür- belirttiğiniz takdirde işler çoğunlukla değişir.

otostop

Saatlerce bekledim, kimse durmadı! Tipim mi bozuk?

      Anonim Otostopçu 

Cevap, tabii ki hayır! Alımlı bayanların otostopta daha şanslı olduğu su götürmez bir gerçek olsa da, görünüşünüz bir araç bulma konusunda çok da fazla önem taşımamaktadır. Çok yüksek ihtimalle buradaki sorun, otostop yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktaları gözden kaçırmanızdır.

Canlı renkler giyin. Görünüşünüzün önemli olmadığını belirtmiş olsak da, canlı renkler giymeniz sizi metrelerce uzaktan görünür kılar ve sürücüye sizinle ilgili karar verme imkanı sağlar.

Çok kullanılan yolları tercih edin. Saatte 2-3 aracın zar zor geçtiği bir yol mu yoksa şehirleri birbirine bağlayan ana arterler mi? Karar sizin olsa da, ikinci seçeneğin bekleme sürenizi ciddi şekilde kısaltacağını garanti edebiliriz.

Gülümseyin ve göz temasından kaçınmayın. Otostop yaparken amacımız hiç tanımadığımız bir kişiyi bizi arabasına almaya ikna etmek ve bunu yapabilmek için yalnızca birkaç saniyemiz var. Bu da vücut dilinden faydalanmayı mecbur kılıyor. Sizi alsalar da almasalar da yaklaşan araçları gülümseyerek karşılayın ve mümkünse elleriniz açıkta olsun. Saklanan eller tedirginlik yaratır.

Benzin istasyonlarını sevin. Özellikle tek araçla aktarmasız ulaşamayacağınız mesafelerde araç değişimini nerede yapacağınıza çok dikkat edin. Mümkünse bir araçtan inip diğerine binmek için seçeceğiniz yer yerleşim merkezlerine yakın olsun. Eğer mümkün değilse, bu işi mutlaka benzin istasyonlarında yapın. Kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde beklemektense, tuvaleti ve marketi olan bir tesiste bekleyin.

İnsanlarla konuşun. Benzin istasyonları demişken, bu tip yerlerde yol kenarında durup beklemenize bile gerek kalmayabilir. Benzin almaya gelen sürücülere nereye gittiklerini ve sizi de götürüp götüremeyeceklerini sorun. Şaşırtıcı sonuçlar alacaksınız.

Büyükçe bir işaret hazırlayın. Baş parmağı havaya kaldırmak otostop için en bilinen yöntem olsa da, gideceğiniz yerin adını büyükçe bir kağıt parçasına yazıp bunu yaklaşan araçlara göstermenin işleri kolaylaştırdığı bilinmektedir. Aynı istikamette giden sürücüler size yardım etmek ve biraz sohbet etmek için sizi araçlarına almak isteyebilirler.

*: Farklı alfabe kullanan bir ülkede otostop yapıyorsanız işaretinizi o ülkenin alfabesiyle yazmak bekleme sürenizi kısaltabilir.

Bekleyeceğiniz noktayı iyi seçin. Durup araçlara baş parmağınızı kaldıracağınız noktanın seçimi, otostop yaparken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerin başında gelir. Almanya’nın hız sınırı olmayan geniş otobanlarından birinde, yol kenarında beklediğinizi düşünün. 180 – 200 km/s hızla giden araçlardan kaç tanesi sizin için durabilir? Sıfıra yakın. Bu sebeple, her zaman araçların yavaşladıkları kavşaklar, trafik ışıkları ve otoban gişeleri gibi noktaları tercih edin. Unutmayın, hızlı giden bir araç sizin için durmak istese bile duramayabilir.

otostop çekmek için bilmeniz gerekenler

“Böbreklerimizi çalmasınlar?”

                             Anonim Ürkek

Güvenlik tabi ki de seyahatinize ve daha da önemlisi hayatınıza devam edebilmeniz için kritik önem taşımaktadır. Öncelikle yol güvenliği diyor ve daha önce belirttiğimiz canlı renk tercihini hatırlatıyoruz. Özellikle geceleri otostop yapıyorsanız, bisikletçi ve yol çalışmacılarının kullandığı tarzda ışık vurunca parlayan kıyafetler ya da aksesuarlar tercih etmelisiniz. Bunun yanında, düşme vb. etkenlere bağlı hafif yaralanmalar için küçük bir ilk yardım çantasını da yanınızda bulundurmanız kolaylık sağlayabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz konular kişisel yol güvenliği için dikkat etmemiz gereken hususlar. Böbrek konusuna dönecek olursak, istatistiklere bakmak yeterince bilgi sağlayacaktır diye düşünüyoruz.

Wandrlymagazine’in sağladığı istatistiklere göre otostop yaparken bir suça kurban gitme olasılığınız 0.0000089% olarak ortaya çıkmaktadır ve 1979 – 2009 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nde otostop esnasında gerçekleşen suç sayısı 675’tir. Bu da yılda kabaca 23 suça denk gelmektedir. Fakat yalnızca 2007 yılında aynı ülkede 18,000 kişi otostopla ilgisi olmayan sebeplerle öldürülmüş, 46,800 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetmiş, 17,300 kişi silah kazası nedeniyle ölmüş ve 22,600 kişi çeşitli sebeplerle düşerek yaşamını yitirmiştir. Şöyle özetleyebiliriz :

30 yılda otostop yaparken mağdur olan toplam insan sayısı : 675

1 yılda otostopla ilgisiz olarak hayatını kaybeden insan sayısı : 104700

Otostop istatistiksel olarak güvenli gözükse de, o 675 şanssızdan biri olmamak tabi ki de sizin elinizde.

otostop çekmek için bilmeniz gerekenler

Hayır deyin! Eğer sizi aracına almak için duran kişiyi gözünüz tutmadıysa, içgüdüleriniz size o kişinin tehdit oluşturabileceğini söylüyorsa tek yapmanız gereken o kişiyi reddetmek. Tabi uygun bir dille. Bir bahane bulup yönünüzü değiştirmeniz gerektiğini söyleyebilir ya da bir arkadaşınızı beklemeniz gerektiğini söyleyerek teklifi kibarca reddedebilirsiniz.

Teknolojiden faydalanın! Kendinizi yeterince güvende hissetmiyorsanız, akıllı telefonunuzun internet hizmetinden ya da operatörünüzün SMS hizmetlerinden faydalanarak bir yakınınıza sizi alan aracın rengini, plakasını ve eklemek istediğiniz her şeyi yazarak gönderebilirsiniz. Bu arkadaşınızdan, belirlediğiniz zaman diliminde sizden haber alamadığı takdirde yetkililere haber vermesini isteyebilirsiniz.

Yine de unutmayın, sizin kadar sizi aracına alan sürücü de güvenliğine düşkün biri. Tek istediği size yardım etmek. Bu nedenle arkanıza yaslanın ve rahatlayın, yolculuğun, sohbetin keyfini çıkarın.

Leave a reply

Your email address will not be published.

three × 5 =