Otostop Nerede Yapılır? Nerede yapılmaz?

Otostop Çekmek için En Uygun Yerler

Otostop yapmak bir çoğumuz için macera, kimimiz için tehlike, EcoTripSoS – Ucuz Tatil Rehberi içinse hızlı ve konforlu ulaşım (Evet, toplu taşımadan daha hızlı). Her ne kadar kolay olsa da, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Birbirine sadece 100 metre uzaklıkta iki noktadan birinde saatlerce birinin sizin için durmasını beklemeniz gerekebilirken, doğru noktayı seçmeniz halinde birkaç dakika gibi kısa bir sürede yola koyulabilirsiniz. İddia ediyoruz, otostop yaptığınız nokta konusu güvenlikten ya da bulunduğunuz ülkenin sürüş alışkanlıklarından çok daha önemli. Peki otostop nerelerde yapılır?

Otostop için uygun noktalar

1. Şehir Dışı

Otostopta akılda tutulması gereken belki de en önemli konu şu: Önünüzden çok sayıda araba geçmesi gideceğiniz yere ulaşma şansınızı artırmaz. Şehir içinde 100 arabaya elinizi kaldırabilirsiniz fakat muhtemelen bunların 90 tanesi zaten şehir dışına çıkmayacak. Yani sadece 10 şansınız var bir araç bulmak için. Bu yüzden siz siz olun, şehir içinde otostop yapmayın. Gerekirse şehrin bittiği bölgeye giden bir toplu taşıma aracına binin ve oradan başlayın. Otostop yapmak için şehir dışını (tabii uygun bir noktayı, okumaya devam) tercih edin.

Otostop için uygun noktalar

2. Yol Ortası

Otostop yaparken birilerinin sizin için durmasını sağlayacak en önemli etkenin hız olduğunu söylemiştik. Peki yol ortasında bu nasıl mümkün olur? Eğer otoban ya da benzeri genişlikte bir yolda otostop yapıyorsanız çok da mümkün olmaz. Fakat şehirleri birbirine bağlayan yan yollarda ya da hız sınırının 50-60 km olduğu dar yollarda rahatlıkla sizi alacak birilerini bulabilirsiniz.

Otostop için uygun noktalar

3. Otoban/Çevreyolu Bağlantıları

Hız sınırının 30-60 km arası olduğu otoban ya da çevreyolu bağlantıları da otostopçuların imdadına koşan cinsten. Bu gibi noktaların aslında 2 avantajı var. Birincisi, sizi alacak olan kişinin sizinle aynı istikamette seyahat ediyor olması. Otobanlarda yalnızca şehirlere yakın yerlerde çıkış olduğu için, bu noktadan bindiğiniz bir araçla önemli mesafeler kat edebilirsiniz. İkinci avantaj ise bulunduğunuz yerdeki düşük hız sınırı. Bu gibi bağlantılar genellikle uzun virajlı yapıda olduğu için araçlar yavaş gitmek zorundadır ve yavaş giden araçlar sizin için durma konusunda daha az tereddüt eder.

Otostop için uygun noktalar

4. Otobüs Durakları

Şehirlerin çıkışlarına doğru bulunan otobüs durakları da otostop için kolaylık sağlayan noktalardan. Aslında kolaylık çift taraflı, hem sizin beklediğiniz yer trafik açısından güvenli, kazaya kurban gitme riskiniz oldukça düşük, hem de durup sizi almak isteyebilecek bir sürücünün duracak güvenli bir yeri var. Yağmur riskine karşı üstü kapalı bir yerde beklemek ise bir başka avantaj. Fakat otobüs duraklarının bir dezavantajı da yok değil. Eğer elinizde gideceğiniz yeri gösteren bir işaret yoksa gelip geçen sürücüler otostop yaptığınızı değil de otobüs beklediğinizi düşünebilirler. Bu yüzden mutlaka sürücülere işaretinizi gösterin, otostopçu olduğunuzu belli etmeye çalışın.

Otostop için uygun noktalar

5. Trafik Işıkları

Bir kere kırmızı ışıklar otostopçunun dostudur, kırmızı ışıklarla barışık olmaya özen gösterin. Çünkü özellikle sık sık tavsiye ettiğimiz işaretiniz, kartonunuz da elinizdeyse, sizin gittiğiniz istikamette kırmızı ışıkta durmuş 5-6 arabayla birkaç saniyede iletişim kurabilirsiniz. Soru dolu gözlerle şehrin adını göstererek sürücüyle göz teması kurmanız bile hemen bir araç bulmanızı sağlayabilir. Zaten trafik kuralları gereği sürücüler trafik ışığı bulunan yerlerde hızlarını düşüreceğinden yeşil bile yansa şansınız ciddi ölçüde artacaktır.

Otostop için uygun noktalar

6. Otoban Dinlenme Tesisleri

Otobanlarda bulunan dinlenme tesisleri de aynı benzin istasyonları gibi size hem tuvalet ve yiyecek hizmeti sunar (hatta şanslıysanız duş bile alabilirsiniz), hem de sürücülerle doğrudan konuşma imkanı sağlar. Özellikle uzun yol şoförlerinin uğrak yerlerinden olan otoban dinlenme tesislerinde bulacağınız bir tır ile birkaç ülkeyi birden kapsayacak uzunlukta mesafeleri tek araçla gitme şansı bile yakalayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken gidip sormak.

Otostop için uygun noktalar

7. Benzin İstasyonları

Benzin istasyonları yine otostopçunun barışık yaşaması gereken yerlerden. Özellikle aracında bindiğiniz sürücü planladığınız yere kadar gitmiyorsa (“İlerden sağa dönmem gerekiyor” durumu) birkaç kilometre geride de olsa bir benzin istasyonunda inin. Bu sayede beklerken tuvalet, market gibi tesislerden faydalanabilirsiniz. Özellikle bekleyişiniz uzun sürerse bu tesislerin ne kadar kritik önem kazanacağını bir düşünün. Bunun dışında benzin istasyonlarının en önemli avantajı şu, benzin almak için duran araçların sürücülerine yanaşıp sizi de götürmelerini isteyebiliyorsunuz. Utanıp sıkılmak yok, bu iş böyle yapılıyor.

Fakat yine de benzin alanlara bakarken yoldan geçenleri de kaçırmayayım diyorsanız, istasyonun çıkışında işaretiniz elinde bekleyin, hem yoldan geçenler sizi görsün, hem de benzin alıp çıkanlar.

Otostop için uygun noktalar

8. Otoban Gişeleri

Gişeler yine çabucak araç bulabileceğiniz yerlerden. Bir kere gişelerden geçen araçların hepsi mecburen yavaşlıyor, bu da bize sürücülerle göz teması kurup onları gideceğimiz yer konusunda bilgilendirme fırsatı sunuyor. Bunun yanında bir çok otoban gişesi hali hazırda zaten oldukça yoğun, yani şansımız bir hayli yüksek. Çok şanssız bir günümüzde bile olsak, gişe çalışanlarının tesislerini küçük bir rica üzerine kullanma şansımız zaten saklı. Yine de belirtmeliyim, şu ana kadar hiçbir gişede 15 dakikadan fazla beklemedim. Hatta sırf gişeye varmak adına 6-7 km yürüdüm yeri geldiğinde, hepsinde de yürüdüğüme değdi. Otoban gişeleri otostop yapmak için en uygun noktalardan biri.

Bazı ülkelerde ise otoban civarlarında otostop yapmak yasak. O yüzden başlamadan önce muhakkak araştırın.

Sonuç olarak, otostop deyince aklınıza ilk gelen konu güvenlik ya da insani ihtiyaçlar olabilir. Fakat daha önemlisi önünüzden geçen aracın durup bizi alması. Bunun için de araçların yavaşladığı, durduğu yerleri, ya da durabilecekleri cep tarzı uzantıların olduğu noktaları tercih etmek gerekiyor. Doğru noktadan kaldıracağınız bir baş parmak sizi gitmek istediğiniz yere tüm karayolu alternatiflerinden daha hızlı ulaştıracaktır.

Leave a reply

Your email address will not be published.

20 + 9 =

  • 0
 
 

2014'ün En İyi 5 Havayolu

Farnborough İngiltere'nin güneyinde, Londra'nın batısında küçük bir kasaba. Küçük olmasına aldanmayın, bu kasabada iki yılda bir düzenlenen çok önemli bir organizasyon var, "Farnbo[...]

  • 1
 
 

Düğünü Ucuza Getirme Sanatı

Görkemli bir düğünle evlenmek herkesin hayali… Fakat günümüz ekonomik şartlarında o görkemli düğünleri yapmak bir hayli sıkıntılı. Aslında genelde o dönemin trendlerini takip etme [...]

  • 6
 
 

Dine En Az Önem Veren 10 Ülke

İnanç konusu tarih boyunca savaşlara, çatışmalara, en olmadı tartışmalara sebep olmuş bir konu. Bir çok insanın benlik tanımında mensubu olduğu din ilk sıralarda yer alıyor. Dinler[...]