Seyahat Uygulamaları

Gezgin Dostu Akıllı Telefon Uygulamaları

Seyahate çıkarken şüphesiz aklınızda bir sürü soru var, kalacağınız yeri beğenecek misiniz, A noktasından B noktasına hangi araçla gideceksiniz, memnun kalacak mısınız… Hep söylediğimiz gibi iyi bir seyahat planınız olması gerekiyor. Nereden nereye ne zaman ve nasıl gideceğinizi bilmelisiniz. Fakat evdeki hesap ve çarşı esnafının anlaşmazlığa düştüğü anlar da olacak muhakkak. O zaman ne yapacaksınız yaban ellerde? İşte bu durumda hızlıca B planı oluşturabilmek için biraz desteğe ihtiyacınız var. Arkadaşınızın bilgisayarını kullanıp çabucak yeni bir plan yapabilirsiniz tabii. Peki ya dışardaysanız, ya da etrafta bilgisayar yoksa? O zaman akıllı telefonunuz tek şansınız, tabii doğru uygulamalar telefonunuzda yüklüyse. Gezginin işine fazlasıyla yarayacak 5 adet ücretsiz uygulamayı tanıtıyoruz size bu makalemizde. Bize kalırsa seyahatinize başlamadan önce mutlaka indirin bu uygulamaları, eminiz çok işinize yarayacak.

1. Tripomatic

Daha önce Tripomatic makalemizde tanıttığımız sitenin bir de uygulaması mevcut. Site üzerinden yaptığınız gezi planını telefonunuzda çalıştırabildiğiniz gibi, yeni bir plan da yapabiliyorsunuz. En yakın tren istasyonunu mu merak ediyorsunuz? Tripomatic haritalarına bakmanız yeterli. Araç mı kiralayacaksınız? Karşılaştırmalı olarak fiyatları inceleyebilirsiniz bu uygulamayla.

Travel Apps

Tripomatic

2. XE Currency

Dolar veya Euro kullanmayan bir ülkedeyseniz, ya da sık sık ülke değiştirilen seyahatlerden birindeyseniz para birimleri konusu canınızı sıkmaya başlayabilir. 1 Türk Lirası’nın kaç Vanuatu Vanu’su olduğunu hesaplamaya çalışırken çoktan küçücük hediyelik eşya için 50 Lira dengi Vatu ödeyebilirsiniz. Bu gibi durumlara maruz kalmamak için XE Currency para birimlerini telefonunuz üzerinde dönüştürerek sizi hesap yapmaktan kurtarıyor. Yurt dışı alışverişlerinde muhakkak bulundurmak lazım.

Travel Apps

XE Currency

3. Hostelworld

Önceden rezervasyon yaptırmıştınız, fakat gittiğiniz hosteli beğenmediniz. Ya da rezervasyonunuz yok ve yakınlarda internete erişebileceğiniz bir yer de yok. Ne yapıyorsunuz? Hemen Hostelworld uygulamasını açıp rezervasyonunuzu yapıyor, hostelin adresini alıyor ve tıpış tıpış gidiyorsunuz. Nerede kalacağız diye tedirgin olma devri sona eriyor.

Travel Apps

Hostelworld

4. TravelSmart

Allianz Global’ın geliştirdiği TravelSmart uygulamasını diliyoruz ki hiç kullanmazsınız. Çünkü bu uygulama kaza, sakatlık, hastalık durumunda size en yakın sağlık kuruluşunun yerini gösteriyor. Dediğimiz gibi, hiç kullanmamanızı umuyor olsak da, kesinlikle telefonumuzda bulunması gereken bir uygulama.

Travel Apps

TravelSmart

5. Free Wi-Fi Finder

“Tamam da kardeşim, bu uygulamalar için kablosuz interneti nereden bulacağız?” diyenlere gelsin bu son uygulama da. Free Wi-Fi Finder, gittiğiniz yerdeki kablosuz internet noktalarını size harita üzerinde gösteriyor. GSM operatörünüzün sağladığı interneti yurt dışında kullanacak kadar zenginseniz durum başka, fakat değilseniz bu uygulama kesinlikle bir çok işinizi görmenize yardımcı olacaktır.

Travel Apps

Wi-Fi Finder

Verdiğimiz uygulamalar bazı temel ihtiyaçları karşılamak için yeter de artar, fakat tabii ki de ihtiyacınıza göre daha fazlasını telefonunuza kurabilirsiniz, hatta bu sayfanın altındaki yorum bölümünde bizimle de paylaşırsanız daha da güzel olur. İncelememizin sonuna geldik, fakat yine de yaz tatilcilerinin işine gelecek bir uygulamayla bitirelim.

Sunscreen

Sunscreen kullanıcıya bulunduğu yerin UV ışın değerlerini veriyor ve isterseniz güneş kreminizi ne zaman tekrar sürmeniz gerektiğini size alarmla bildiriyor. Tatilcilerin işine yarayabilecek bir uygulama.

Travel Apps

Sunscreen

İyi tatiller…

Leave a reply

Your email address will not be published.

9 + sixteen =

  • 0
 
 

Interrail Amerika (USA Rail Pass) Nedir?

Trenle gezi, tren turu, interrail, "abi bu yıl Interrail yapalım kesin" derken sizlere Interrail hakkında detaylı bilgi verebilme fırsatını yakalamış, nerede kalınır, nasıl gidilir[...]

  • 1
 
 

Asgari Ücretin En Düşük Olduğu Ülkeler

Önceki aylarda Asgari Ücretin En Yüksek Olduğu 10 Ülke listesini yayınlamış ve ekonomik standartların görece yüksek olduğu, belki de yurt dışında yaşayan vatandaşların ailelerine e[...]

  • 1
 
 

Dünyanın En Yoksul 5 Ülkesi

En huzurlu ülkeler, en özgür ülkeler, en zengin ülkeler... Konu ülkeler olunca "enleri" incelemek ve seyahat planlarımızı şekillendirmek gerçekten de heyecan verici. Diğer yandan, [...]