Sırt çantalı gezi

Sırt Çantalı Seyahatin En Ucuz ve En Pahalı Olduğu 10 Şehir

Sırt çantalı seyahat özellikle gençler arasında oldukça yaygın bir seyahat yöntemi. Tabii ekonomik olması önemli bir faktör. Gönül dostu wikipedia’nın sırt çantalı seyahat tanımı şöyle:

“… düşük maliyetli, bağımsız uluslarası seyahat.” [1]

Peki gerçekten de düşük maliyetli mi bu sırt çantalı seyahat dedikleri? Kişisel tecrübemden yola çıkarak söyleyebilirim ki sırt çantalı seyahat için çok da fazla paraya ihtiyacınız yok. Özellikle otostopla kombine edildiğinde. Yine de daha net bir sonuca varabilmek için verilerden yararlanmakta fayda var.

Şehirlerin yaşam maliyeti üzerinde uzmanlaşan numbeo.com sırt çantalı seyahat için gerekli harcama kalemlerini toplayıp bu konuyla ilgili bir analiz yapmış [2]. Hesaba kattıkları harcama kalemleri ise en düşük otel ücreti, yemek, kutu kola, su, bira ve toplu taşıma ücretleri. En pahalı 5 şehirle başlayalım öyleyse… 

5. Drammen, Norveç

Drammen, Norway
Drammen, Norveç

Oslo yakınlarında yer alan Drammen günlük $158.29 ortalamayla sırt çantalı seyahat için en pahalı 5. şehir konumunda.

4. Kristiansand, Norveç

Kristiansand, Norway
Kristiansand, Norveç

Norveç’in güney ucuna doğru konumlanmış olan Kristiansand’de bir gün geçirmek için, sırt çantalı gezginin ihtiyaç duyacağı miktar $166.91. Bu da şehri sırt çantalılar için en pahalı 4. şehir yapıyor.

3. Trondheim, Norveç

Trondheim, Norway
Trondheim, Norveç

Sırt çantalı bir gezginin Trondheim’a yolu düşerse ihtiyacı olan miktar $184.53.

2. Fort McMurray, Kanada

Aurora Borealis in Fort McMurray
Kuzey Işıkları, Fort McMurray

Dünyanın sırt çantalılar için en pahalı ikinci şehrinde bir gün geçirmek istiyorsanız ihtiyacınız olan miktar $189.41.

1. Stavanger, Norveç

Rainbow Street, Stavanger, Norway
Gökkuşağı Sokağı, Stavanger, Norveç

Norveç’in güneyinde yer alan bir başka şehir olan Stavanger, sırt çantalılar için dünyanın en pahalı şehri. Ancak $196.31 gibi bir parayı yanınızda taşıyorsanız rahat bir gün geçirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi Norveç listeyi tam anlamıyla ele geçirmiş. İskandinav Yarımadası’nın çok pahalı olduğu bir sır değil tabii, ama yine de Stockholm’ün listede olmamasına şaşırdık.

Şimdi de en ucuz 5 şehre bakalım. Burada da Hindistan oldukça iddialı. 

5. Guntur, Hindistan

Mangalagiri , Guntur
Mangalagiri , Guntur

Guntur, Hindistan’ın güneydoğusunda yer alıyor ve kısıtlı bütçeyle seyahat edenler bu şehri 5. sıradan tercih edebilir. Guntur’da ortalama bir gün geçirmek için ihtiyacınız olan miktar sadece $25.58.

4. Chennai, Hindistan

Ancient Mahabalipuram Temple in Chennai
Antik Mahabalipuram Tapınağı, Chennai

Chennai-Guntur arası yalnızca 421 kilometre, ucuzlukları da düşünüldüğünde sırayla gezilebilirler belki de…24.64 Dolarınız varsa Chennai’de güzel bir gün geçirebilirsiniz.

3. İstanbul, Türkiye

Istanbul, Turkey
Galata Kulesi’nden bir görünüm…

Beklemiyordunuz değil mi? Fakat şunu akılda tutmakta fayda var, İstanbul’un her bütçeye uygun bir yanı mutlaka vardır. 23.36 Dolar gibi bir parayla ortalama bir gün geçirebilirsiniz İstanbul’da.

2. Katmandu, Nepal

Kathmandu, Nepal
Katmandu, Nepal

Nepal’in başkenti Katmandu sırt çantalı gezginler için dünyanın en ucuz ikinci şehri. Günlük 17.64 Dolar size bu şehirde yeter de artar.

1. Ahmedabad, Hindistan

Adalaj Wav step well in Ahmedabad
Adalaj Wav, Ahmedabad

Rajkot ve Indore arasında yer alan Ahmedabad, sırt çantalılar için dünyanın en ucuz şehri. Ortalama bir gün için ihtiyacınız olan miktar sadece $16.41.

Hindistan genel olarak sırt çantalılar için en ucuz şehir listesini kaplıyor. İstanbul ise listenin beklenmeyen konuğu. Yine de Couchsurfing ve otostop gibi “önlemler” alınarak maliyetleri daha da düşürmek mümkün.

Kaynaklar

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Backpacking_(travel)

2. http://www.numbeo.com/hotel-prices/rankings.jsp

Leave a reply

Your email address will not be published.

1 × one =

  • 0
 
 

Interrail Nedir? Nasıl Yapılır?

Yaz yaklaştıkça öğrencilerin birbirlerine en çok sorduğu sorulardan biri de gördüğüm kadarıyla şöyle: “Abi, Interrail diye bir şey varmış. Nası yapılıyor? Yapsak ya?”. Bir çok genc[...]

  • 0
 
 

En Güvenli Yollar Hangi Ülkelerde?

Trafik kazalarında her yıl binlerce insan yaşamını yitiyor. Bu anlamda yol güvenliğinin önemini tartışmaya dahi gerek yok. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre dünyada her yıl 1 mi[...]