EcoTripSoS - Bisiklet Rehberi

Kalp Dostu Ulaşım: Bisiklet

Bisiklet bazılarımız için eğlence, bazılarımız için spor, bazılarımız içinse bir ulaşım aracıdır. Günümüzde binlerce insan işe bisiklet ile gidiyor. Çünkü maliyetinin düşük olduğunu, trafikte uzun süreli bekleme eziyetinin olmadığını biliyorlar. Kimileri ise bisiklet ile dünyayı dolaşıyor. Evet, evet yanlış anlamadınız. Dünyayı geziyorlar. Hatta bisiklet onlar için bir tutku haline geliyor.

Peki, bisiklet ile yolculuğa siz ne dersiniz?

“Tatilim ucuz olsun” diyenler bu tavsiyeler sizin için.

Bazen bütçemiz hem ulaşım, hem konaklama, hem eğlenme hem de bir şeyler öğrenmeye yetmeyebilir. Fakat bu tatilimizden fedakârlık yapacağımız anlamına gelmez. Kimi zaman konaklama ihtiyacımızı en ucuz yol ile tamamlarken kimi zaman da ulaşımı bu şekilde tamamlayabiliriz. İşte bunun en kolay ve eğlenceli yollarından birisi “bisiklet”.

EcoTipSoS - Bisiklet Rehberi

Yapmanız gereken kendinize bir rota belirlemek ve ihtiyacınız olan materyalleri yanınıza almak.

Gideceğiniz yerin güzergâhını gösteren bir harita,

İlk yardım çantası

Basit arızaları gidermek için küçük bir takım çantası

Su matarası

Eldiven

Gözlük

Bunlar olmazsa olmazlar. Tabii bir de bu işin güvenlik kısmı var. Kesinlikle trafik kurallarına uymak, kendi can güvenliğiniz ve diğer insanların can güvenliği için çok önemli. Kask takmayı asla ihmal etmeyin. Bisikletinizdeki ışıkların özellikle gece fark edilir olmasına çok dikkat edin. Fosforlu bisiklet kıyafetleri giyin. Gideceğiniz şeridin ortasını kullanıp, araçların yola açılan kapılarına dikkat edin. Sizi fark etmeyip kapıyı açıp kaza yapmanıza sebep olabilirler.

Telefonunuz şarjının sürekli dolu olmasına özen gösterin. Can güvenliğiniz için bu önemlidir. Trafikte güvenli olmanız için her şeyi yapmış olsanız da dışarıda bazı kötü niyetli insanlar olduğunu unutmayın. Cep telefonunuz sizin yardım çağrınıza aracılık edecektir.

Bisiklet yolculuğu ucuzdur, eğlencelidir.

Bisiklet ile yolculuk yapmak oldukça düşük maliyetlidir. Bir sürü para verip aldığınız uçak bileti size sadece yolculuk sunar. Onlarca lira verip sizin belirlemediğiniz yerlerde sadece ihtiyaç için mola veren otobüsler de uçaklardan farksızdır. Ama bisiklet için para ödemezsiniz, canınız nerde mola vermek istiyorsa orada durursunuz, hangi çeşmeden su içmek istiyorsanız içersiniz, istediğiniz fotoğraf karesini yakalarsınız ve bunlara ya çok az para ödersiniz ya da hiç ödemezsiniz.

EcoTipSoS - Bisiklet Rehberi

Bisiklet yolcuğu çevrecidir.

Toplu taşıma araçlarının çevreye verdiği zararları hepimiz biliriz. Egzozlardan çıkan yakıt atıkları bizi her geçen gün sonumuza daha da yaklaştırıyor. Fakat bisiklette yakıt kullanmıyoruz ve çevreye verdiğimiz değeri bir kere daha gösteriyoruz. Torunlarımızı güvence altına alıyoruz.

Bisiklet yolcuğu sağlıklıdır.

Teknolojinin sürekli olarak bizleri tembelleştirdiği bu dünyada spor yapmaya ihtiyacımız var. Buyurun, hem yolculuk yapın hem de spor. Bisiklet sürmek birçok kasınızı aynı anda çalıştırırken size sağlıklı yaşamın kapılarını da açıyor. Gittiğiniz yerlerdeki organik besinlerden yeme fırsatı tanıyor. Hatta yol kenarındaki ağaçlardan erik veya elma da koparmanız için mola vermenize izin veriyor.

Yani, siz de farklı, ucuz, sağlıklı, çevreci ve eğlenceli bir yolculuk yapmak istiyorsanız bisiklet tam siz göre. İyi yolculuklar.

Leave a reply

Your email address will not be published.

5 × three =

  • 0
 
 

Biri Ucuz Otel Mi Dedi?

Oda veya dairelerini belirli süreli olarak kiraya veren ticari kar amacı güden konaklama işletmelerine otel adı verilir. Ev kiralamanın kısa süreli versiyonu da diyebiliriz. Çünkü [...]

  • 0
 
 

En Güvenli Yollar Hangi Ülkelerde?

Trafik kazalarında her yıl binlerce insan yaşamını yitiyor. Bu anlamda yol güvenliğinin önemini tartışmaya dahi gerek yok. Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre dünyada her yıl 1 mi[...]

  • 0
 
 

Otostop Çekmek için Bilmeniz Gerekenler

Güncel Türkçe sözlükler ‘seyahat’ sözcüğünü ‘gezi, yolculuk’ olarak tanımlamaktadır. Zaten bizim istediğimiz de gezmek, yolculuk yapmak değil mi? Evet, ama tek farkla. Biz gezerken[...]