EcoTripSoS - Torun (Polonya) Rehberi

Torun – Polonya

Torun, Polonya’nın kuzeyinde, Vistula ırmağı üzerinde bulunan ve ünlü astronom bilgini Kopernik’in doğum yeri olan güzel bir ortaçağ şehridir. Eski şehir merkezinde bulunan birbirinden güzel binalarıyla ve tarihiyle UNESCO Dünya Tarihi Miras Sit Alanı’nda kendine hak ettiği yeri bulmuştur. Ayrıca şehir Polonya’nın Yedi Harikasından birisi olarak kabul edilmektedir.

Ülkenin para birimi ile ilgili bilgi vermek gerekirse, ülkenin para birimi Zloty olup, 1 TL: 1.70 Zloty civarındadır. Zloty Lehçede ‘ Altın’ anlamına gelmektedir.

torun4

Şehrin Tarihi ve Mimarisi

Şehirdeki ilk yerleşimin M.Ö 1100 yıllarında başladığı bilinmektedir. Torun şehri ortaçağ döneminde gelişim göstermiş, bu dönemlerde mimari, ekonomik ve sanatsal açılardan yükselişe geçmiştir. Ticari olarak da birçok şehirle bağlantısı o dönemlerde güçlü olup, bu şehirlerin isimleri Eski Şehir Meydanı’nda bir sokakta kaldırımlara döşenmiş plakalarla belirtilmiştir. Şehrin merkezinde bulunan eski belediye binası Gotik mimarinin güzel bir örneğidir.

Şehrin meydanında çeşitli mimari akımlara ait binalar orijinal halleriyle mevcuttur. 2. Dünya Savaşı sırasında şehrin bombalamaya ve savaşın diğer yıkımlarına maruz kalmaması şehrin tarihi yapısını korumasına imkan vermiştir. Şehir meydanında görülebilecek tarihi binalardan bahsedilince akla gelenler Kopernik’in evi, müzeler, kilisedir. Ayrıca bu meydanda bulunan tarihi bir binanın en yüksek noktasından Torun’un kuşbakışı görüntüsünü izleyebilirsiniz.

Yöresel Tadlar ve Yeme-İçme

Eski binaların bazıları restoran, kafe, bar ve otel olarak şehrin halkına ve ziyaretçilerine hizmet vermektedir.  Restorandan söz açılmışken, Torun’da neler yenmeli sorusu akla geliyor.  Ülkenin önemli bir yemeği olan ‘ Pierogi’ mantıyı andırmakla beraber kendine has güzel bir tadı ve görüntüsü olan bir yemek olup, kesinlikle denenmesi gereken lezzetlerden.  Ayrıca Avrupa’nın ‘zencefilli çörek/ekmek’  ( Gingerbread)  olan Torun’da, ‘ Pierniki’  yemezseniz Torun’u tam olarak ziyaret etmiş olmazsınız. Kesinlikle tatmaya değer bir lezzet. Eğer bize ait bir lezzet ararsanız da, şehir merkezinde Türk Dönercisi bulabilirsiniz.

Ulaşım

Şehre ulaşım Polonya’nın birçok noktasından şehirler arası trenlerle ya da Polski Bus isimli seyahat firması tarafından otobüslerle uygun fiyata sağlanmaktadır.  Trenle seyahat ederseniz Varşova’dan gelmeniz halinde yaklaşık 3,5 saatte Torun şehrine ulaşabilirsiniz.

Şehir içi ulaşım içinse otobüs ve tramvaylarla toplu taşıma sağlanmaktadır.  Biletlerinizi çevredeki büfelerden ya da otobüslerden temin edebilirsiniz. Aldığınız biletleri hem otobüs hem de tramvaylarda kullanabilirsiniz.

torun5

Şehir Hakkında Genel Bilgiler

Şehrin meydanında Kopernik’in heykeli göze çarpmaktadır.   Ülkenin ve şehrin resmi günlerine göre Kopernik heykeli farklı şekillerde süslenir. Ayrıca Kopernik heykeli karşısında bulunan ‘ Demir Eşek Heykeli’ de ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Önceki yüzyıllarda suçluları cezalandırma amaçlı kullanılan bu eşek heykeli günümüzde turistler tarafından resim çekilmek üzere kullanılıyor. Eski Şehir Meydanı’nı keşfettikten sonra kısa bir yürüyüş mesafesinde olan Vistula Nehri’ne eski şehir surları arasından ulaşıp, nehrin ve şehrin manzarasını size sunan büyük botlarda soluklanıp, içeceğinizin tadını çıkarabilirsiniz.

Gündüzü ve gecesi ayrı güzel olan Torun’da sosyal hayat oldukça gelişmiştir. Sinemalar, opera ve tiyatro salonları, barları, kafeleri ve gece kulüplerinde vaktinizi geçirebilir ya da şehrin merkezinde bulunan hayvanat bahçesini ziyaret edebilirsiniz. Mevsime göre de şehir merkezinden 5 dk. mesafede bulunan gölü ve çevresindeki parkta vaktinizi değerlendirebilirsiniz.

torun2

Torun tarihi dokusuyla, çekingen ama yardımsever ve güler yüzlü insanlarıyla, doğasıyla sizleri içine çekecek inanılmaz bir şehir. Tarihle iç içe bu şehri ziyaret etmek ve yaşamanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Leave a reply

Your email address will not be published.

ten − 9 =

  • 0
 
 

Çadır, Doğa, Motivasyon : Kamp Yapmak

Konaklamak için hiç para ödemeden eğlenceli bir tatil yapmayı kim istemez ki? Doğayı seviyorsanız ve doğadan gelebilecek olan küçük hasarlara hazırsanız kamplar tam size göre demek[...]

  • 1
 
 

En Ucuz Tren Bileti Nasıl Bulunur?

Trenle seyahat ülkemizde demiryollarının yetersizliği ve trenlerin çok eski ve çok yavaş olması nedeniyle daha az tercih ediliyor olsa da, özellikle yurtdışında ciddi bir seyahat a[...]