Türkiye'ye En Çok Turist Gönderen Ülkeler

Türkiye’ye En Çok Turist Gönderen 5 Ülke

Türkiye, yıllık 35 milyon civarı turist ziyaretiyle dünyada 6. sırada. 35 milyon gerçekten ciddi bir rakam ve bu rakamdan elde edilen gelir inanılmaz boyutlara ulaşabiliyor. Her ne kadar “turizm cenneti” ya da “bacasız fabrika” gibi ifadeler insana en yakındaki odunu kapma ya da Cengiz Üstün’ün “Anti-klişe Timi’ni” ortama davet etme arzusu uyandırsa da, bu ifadelerin haklılık payını es geçmemek lazım.

Öyle ki, ülkemiz her yıl turizmden 30 milyar Dolar (60 küsür milyar Türk lirası, eski parayla 60 küsür katrilyon) gelir elde ediyor ve yakın dönem hedefleri arasında gelen turist sayısını arttırıp geliri 50 milyar Dolar seviyesine çekmek var. Tabii bunun için ülkenin siyasal ve ekonomik olarak stabil durumda olması gerekiyor, tabii en büyük rol yine turizm işletmelerinin. İyi hizmet doğal olarak daha fazla turist anlamına geliyor.

Peki nereden geliyor bu turistler Türkiye’ye? Yalnızca Akdeniz’i baz alırsak muhtemelen hepimizin cevabı “Rusya” olacaktır. Fakat 814.578 km² gibi büyük bir alanı kaplayan ülkemizin Akdeniz’den ya da İstanbul’dan olduğunu farz etmek insanı yanlışa sürükleyecektir. Elimizdeki en güvenilir kaynak olan Kültür ve Turizm Bakanlığı 2013 verilerine bakalım öyleyse, sondan başa doğru tabii ki.

5. Bulgaristan (1.172.692 turist)

Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkeler

Temsili Bulgar turist…

2013 yılında komşumuz (komşi de derler, o da olur) Bulgaristan tam 1.172.672 vatandaşını göndermiş bize turistik amaçlarla. Bulgaristan’ın 7 milyon civarı bir nüfusa sahip olduğunu düşündüğümüzde bu rakamın çok fazladan daha fazla olduğunu görmek zor değil. İstatistik bilgi değil ama, yaşadığım konum itibariyle yıl içerisinde bir çok Bulgar’la muhatap oluyorum ve denizden, kumdan, güneşten önce bir çoğu “yemeklerimizi” beğendiğini söylüyor.

4. Gürcistan (1.380.500 turist)

Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkeler

Böyle geliyoruz, evet…

Bir diğer komşumuz olan ve karşılıklı olarak “pasaportsuz giriş” anlaşmamızın bulunduğu Gürcistan da 1.380.500 turist ile Türkiye’yi tercih edenlerin ülkesi. 5 milyon nüfusunun neredeyse 3’te 1’i ediyor bu rakam ve hepsi aynı anda gelmiş olsa sanıyorum ki Gürcistan’a hırsız girer! Karadeniz aksanıyla Türkçe konuşan insanların ülkesi Gürcistan’ı en az bir kez görmek gerek.

3. İngiltere (2.122.714)

Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkeler

“Yağmur da bi yere kadar… Bikini de mi giymiyek?”

2013 yılında turistik amaçlarla Türkiye’yi tercih eden İngiliz sayısı 2.122.714. Aslında burada bir düzeltme yapmakta fayda var, çünkü bizim İngiltere demekten hoşlandığımız, resmi adı Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı olan bu ülke İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşuyor, dolayısıyla İskoç turist de, İrlandalı turist de İngiltere hanesine yazılıyor. Ülkemize tabiri caizse elini kolunu sallayarak girebilen bu vatandaşları bir ziyaret etmeye kalkarsanız 130 Dolar civarı para, 10 küsür sayıda farklı belge ve 10 parmağınızın 10’unun da iz kaydını vermeniz gerekiyor. Zalım dünya…

2. Rusya Federasyonu (3.814.900)

Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkeler

Sovyet Rusya’da şezlonglar size havlu atar…

İşte giriş paragrafında bahsettiğim Akdeniz faktörü zannediyorum ki burada devreye giriyor. Sıcak denizlere inme politikası, komünizm vs. diye yıllarca korkutulduğumuz Rus dostlarımız tatillerinde yaz kış Türkiye’yi tercih ediyorlar. Esasen oldukça sert karaktere sahip olan Rus tatilciler ülkemizde adeta huzur buluyor ve her şey dahil sisteminin de etkisiyle pelte gibi olup bir sonraki yıl tekrar gelmek üzere otellerinden ayrılıyorlar.

Bir parantez, şu kısa ömrümde Rus turistleri her şey dahil olayına takılıp para harcamamakla “suçlayan” turizmciler görmüşlüğüm vardır. Neden insanların sağa sola para saçmak zorunda olduğunu düşündükleri ise merak konusudur.

1. Almanya (3.956.899)

Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkeler

“Şuraya da bakayım, tarihi eser falan vardır mazallah…”

Eski dost, Almanya… Gah savaş kaybettiler, biz de kaybetmiş sayıldık, gah el emeği göz nuru futbolcularımızı milli takımlarına emanet ettik. Tabii onlar da boş durmadı, Cihan Harbi’nde çok ayıp ettik, mahcup olduk, bari biraz gelir sağlayalım dediler ve o gün bugündür ülkemize bol miktarda turist gönderiyorlar. Ülkenin her yöresinde kendilerine rastlamak mümkün, Edirne’de Selimiye Camii’nde, Ağrı’da İshak Paşa Sarayı’nda ya da Antalya’da herhangi bir tatil köyünde. Fakat Alman turist biraz farklıdır gözlemime göre, kılı kırk yarar ve eğer ülkesinden dışarı adımını attıysa gittiği yerin tarihini, kültürünü mutlaka öğrenmeye çalışır. Truva’ya gitti miydi tabelaların hepsini okur, yetmez, üzerine fotoğrafını çeker.  Türkiye’yi ortalama bir Türk vatandaşından daha iyi bilen gezgin Alman sayısı azımsanamayacak düzeydedir. “Azımsamak” fiilini cümle içinde kullanabildim ya, ölsem de gam yemem artık…

Yukarıda da belirttiğim gibi, bu ülkeler, sırf sağladıkları turizm geliriyle bile Türkiye açısından dikkate alınması gereken ülkeler. Hepsinin kendi nedenleri var tatilde Türkiye’yi tercih etmek için, kiminin yemek, kiminin tarih, kiminin doğa… Bir kısmımızın bildiği, bir kitlenin ise farkında olmadığı bir gerçek ise şu, bu insanların çok çok büyük bir kısmı (hatta biraz daha büyük belki) “Türk erkeğinin cinsel performansı” ya da 3 Liralık malı 5 Euro’ya almak için gelmiyor ülkemize. Huzur vermekte yarar var bu yüzden kendilerine.

Leave a reply

Your email address will not be published.

four × 3 =

  • 1
 
 

En Ucuz Tren Bileti Nasıl Bulunur?

Trenle seyahat ülkemizde demiryollarının yetersizliği ve trenlerin çok eski ve çok yavaş olması nedeniyle daha az tercih ediliyor olsa da, özellikle yurtdışında ciddi bir seyahat a[...]

  • 0
 
 

Basın Özgürlüğünde Lider 10 Ülke

Gündem “twitter yasağı” bugünlerde. Şu ana kadar youtube olsun, richarddawkins.net olsun hep kapatılmıştı zaman zaman fakat hiç birisinde tüm alternatif yollar dahil topyekûn bir y[...]